Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 8. února 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Vychází ojedinělá publikace Jiřího Červenky a F.Zázvorky Jak se žilo před sto lety v našem regionu

foto
Titulní strana knihy

Koncem předminulého a začátkem minulého století vypadaly české vesnice zcela jinak a jejich obyvatelé v nich žili, v porovnání s dneškem, naprosto odlišným způsobem. Dnešní lidé ale o způsobu žití tehdejších vesničanů - jejich všedních starostech, zvycích, morálce, apod., nevědí téměř nic. O tom, jak se žilo v Rynholci a Rynholeckém Pecínově na přelomu 19. a 20. století poutavě vypráví František Zázvorka, který svá klukovská léta prožil v jedné chaloupce se šindelovou střechou na „Drahech“ a každodenní život místních vesničanů pečlivě zaznamenával do své úžasné mnohasvazkové kroniky. Jiří Červenka pak jeho paměti nevšedním, originálním způsobem zpracoval v knize "Jak se žilo před sto lety".

V publikaci nechybí ani četné dobové kresby Luďka Schneidera. Kniha je v pevné vazbě, má 272 stran a na knižním trhu si ji lze zakoupit za 195,- Kč.

Foto

V jedné posteli spali čtyři.

Slovo autora - Jak jsem našel poklad

Pro každého badatele je nalezení jakékoliv staré kroniky učiněné štěstí. Když jsem se dozvěděl, že pan František Zázvorka z Rynholce, který se narodil v roce 1900, sepsal jakousi osobní kroniku, zajásal jsem. A to jsem ještě neměl ani nejmenší tušení, jaký poklad na mě teprve čeká. Díky 81letému synovi Františka Zázvorky jsem mohl do této fascinující čtrnáctisvazkové kroniky nahlédnout a po jejím zapůjčení také zpracovat nejzajímavější pojednání o tehdejší době.

Poté, co jsem se začetl do prvních stránek, úplně se mi zatajil dech. Pan Zázvorka totiž vše nejen popsal podrobným způsobem, ale ještě k tomu přidal svůj nesporný vypravěčský talent. Byl jsem radostí bez sebe - nejenže jsem se do posledních detailů dozvěděl, jak tehdy žili obyčejní lidé, ale dokonce, jak se žilo v regionu mých předků v Rynholci a rynholeckém Pecínově. Toto své ojedinělé dílo sepisoval celý život. Díky nevídané pracovitosti, vytrvalosti, inteligenci, vynikající paměti a zvýšené přirozené zvídavosti mohl zachytit denní události, které prožili jeho dědečkové a babičky, kteří žili v době mých prapradědečků a praprababiček. Co je však ještě cennější, že dokázal díky denním záznamům zachytit atmosféru doby, v které sám žil. Měl jsem tak poprvé možnost seznámit se podrobně s životem našich předků.

 

Redakce
07. 12. 2009, 12:16


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 11. Čtenáři celkem udělili: 50 bodů. Průměrný počet bodů: 4.55

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Apolena
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.20%

Spíše ano
graf

17.84%

Spíše ne
graf

15.35%

V žádném případě
graf

23.61%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2690
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát