Kliknte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 16. ledna 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slánský pitaval:
Pachatele usvědčila i opička

K nejodpornějším zločinům, kterými se musí Policie ČR zabývat, patří bezesporu násilné trestné činy – zvláště pak znásilnění. Jejich pachatelé bývají často lidé, kteří neumí navázat normální partnerské vztahy a sex si vynucují násilím.

O skutečném případu, který se odehrál před pěti lety v obvodu slánské policie, nechejme hovořit komisaře krajského ředitelství Policie Středočeského kraje, kriminalistu poručíka T.B.

Ochotný řidič

Bylo to začátkem prázdnin, kdy se v pozdních večerních hodinách dostavila na policejní služebnu ve Slaném pětadvacetiletá Kamila Horváthová ze Zlonic, že byla znásilněna neznámým mužem. Uvedla, že byla ve Slaném na nákupu a protože jí ujel autobus, vydala se do svého bydliště pěšky s myšlenkou, že stopne nějakého řidiče. A skutečně prý po několika minutách u ní zastavilo auto a řidič jí nabídl těch několik kilometrů svézt. Kamila nabídku ochotně přijala a nasedla k němu do vozu na místo spolujezdce. Dále pak uvedla, že krátce nato řidič nečekaně sjel ze silnice a zabočil do nějakého remízku, kde ji za použití vyhrožování a fyzického násilí přímo v autě přiměl k orálnímu sexu a posléze – řečeno úředním jazykem – na ní vykonal soulož na sklopeném sedadle. Při „milostném“ aktu Kamilu surově bil do obličeje i po těle a postupně z ní strhal veškeré oblečení, které vyhazoval oknem auta ven. Po skončení této nechutné záležitosti vyhodil z auta i šokovanou a otřesenou nahou dívku. Ta si naštěstí zapamatovala značku a barvu odjíždějícího vozu – jednalo se o tmavomodrou Fabii. Espézetku už zaregistrovat nestačila. Celkem slušně popsala řidiče – byl to podle ní mladý muž sportovního vzhledu tmavých, krátce střižených vlasů. Navíc se zapamatovala i zdánlivou maličkost. A to, že u zrcátka visela jako talisman figurka opičky.

Slušné zacházení vyžadují i prostitutky

My jsme ihned začali na případu pracovat a jak už to zpravidla bývá, nejenže sbíráme stopy na místě činu a snažíme se vytipovat pachatele, tak prověřujeme i oznamovatele – v tomto případě poškozenou, protože v nejednom případě si lidé vymýšlejí. Při tomto prověřování jsme zjistili, že hlavní náplň činnosti této mladé ženy je prostituce. Proto jsme ji znovu vyhledali a požádali, aby věci uvedla na pravou míru a zda to byl opravdu náhodný řidič, který jí zastavil, nebo zda šlo o prostituci. Ona připustila, že je prostitutka, ale že celá věc se odehrála tak, jak původně oznámila, jen s tím rozdílem, že auta stopovala a sexuální služby nabízela. Jak už to u tohoto typu trestných činů bývá, žena hned po nahlášení musela podstoupit lékařské vyšetření, při kterém bylo lékařem prokázáno jak znásilnění, tak potvrzeno i brutální napadení a mnohačetné poranění v obličeji, do kterého ji tloukl pěstmi. Tím, že byla bezprostředně po činu u lékaře, bylo možné z oběti odebrat vzorky, včetně spermatu pachatele. Díky tomu jsme měli k dispozici DNA pachatele.

Starý scénář u nového znásilnění

Téměř dva měsíce po této události se nedělo vůbec nic. K obdobnému znásilnění ale došlo na sklonku prázdnin v sousedním rajonu, kde způsob provedení znásilnění byl stejný jako v našem případě. Tentokrát ale nešlo o prostitutku, nýbrž o osmnáctiletou studentku Jarmilu Benešovou z Kladna, která čekala na zastávce autobusu nedaleko Řevničova a ve své naivitě přijala nabídku neznámého řidiče, který u zastávky zastavil a nabídl jí odvoz domů. Také Jana byla za použití brutálního násilí přinucena k pohlavnímu styku, svlečena do naha a vyhozena z auta. I tentokrát se jednalo o mladého muže, který řídil tmavomodrou Fabii, která měla u zrcátka opičku. Kromě toho si stačila zapamatovat i první písmena a číslice státní poznávací značky, což byl další důležitý kamínek do mozaiky profilu pachatele. I v tomto případě se podařilo odebrat vzorek DNA ze zbytků spermatu na dívčině těle a tím bylo později i potvrzeno, že se jedná o stejného pachatele.

Pátrání po neznámém pachateli znásilnění bylo vyhlášeno i v sousedních okresech a krajích. Důležitý byl i popis pachatele, který podle poškozené vypadal poměrně kultivovaně, byl čistý, na muže silně navoněný a dobře oblečený.

Jsou pachatelé, kteří se chovají vždy stejně – někteří například nepřipustí, aby oběť spatřila jeho obličej a proto k ní přistupuje zezadu. Tento pachatel byl typický tím, že byl hrubý a napadené dívky surově bil.

Slušný pán

Po týdnu se ozvali kolegové ze sousedního okresu, že se i u nich odehrál podobný trestný čin – opět mladá stopařka a stejný popis vozidla i pachatele. A také že mají poznatky o konkrétní osobě jako možném pachateli. Kolegům se podařilo zjistit poznatek k osobě, která by mohla být pachatelem této trestné činnosti. Třicetiletý Václav Pokorný z Mělníka byl velmi dobře situovaný a měl i velmi slušné pracovní postavení jako manažer velké společnosti. Už před tím ho měla „rozpracovaného“ hospodářská kriminálka, protože bylo zjištěno, že „ulejvá“ i svůj majetek a krátí daně – měl nejen luxusní vozidlo, ale i rozestavěné dvě chaty. Sousedé o něm říkali, že s ním nejsou žádné problémy. Byl, dá se říci, všeobecně vážený.

Spadla klec

Začali jsme proto s kolegy spolupracovat a zjistili jsme, že on by mohl mít na svědomí podobných případů víc, protože analýza podobných případů znásilnění z nedávné minulosti odhalila, že způsob provedení byl zpravidla stejný. Poškozené ženy, i když neznaly typ vozidla, auto popsaly dost věrohodně, včetně interiéru. Některé dokonce udávaly i takovou podrobnost, jako že na zrcátku měl pověšený talisman - opičku.

Na základě těchto indicií jsme pána sebrali na ulici a podrobili výslechu. Zapíral, ale po odebrání vzorku DNA byla jeho účast na obou znásilněních potvrzena. Bylo to nejen sperma, ale i odhozený nedopalek cigarety. Díky tomuto důkazu bylo pachateli sděleno obvinění, které bylo nakonec rozšířeno o další dva případy z Mělnicka.

Protože způsob provedení byl opravdu brutální, byl Pokorný okresním soudem odsouzen na 7 let nepodmíněně.

Vladimír Rogl
27. 09. 2009, 11:31


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Drahoslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.58%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

14.17%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1320
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát