Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Hassan Mezian: Podpora zdravotnictví a venkova je priorita

foto
MUDr. Hassan Mezian

Lékař Hassan Mezian se rozhodl v podzimních volbách kandidovat do Senátu, protože Slánsko podle sociálního demokrata potřebuje mít v Praze zastánce, který je s regionem opravdově spjat.

Proč jste se rozhodl kandidovat na senátora?

Chci hájit dostupné moderní zdravotnictví, spravedlivý sociální systém, prosazovat důslednou podporu zemědělství, rozvíjet silný venkov, regionální školství a apelovat k návratu ochrany životního prostředí.

Jak dlouho žijete v regionu mezi Slánskou horou, Řípem a Milešovkou?

Téměř 40 let. Ve svých 20 letech jsem přijel do Československa studovat medicínu, v roce 1975 jsem po promoci přišel do Litoměřic za svojí láskou Helenou. S ní žiji dodnes a máme spolu tři dospělé děti. Narodil jsem se v syrském Damašku, mám české občanství. Hovořím česky, arabsky, anglicky a francouzsky.

Jste aktivním politikem i lékařem. Jak vidíte Slánsko?

I na Slánsku jsou podobné potíže jako na Litoměřicku. Například ochrana životního prostředí. V tomto regionu je aktuální hrozba zplynování uhlí. Mám zkušenosti s podobným ekologickým sporem v případě spalování ostravských kalů na Lovosicku. Nebo dostupnost zdravotní péče. Byl jsem ve slánské nemocnici na schůzce s panem ředitelem a diskutovali jsme o současné situaci ve zdravotnictví. Navštívil jsem Domov Slaný a s paní ředitelkou hovořil o stále menší finanční podpoře péče o seniory ze strany současné vlády. Velmi příjemné bylo setkání se starostkou Velvar, které trápí hustá doprava ve městě. Zlonice zase doplácí na nedostatečnou podporu venkovu, na který se zapomíná.

Věnujete se problematice dostupného zdravotnictví. Proč?

Svoji profesní kariéru jsem začínal v litoměřické nemocnici na interně. V roce 1986 jsem složil nadstavbovou atestaci z oboru léčebné rehabilitace a od té doby jsem pracoval jako primář a byl jsem okresním odborníkem tohoto oboru. Přes patnáct let vedu nestátní zdravotnické zařízení. V Ústeckém kraji jsem krajským zastupitelem a místopředsedou zdravotní komise kraje, jsem i litoměřickým zastupitelem. Aktivně chráním zájmy obyvatel a angažuji se v zachování dostupné péče ve stávajícím rozsahu na Litoměřicku. To samé bych činil i v případě Slánska.

Jaké má být financování zdravotnictví?

Hlavním pilířem přísunu peněz pro zdravotnictví musí zůstat zdravotní pojištění, nikoliv soukromé kapsy pacientů. Dalším zdrojem se musí stát přímý příspěvek znečišťovatelů životního prostředí do zdravotnictví v konkrétním regionu. Peníze lze získat i zrušením přebytečných zdravotních pojišťoven, které spotřebují velkou část příspěvků na zdravotní pojištění na vlastní chod. Další rezervou je účinná kontrola čerpání veřejných peněz.

Co říkáte sociální reformě?

Sociální a důchodová reforma je antisociální. Nerozumím, proč současná vláda chce demontovat sociální stát a postupně privatizovat i sektor sociální pomoci. I kvůli napjaté situaci v Litoměřicích na mé pozvání v dubnu přijel ministr Jaromír Drábek a na úřadu práce se setkal s úředníky.

Jak vnímáte venkov?

Na venkově jsem býval obvodním lékařem a jezdil jsem tam se záchrankou. V našem regionu je mnoho malých obcí. Setkávám se se starosty obcí či se zemědělci a diskutujeme o současném životě na venkově, který není lehký. Obce se těžko dostávají k financím, ze strany vlády není podporováno venkovské školství, současná zemědělská politika ničí české farmáře a především daně decimují rodinné rozpočty. Musí dojít ke změně, jinak venkov bude trpět.

Narodil jste se v Sýrii. Jak vnímáte otázku náboženství?

Nikdy jsem v České republice necítil projevy rasové nesnášenlivosti či jakoukoliv diskriminaci s ohledem na můj původ a místo narození. Opakovaně jsem byl zvolen do zastupitelstva města Litoměřice a dokonce jsem byl zvolen i do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje. Pacienti se na mně stále s důvěrou obracejí.

A co náboženství? Na jednom mítinku mi byla položena taková otázka. Náboženství je pro mně víra v Boha a konání dobra, je to také morální kodex. Jsem proti extremismu v jakékoliv formě.

Přispívám do charitativní činnosti křesťanské církve a jsem členem výboru křesťanského občanského sdružení Kostel Svatého Václava.

MUDr. Hassan Mezian,
kandidát na senátora
Více informací na www.hassanmezian.cz

sme
27. 09. 2012, 15:28


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát