Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Čtrnáctiletá Michaela z Ledců má z tenisových turnajů už šedesát pohárů

foto
Talentovaná 14letá tenistka Michaela Jirsáková z Ledců

Čtrnáctiletá Michaela Jirsáková z Ledců patří k našim nejnadějnějším tenistkám. Na tenisových kurtech tráví mnoho hodin a díky tomu se může pochlubit desítkami medailí, pohárů a diplomů z celé řady turnajů a soutěží. Ostatně, bílý sport provozovali v mladších letech i její rodiče. Je žačkou deváté třídy 3. ZŠ ve Slaném v Rabasově ulici.

Svého prvního turnaje se zúčastnila už jako sedmiletá holčička na I. ČLTK Praha (I. český lawn-tennis klub) a hned zaznamenala i první úspěch, když se probojovala do finále.

Kdy jsi po prve držela v ruce tenisovou raketu?

Raketa a tenisové míčky patřily k mým nejmilejším hračkám od malička, ale opravdický tenis jsem začala hrát ve svých šesti letech .

Kdo stál u Tvých tenisových začátků ?

Táta! Ten také ve svém mládí tenis úspěšně hrál a zřejmě chtěl, aby někdo z rodiny v tomto sportu pokračoval. Naučil mne základy, spolu jsme také začali hrát na kurtu a ze začátku mne trénoval. Hráli jsme v především v Radotíně, kde jsme tehdy bydleli. Později jsem začala trénovat s Honzou Procházkou a teď mne trénuje Klára Bláhová z Hostivic, která dříve hrála tenis závodně a měla slušné umístění v celosvětovém žebříčku tenistů.. Postupně jsem se tak dostala v devíti letech až do I. ČLTK na Štvanici, kde hraji dosud.

Měla jsi nebo máš nějaký sportovní vzor kromě tatínka?

Z tenistů se mi líbí Rodger Federer a z tenistek Justin Henin.

Pěstuješ mimo tenisu ještě nějaké jiné sporty?

Občas chodím na in-line – na brusle. A taky jezdím na kole a plavu.

Jak to zvládáš ve škole? Tam taky plaveš?

Ba ne, myslím si, že tam to docela zvládám - i když se musím přiznat, že škole nevěnuji tolik času, jako tenisu. A to plavání dělám hlavně k uvolnění zad a vykompenzování tělesné zátěže.

Baví tě některý předmět?

Mám ráda dějepis a angličtinu, která je pro mne důležitá také proto, že pokud bych jako sportovkyně chtěla vyjet někam za hranice, tak se nejlépe domluvím právě anglicky. To jsem poznala i na mezinárodních turnajích v Irsku nebo v Dánsku. Byla jsem sice hrát i na Slovensku, ale tam jsem se dorozuměla česky.

Vraťme se tedy znovu k tenisu. Kolik máš pohárů a medailí?

Jednou jsem je počítala a je jich něco přes šedesát. No, za šest let, co tenis hraji závodně, tak je to docela dost.

Vzpomeneš si ještě na svůj první pohár nebo medaili?

První takový větší úspěch byl, když jsem vyhrála přebor Prahy jako mladší žačka – to mně bylo jedenáct – a porazila jsem o rok starší holku.

A ty poslední? Dejme tomu v letošním roce ....

Tuto sezónu jsem byla třetí na Mistrovství České republiky a s kamarádkou jsme byly třetí ve čtyřhře na Olympiádě dětí. Zúčastnila jsem se letos i přeboru Prahy, ze kterého jsem si odnesla zlatou medaili a obsadila druhé místo ve čtyřhře. Hrála jsem i na mezinárodním turnaji ITF dorostu do 18ti let, kde jsem získala kvalifikaci a nejdřív porazila jednu Němku, ale pak jsem prohrála s jednou o tři roky starší holkou. Letošním účastnicím bylo totiž většinou o dva až tři roky více než mně, a to se hodně dívek na tento turnaj nedostane ani ve věku, kdy hrají tuto věkovou kategorii. Tento turnaj je také možností dostat se třeba na některou univerzitu v USA studovat, protože na turnaj přijíždějí manažeři mnoha škol si vybírat budoucí žáky.

Kolik času věnuješ tréninku?

Trénuji tři hodiny denně šest dnů v týdnu.

Takže Ti zbývá den volna. Kdy si ho vybíráš?

Většinou to bývá v sobotu. V pondělí a úterý nechodím do školy, protože to jsem v Praze a trénuji od rána dvě hodiny na pevném povrchu, odpoledne mám další hodinu a pak ještě „fyzičku“. Doma v Ledcích trénuji na antuce.

Ta fyzička spočívá v čem?

To jsou hlavně sprinty, švihadlo a různá práce s míčem.

Kolikrát přeskočíš švihadlo?

Většinou pětsetkrát, ale zvládnu i tisícovku. Dopředu, dozadu i křížem.

S kým hraješ nejraději?

Nejraději hraji se svou trenérkou Klárou Bláhovou a když jsem v Praze, tak moc ráda hraji s trenérem Jaroslavem Jandusem nebo Tomášem Frýdou, který se mnou jezdívá i na turnaje. Ve škole mám kamarádku Danielu Pospíšilovou a s tou si také někdy zahrajeme.

Pomáhá Ti ve Tvém sportování rodina?

No, maminka mi občas vyplétá rakety a táta někdy zaskočí za trenérku. Je s ním docela sranda, protože se utahá dřív než já.

S kým by sis chtěla někdy zahrát?

Určitě bych si ráda zahrála s nějakým velkým hráčem, například s Martinou Navrátilovou nebo s Mandlíkovou. Když jsem byla malá, tak jsem si zahrála dokonce i s vynikajícím tenistou Jirkou Novákem.

Jaké máš další plány a sny?

Nechodím, ale ráda čtu, tedy pokud mám čas. Detektivky a taky se mi líbila kniha „Život před životem“ od Raymonda Moodyho, z filmů mě baví komedie, jako například Mejdan v Las Vegas nebo Vratné láhve a občas zajdu i na nějaký horor.

Kam půjdeš po devítce?

Asi na sportovní gympl do Kladna, abych se mohla dál věnovat tenisu a jednou ho hrát závodně.

Máš nějaké přání nebo cíl?

Ráda bych jako dorostenka jela na nějaký mezinárodní turnaj do zahraničí a mým velkým přáním je umístit se v Evropském žebříčku do takového dvacátého místa. Chtěla bych se také zúčastnit některé z nejvyšších světových soutěží – například WTA – to jsou ženy – a pochopitelně Wimbledonu nebo Roland Gaross. Mým snem je dostat se do nějaké světové padesátky nebo aspoň stovky nejlepších hráčů.

Vladimír Rogl
22. 11. 2009, 14:06


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 9. Čtenáři celkem udělili: 35 bodů. Průměrný počet bodů: 3.89

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát