Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 18. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Softwarová poradna

Narazili jste na problém v programu Word, Excel nebo PowerPoint? Pokud ano, zkusme ho spolu vyřešit.

Foto poradce Ing. Michaela Seghmanová, slánská rodačka, vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Od počátku své profesní kariéry vyučuje „počítačové“ předměty zaměřené na kancelářský software, například 7 let na Obchodní akademii ve Slaném. Nyní vyučuje na VŠE v Praze předmět Manažerská informatika I, jehož náplní je výuka základních aplikací balíku Office 2007 a garantuje několik informatických kurzů na Univerzitě třetího věku VŠE. Konzultacím a kurzům se začíná věnovat i soukromě. Je držitelkou certifikátu Microsoft Office Specialist MS Word 2003.
napište číslo tři tisíce tři sta třicet tři

Otázka:
Soudruh Potěmkin , 27. 11. 2022, 14:12
Jak zvětšit písmo ve Wordu?

Otázka:
bábochlap, 30. 11. 2016, 13:15
Dobrý den, co soudíte o tom, že malé děti mačkají mobily.

Otázka:
Dušohřejka, 23. 04. 2014, 12:23
Prosím, nejde mi pustit word, furt mačkám myš a i ten psací stroj a nic. Jenom to mění barvy. Děkuji

Otázka:
Martina, 23. 09. 2010, 20:50
Dobrý den, zajímalo by mě, jak ve wordu provedu souvisle několik teček za sebou...... Když tečku podržím, tak při bližším zkoumání jsou tři tečky u sebe pak je mezera a zase tři tečky, chtěla bych ji souvisle bez mezery, kdysi jsem to věděla, ale vypadlo mi to z hlavy, děkuji....

Odpověď:
05. 11. 2010, 21:48

V dokumentu děláme nejčastěji jednu tečku (zkratky, konec věty), ve smyslu "a tak dále" se dělají tři tečky, tzv. výpustka (více o psaní výpustek se dočtete napříkad v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český:  http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=166). Standardně je nastaveno, že každá trojice obyčejných teček se nahradí výpustkou, tedy jedním znakem-trojtečkou (viz tlačítko Office - Možnosti aplikace Word - Kontrola pravopisu a mluvnice - Automatické opravy, kde je v tabulce "Nahrazovat text během psaní" tato záměna nadefinována. Pokud potřebujete v textu napsat více teček (například v příkladu "kosmonaut G......" uvedeném v jazykové příručce), pak doporučuji vypnout dočasně volbu "Nahrazovat text během psaní", později ji opět zapnout. Jinak je pravda, že výpustka je viditelná ve skupině teček pouhým okem.

Jiným případem je potřeba "odtečkovat" mezi údaji ve strukturovaném textu
(např. 100 g ................................. 50 Kč)
v tomto případě použijeme pro údaj o ceně vlastní tabulátor a nastavíme vodící znak).

Otázka:
HankaH, 08. 02. 2010, 13:36
Jak ve Wordu zajistím "neviditelné spojení" předložky s podstatným jménem v případě, že nechci, aby v psaní souvislého textu předložka zůstala na konci řádku, ale skočila na řádek nový společně se slovem, ke kterému patří?

Odpověď:
08. 02. 2010, 19:32

Podle pravidel českého pravopisu nesmí na konci řádku zůstat neslabičná předložka (tj. pouze k, s, v, z). Při editaci textu to za Vás, pravděpodobně, hlídá Váš textový editor (v automatických opravách je nastaveno, že se mezery po vyjmenovaných předložkách nahradí pevnou neboli neoddělitelnou mezerou). Zdánlivě je tedy problém vyřešen, ale ne tak docela. 

Může se totiž stát, že napíšete "k vašim službám", pak se rozhodnete vypustit slovo "vašim", a protože spolu se slovem musíte vymazat i jednu  mezeru (neboť je přípustná pouze jedna mezera mezi slovy), možná shodou okolností vymažete tu pevnou po předložce, která tam měla zůstat.

Dalším případem, který s předložkami nesouvisí, jsou výrazy jako PSČ, kde píšeme mezeru mezi trojčíslím a dvojčíslím, ale určitě bychom nechtěli, aby se oddělily na konci řádku, podobně je to se třemi trojčíslímí v telefonních číslech apod.

Nebo prostě na konci řádku zůstane viset něco, co se Vám tam nelíbí, ač to neodporuje žádným pravidlům.

Ve všech případech pomůže tento postup:

  1. odstranit obyčejnou mezeru
    (Delete nebo Backspace)
  2. na její místo vložit neoddělitelnou mezeru 
    (současným stisknutím Ctrl+Shift+mezerník;
    nebo ve verzi 2007 na kartě Vložení - Symbol - Další symboly, karta Speciální znaky, znak "pevná mezera"; ve verzi 2003 Vložit - Symbol ...)

Podobně funguje i pevná neboli neoddělitelná pomlčka, kterou automatické opravy neřeší a měli bychom tedy stisknout trojkombinaci Ctrl+Shift+spojovník místo samotného symbolu spojovníku ve výrazech jako jsou-li, česko-slovenský, e-mail, off-line atd.

Otázka:
Rob, 06. 11. 2009, 10:56
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak mohu ve wordu utvořit "pédeefko", respektive uzavřený soubor?

Odpověď:
19. 01. 2010, 20:55

Ve verzi 2007 je k dispozici Doplněk sady Microsoft Office 2007: Microsoft Uložit jako PDF nebo XPS. Po instalaci tohoto doplňku jednoduše uložíte soubor přímo z aplikace (např. Wordu) v daném formátu. Pokud v nabídce Uložit jako pod tlačítkem Office nenajdete přímo možnost „PDF nebo XPS“, pak tam bude volba „Vyhledat doplňky pro další formáty souborů“, která Vás zavede do Nápovědy (konkrétně do hesla Správa souborů à Povolení podpory jiných formátů souborů, např. PDF a XPS), kde najdete postup, jak doplněk získat.

Druhou možností, dostupnou i ve starší verzi 2003, je stáhnout si aplikaci PDF Creator, ta se nainstaluje jako tiskárna a můžete ji pak použít ve všech aplikacích, nejen v rámci Office.

Výsledná velikost PDF souboru vytvořených zmíněnými dvěma způsoby se může významně lišit,  

Otázka:
Nikita, 19. 06. 2009, 22:47
Dobrý den, mam Office 2007, chtela bych se zeptat kdyz ve wordu oznacim dokument jako konecny, zda s nim muze nekdo jeste pracovat, zda jde nejak "odblokovat":-)...dekuji

Odpověď:
23. 06. 2009, 14:09

Pokud máte na mysli "Konečný" jako volbu na kartě Revize, tak zde se jedná pouze o způsob zobrazení revizí. Při tomto zobrazení se skryjí navrhované změny, ale dokument si je stále pamatuje a kdykoli je můžete zobrazit jinou volbou v daném poli. Tedy až do chvíle, kdy budou všechny navrhované změny ošetřeny (přijaty nebo zamítnuty).

Dnes má svátek Čeněk
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát