Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 2. února 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Poštovice: Chtějí svoji obec omladit

Kliknutím zvětšit
Poštovická náves s kapličkou. Foto Zdeněk Tvrdek

Byli jste někdy v Poštovicích? Jestli ne, navštivte je. Tahle obec bezesporu patří mezi nejhezčí na Velvarsku. Nalézá se v táhlém údolí začínajícím někde u Vraného; na severu hraničí s okresem Litoměřice a sousedí s obcemi Kmetiněves, Šlapanice a „litoměřickým“ Radošínem.

Vesnici lemují vzrostlé listnáče, jež ji dávají blahodárný kyslík a zdůrazňují její půvab. Na asi stovce stavení je znát pilná ruka majitelů. Moc hezká je kaplička na návsi; za zastávkou autobusů je pěkné dětské hřiště, sestavené z klasických dřevěných prvků.

První s kým jsem v Poštovicích pohovořil byla paní Jaroslava Holubová. S taškou na kolečkách mířila do zdejšího obchodu se smíšeným zbožím. Potvrdila, že starostou obce je Václav Hykyš starší, pravila také, že v Poštovicích bylo v posledních letech hodně uděláno. Mají zaveden plyn, vodu, neschází obchod s potravinami a hostinec, kde se říká „U Mecha.“ A že v obci působí poněkud záhadná organizace, jež nese název Teen Challenge International.

Opodál dvojice pracovníků v dobře viditelných vestách pomerančové barvy, uklízela spoušť, kterou tady den předtím napáchala vichřice spojená s průtrží mračen a krupobitím. Všude plno sražených větví a listí. Renata Plášková a Milan Kazda pečují o to, aby Poštovice nezarostly křovinami a vysokou travou. Aby byly krásné. Od nich jsem se dozvěděl, že na obecním úřadě někdo je. Cesta na OÚ Poštovice vede přes mostek klenoucí se nad Vranským potokem. Vedle něj je rybník s perfektně postavenou hrází z lomového kamene. Rybník slouží i jako požární nádrž zdejším dobrovolným hasičům, jejichž sbor existuje od roku 1904. 

Místostarosta Ing. Karel Koukolíček i účetní Radka Kotěrová se mi ochotně věnovali, byť museli nechat rozpracované práce. Podle pana místostarosty hlavním úkolem obecního úřadu v nejbližší budoucnosti bude dobře se připravit a všechno potřebné vyřídit pro plánovanou pokládku splaškové kanalizace. První kopnutí do země předpokládají koncem roku 2009. Dílo by mělo být hotovo v roce 2011.

Jedna věcička trochu trápí poštovické. Nejsou spokojeni se složením obyvatelstva. Nemají mezi sebou nepřizpůsobivé občany, jako třeba v nedalekých Zlonicích, nic takového. Obec prý potřebuje omladit.

 „Složení našich obyvatel je zdaleka nejvyšší v okolí,“ vysvětluje místostarosta. „Jsme obcí důchodců. Starousedlíci svoji obec milují, jejich zásluhou pěkně vypadá, ale co až odejdou? Proto chceme stavět s předpokladem, že se v nových domcích objeví hlavně mladé rodiny a obec postupně omládne. V územním plánu je uvažováno o výstavbě 12 rodinných domků, již jsou připraveny některé projekty. A již také víme, byť zatím neoficiálně, že o výstavbu bude značný zájem.“ 

Obec spravuje sedmičlenné zastupitelstvo ve složení: Václav Hykyš st., Karel Koukolíček, Renata Plášková, Milan Drobný ml., Vilém Urban, Miroslav Holub, Rudolf Faigl. Nejbližší základní škola je ve Zlonicích. Policie, kterou naštěstí nemusí příliš volat, má služebnu ve Velvarech a Zlonicích. Autobusem se dostanou do Slaného, Kladna, Litoměřic, Velvar, Prahy, Libochovic a Vraného. Nejbližší zdravotnické zařízení je ve Zlonicích, většina občanů však za lékařem, ať již obvodním či zubním, jezdí do Slaného. Prý kvůli lepším službám.

Řeč se stočila i na onu „tajemnou“ organizaci o níž se zmínila paní Holubová. „Objevila se u nás asi před třemi roky, doprovázena poměrně značnou nedůvěrou občanů“, k tomu pan místostarosta. „Ani dnes o ní příliš nevíme. Jen to, že léčí drogově závislé. Koupili tady velký statek, chlévy, pozemky.Všechno opravují.“

Zvědavost mi nedala, zašel jsem na zmíněný statek. Na jeho bráně visí velká tabule s černobílým človíčkem a názvem: TEEN CHALLENGE INTERNATIONAL. Čekání na chodbě, než mě vedoucí organizace přijal se vyplatilo. Na nástěnce v chodbě jsem si spočítal, že současné době žije ve statku 21 závislých. Visel tu jejich denní režim. Podmínky pobytu v komunitě jsou přísné, ale svým způsobem pochopitelné. Léčba závislosti na drogách nemůže být rájem. Od vedoucího jsem se dozvěděl, že Teen Challenge International je mezinárodní křesťanská organizace, která pomáhá lidem s problémem závislosti na drogách a jiných „ neřádstvech“, jakými jsou gamblerství, alkohol a jiné. Organizace vznikla v 50 letech v New Yorku, působí v 94 zemích světa. Od roku 1994 i v České republice. Po opravě rozsáhlého statku zde najde asyl až 100 klientů. Lečí se téměř vojenským pořádkem, studiem, prací a vírou v Boha.

Poštovice mají řadu zajímavostí. Široko daleko nenajdete tak krásný prastarý dub, chráněný státem, jaký je tady. Roste tu i známá Švehlova lípa. Kdysi proslulý hostinec „U Čtrnáctých“ dnes připomíná cechovní řeznický znak na domě. Kaplička na návsi se slunečními hodinami byla postavena v roce 1849. V roce 2000 byl její starý zvon odcizen, obec pohotově nechala vyrobit nový u fy Zvonařství Manoušek Zbraslav. Na jaře roku 2001 osazen a pro jistotu zvonička opatřena mříží. Kompletní rekonstrukce svatostánku proběhla v roce 2003.

Poštovice jsou hezké a zajímavé. Proto, jestli jste je nenavštívili, tak to udělejte. Nejkratší, přitom romantická cesta ze Slaného vede přes Dolín, Beřovice, Tmaň do Poštovic. Jde o trasu dlouhou asi 10 - 12 km. Šťastnou cestu!

Zdeněk Tvrdek
15. 07. 2008, 22:40


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 4. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 3.75

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Blažej
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.17%

Spíše ano
graf

17.86%

Spíše ne
graf

15.37%

V žádném případě
graf

23.60%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2687
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát