Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Nic není zadarmo

Před dvěma roky si současný hejtman Středočeského kraje koupil voliče nejen příslibem odpuštění třicetikoruny u lékaře (cudně pomlčel, že jen u některých) ale i dalším lákadlem - jízdným „zdarma“ pro školáky. A znáte to - dej lidem šanci mít něco „zadarmo“ a utrhají ti ruce! O průkazku tak požádalo 44 tisíc dětí místo původně odhadovaných třiceti tisíc a za jízdné „zdarma“ kraj místo plánovaných 50ti milionů zaplatil milionů osmdesát (podle Hospodářských novin se však tato částka může vyšplhat až na čtvrt miliardy). Pokud by to platil hejtman ze svého nebo stranického, nic proti tomu, ale ke splnění jeho populistického slibu jsou využívány veřejné finance, a tak se na platbách za žákovské jízdné podílejí všichni. Ponechme stranou, že toto opatření ohrožuje venkovské školy, protože daleko více dětí začalo dojíždět do škol ve městech. Jedním z výsledků této socialistické pseudosolidarity je ale i katastrofální stav silnic, po kterých jezdí někteří „zdarma“, protože na jejich údržbu kraj po hejtmanově rozdávání prostě nemá peníze. Je jasné, že peníze vyhozené za proplácení regulačních poplatků a vožení děti do škol musí někde chybět.

A kde na to vzít? I na to se našel recept: Zastupitelstvo krajského úřadu Středočeského kraje na svém zasedání 1. prosince loňského roku rozhodlo, že jízdné v příměstské i městské dopravě na linkách středočeské integrované dopravy bude letos vyšší. Navíc se jedná i o zrušení některých spojů. Razantní zdražení jízdenky pro člověka, který dojíždí denně do práce autobusem, např. ze Slaného do Prahy, je citelné a může znamenat i několik stovek měsíčně. Podle plánovaného zdražení má stát jízdenka od 1. února ze Slaného do Dejvic 54 korun. Je tedy zcela logické, že zdražení pocítí především právě ti nejpotřebnější, kteří jsou na autobusové spojení odkázáni. Ti lidé, které by takovéto zvýšení netrápilo, autobusem totiž rozhodně nejezdí. Třebas proto, že se jim nechce jezdit v přeplněném autobuse nebo zásadně jezdí autem. Ostatně, autem začne zcela určitě jezdit daleko víc lidí, neboť rozdíl už nebude až tak veliký, zvláště pojedou-li autem dva nebo tři z rodiny. Ovšem, ti nejpotřebnější zaplatí více. A to nemluvím ještě o dalším efektu: O něco více se opět ucpou naše silnice, jejichž stavu zvýšená frekvence určitě neprospěje.

Nevím, jak se tato absurdita bude občanům vysvětlovat, protože školné zdarma bude fungovat i nadále. Děti budou jezdit zdarma a ostatní si řádně připlatí. Bouří se proto nejen občané, ale i starostové našeho regionu a podle slánského starosty se sejde ještě v lednu víc než padesát starostů, aby na tuto neúnosnou situaci reagovalo. V každém případě je zřejmé, že prioritou našeho kraje není v žádném případě doprava. Otázkou však zůstane, kolik předvolební hit „zdarma“ bude dodatečně stát, až současný hejtman už nebude hejtmanem a někdo bude muset důsledky jeho neomezeného vládnutí dávat zase do pořádku.

Vladimír Rogl
18. 01. 2011, 14:12


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát