Dnes je pátek 19. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Rušný prosinec v hostinci Pod Lipami

Kliknutím zvětšit
Dějištěm většiny prosincových akcí v Hrdlívě byl hostinec Pod Lipami. Foto Zdeněk Tvrdek

Není obce na Slánsku, kde by v prosinci bylo tak živo, jako v Hrdlívě. Toho měsíce se tam každoročně koná několik zajímavých zábavných akcí se značnou účastí místních obyvatel. Je to soutěž o nejlepší kysané zelí, turnaj ve vrhu šipek, v karetní hře Lóra, ve stolním tenisu a turnaj v kopané.

Až na fotbalový turnaj je dějištěm místní hostinec Pod Lipami. Nejstarší je soutěž o nejlepší kysané zelí, v nedávném prosinci to byl již její 17. ročník. Za ta léta se z těch, kteří se pravidelně zúčastňují, stali mistři v nakládání této výtečné zeleniny. Mají svoje recepty, které hned tak někomu neprozradí. V den soutěže přinesou do hostince vzorek svého zelí, který vedle porotců mohou ochutnat i přítomní hosté a také dát hlas nejlepšímu zelí. Do finále se probojovalo 7 soutěžících a stejně jako rok předtím vyhrál Antonín Plotěný. Správně prokysané zelí připravil i starosta Roman Janyš, třetí byl Stanislav Pelán.

Za týden na to se konala soutěž ve vrhání šipek, její 11. ročník. S přesností Viléma Tella se do středu terče trefoval vítěz Michal Ferenčík, jemuž byl důstojným soupeřem bratr Martin. Že i ženy mají dobré oko a pevnou ruku, toho důkazem je třetí místo Věry Pokorné. Šipky vrhalo 16 soutěžících.

Za sedm dní na to se ke slovu dostala Lóra, karetní hra oblíbená hlavně na Kladensku, kde má i svoje kořeny. Hraje se mariášovými kartami s 32 listy, vždy o 4 hráčích. 9. ročníku turnaje v Hrdlívě se zúčastnilo 44 hráčů. Mezi jednotlivci zvítězil Michal Ferenčík, který po vítězství v šipkách i v karetní hře prokázal svoje kvality. Druhý v pořadí také nebyl slabý, ač se jmenuje Václav Slabý. Dobře s kartami vládl i třetí v pořadí. Kibicové za jeho zády, když vynášel kartu, uznale říkali: „To je ale kos…“ a byl to Zdeněk Kos.

Následoval turnaj ve stolním tenisu – jeho již 13. ročník – a s ním nečekané překvapení. Pětkrát za sebou zvítězil Michal David, opět se očekával jeho triumf. Jenže, tentokrát jeho věčný soupeř ve finále Jaromír Janda, jinak také výtečný muzikant, zabojoval ze všech sil a favorita porazil. Třetí místo obsadil Milan Kristián. Zúčastnilo se 14 hráčů.

31. prosince, tedy o Silvestra, se na tréninkovém hřišti místního Sokola hrál turnaj v kopané s účastí 10 družstev; o jeho průběhu píšeme na jiném místě.

Ale ani s příchodem nového roku 2009 si hrdlívští nedali pokoj. Dne 1. ledna vyrazili na tradiční novoroční túru na Vinařickou horu a dva dny na to znovu poskakoval bílý míček na zelených stolech v restauraci Pod Lipami. Hrál se premiérový turnaj žen ve stolním tenisu. Ženy s pálkami se trhly od mužů; první ročník turnaje vyhrála Ivana Janyšová.