Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rogloviny: Život bez prstýnků

O tom, že ve Slaném a v našem regionu vůbec rapidně ubývá klasických „veselek“, psal kolega Tvrdek ve 3. čísle našeho čtrnáctideníku, ale stačí i letmý pohled na stránku společenské kroniky, kde se oznámení o sňatcích doslova krčí ve stínu informací o narozených dětech či spoluobčanech, kteří odešli do nenávratna. A to v celé republice.

Je to vlastně svým způsobem i zajímavý doklad nejen o prudkých změnách společenských norem v oblasti morálky, ale i o postoji společnosti k rodinným svazkům. Není to ostatně tak dlouho, kdy matky důrazně varovaly své dcery před rozvedenými muži, protože kdoví co jsou zač a proč se vlastně rozvedli. Stejně tak nebylo myslitelné, aby mladí lidé žili spolu „jen tak“ a o dovolené by je v žádném hotelu společně zcela určitě neubytovali. Ještě v dobách první republiky bylo žití na „psí knížku“ tolerováno prakticky jen u nejchudších sociálních vrstev a několika extravagantních umělců, kteří provokativně neuznávali společenské normy. Pokud by se například vrcholový politik - byť jen v okamžiku napoleonského snění o výjimečnosti svého ega – veřejně chlubil svou bigamii, byla by to de facto i jeho politická sebevražda.

Časy se mění a člověk, kterému manželství ztroskotalo, už není vyvrhelem. Běžně se toleruje předmanželský sexuální život a takovou „formalitou“ jako je manželství či rozvod se mnozí nezatěžují ani náhodou. Mnohé hvězdičky popmusic (a nejen ony) se chlubí, že žijí s „přítelem“ (který se někdy ani nestačil rozvést) na hromádce a nikoho už snad ani nepřekvapí výměny partnerů či partnerek u celé řady rádoby celebrit.

Příklady táhnou a nelze se pak ani příliš divit, když maminky, které se samy kdysi vdávaly v bílém, blahovolně přehlížejí, že dceřin dívčí pokojíček obývá i její přítel nebo, že se k příteli odstěhovala. Papouškují po výše zmíněných celebritách, že na skutečnou lásku nejsou třeba žádné papíry. Jenže! Mnohý milovník, který se tak snadno nastěhoval ke své jediné veliké lásce, dokáže s lehkým srdcem svůj vztah ukončit a odskotačit k další družce, ke které se opět upřímně zaláskoval. Opět bez formalit i odpovědnosti za eventuální potomky - ve stylu starého ruského přísloví: „Zachaču - paljublju, zachaču - razljublju!“ Teprve tehdy leckdo začíná postrádat ty zbytečné papíry, protože bez nich se tak snadno sbalí kufr a lehce práskne dveřmi.

Přesto mnohé maminky dál považují rozvedeného muže za podezřelého proutníka, kdežto ten, který se druží každý půlrok dvakrát s jinou, je vlastně stále svobodný jak republika Přiznám se, že tomu nerozumím. O sedlákovi v nejlepších letech, který lezl za děvečkou na seník, se říkalo, že je to starý kozel a nemrava. Kdežto obstarožní umělec, který daruje své odložené, nedávno sotva zletilé milence vilu a auto, je považován za frajera. I to přesahuje moje chápání.

Vladimír Rogl
29. 03. 2011, 14:56


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát