Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 26. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Lidé nepřizpůsobiví

Snad každý starosta potvrdí, že jsou v jeho obci lidé, kteří se nějak vymykají zvyklostem a porušují určité vžité normy a pravidla. Přitom ovšem s naprostou samozřejmostí požadují, aby naopak jejich zvyky a nálady byly respektovány. Pokud se jim někdo snaží domluvit, řvou o pošlapávání lidských práv. To že sami ohrožují svými neplechami okolí, jako by se jich netýkalo. A tak dál občané překračují na chodníku rozvaleného místního ožralu, sousedé z okolí hostince jsou nuceni poslouchat do půlnoci řev odtamtud, stejně jako prudké výlevy zhrzených citů a žárlivosti, včetně facek. Kdo řve, většinou nekrade (aspoň ne při tom řvaní), ale jsou zde další, kteří si přilepšují na úkor těch snaživějších. Tu zmizí slepice, králík nebo část úrody ze zahrady. Je-li náhodou zloděj přistižen, křičí, že měl hlad. Nakonec to vypadá tak, že viníkem je ten okradený a nikoliv příslušný lump. Jiný si před domem zaparkuje svůj plechový majeteček tak, že nikdo další kolem neprojede, někdo sype odpadky do potoka a jiný nechává svoje domácí zvířata pobíhat po ulicích.

O tom, že se to do značné míry týká i Slaného, se může přesvědčit každý, kdo alespoň jednou za čas navštíví webové stránky města. Zvláště před právě ukončenými volbami se tato problematika probírala a přetřásala víc než důkladně a mnozí diskutéři nabádali nově zvolené zastupitele, aby konečně konali a sjednali pořádek. Často se přitom odvolávají na nulovou toleranci, která kdysi právě Slaný proslavila. Nejde však jen o město, kde konec konců funguje městská i státní policie, která nejvýraznějším excesům zabrání, ale také o menší obce, kde policajta občan po dlouhý čas neuvidí ani náhodou.

Je sice pravda, že při obecních úřadech existují komise veřejného pořádku, které hříšníky zvou k jednání. Rozhodně to však není procházka růžovým sadem. Přestupník většinou lže a vymlouvá se na toho druhého, nebo vynadá komisi, fyzicky napadne svědka a hrdě jako vítěz odejde středem. Vždyť máme demokracii, takže můžu všechno a nemusím nic! Vlastně má svým způsobem pravdu, protože uloženou pokutu stejně nezaplatí a pokud výjimečně řádění přeroste v čin, kterým se zabývá policie, pak bezzubé zákony a zaneprázdněnost policie i soudů, spolu s průtahy, způsobí promlčení případu a je stejně opět „po ptákách“. S tím se léta setkávalo i obecní zastupitelstvo jedné obce v našem regionu a rozhodlo se proto ve svém měsíčníku zveřejnit jména spoluobčanů, kteří kradou a tropí výtržnosti. Ozvaly se však hlasy, že se to nesmí, protože je tím ohrožena jejich důstojnost. Kdo však bere ohled na ty, kteří jejich počínáním trpí, jsou okrádáni, léta vystaveni jejich hrubostem, hrubiánství, zápachu a špíně. Zkrátka, lidé nepřízpůsobiví nežijí jenom v Mexiku a nemusí to být jen Romové. Obávám se, že jednoduché řešení nenajdou ani nově zvolení starostové měst, ale ani starostové obcí podstatně menších. A to je na tom to nesmutnější!

Vladimír Rogl
26. 10. 2010, 10:30


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Valdemar
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát