Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Takové skoky slánské náměstí ještě nezažilo

Kliknutím zvětšit
Vítězové jednotlivých kategorií Slánské laťky. Zleva Tereza Skolková, Tomáš Kubala, Barbora Dvorníková a Václav Špirit. Foto Zdeněk Tvrdek

Kdyby někdo na hlavním slánském náměstí jen tak skákal do výšky až 160 cm, určitě by vzbudil pozornost městských strážníků. V pátek 16. května ale muži zákona, když vyšli z blízké služebny, chvíli se na skákající i podívali, potom jim dokonce zatleskali. Stejně jako desítky přihlížejících.

To dopoledne se totiž na náměstí konal 1. ročník Slánské laťky ve skoku vysokém žáků slánských škol. Pořadatelé přišli se zajímavým nápadem: uspořádat sportovní závod přímo v centru města. Na asfaltu se objevil široký koberec k měkkému rozběhu závodníků, stojan s laťkou obložen bezpečnostními matracemi. Aby mohly desítky diváků závodníkům pohodlně fandit postavili pro ně několika patrovou kovovou tribunu a krytý přístřešek pro významné hosty. Ti se ve Slaném objevili. Mladým závodníkům přijela fandit významná sportovní osobnost, olympijská vítězka Milena Hübnerová – Rezková, která v roce 1968 na OH v Mexiku vybojovala pro Československo zlatou medaili ve skoku vysokém. Spolu s ní přijeli další olympionici: trojskokan Jiří Vyčichlo, jenž v roce 1976 na OH v Montrealu skončil na pěkném 9. místě a házenkář Ivan Satrapa, člen stříbrného družstva našich házenkářů na OH v Mnichově v roce 1972.

O medaile, diplomy a věcné ceny bojovalo 55 žáků tří základních slánských škol a slánského gymnázia. Atmosféra závodu vynikající. Každá škola měla na tribuně početnou skupinu fanoušků, kteří svoje závodníky bouřlivě povzbuzovali. Všechno skvěle moderoval Slaňákům dobře známý rodák města, člen rady, zastupitel, cestovatel a televizní spíkr Standa Berkovec. Jeho zásluhou nebylo v čtyřhodinovém maratónu hluchého místa.

Kdo vyhrál? V kategorii mladších žákyň zvítězila Tereza Skolková z gymnázia výkonem 135 cm. Druhá byla Tereza Čížková z 3. ZŠ, třetí Kamila Káčerová z 1.ZŠ. Mezi mladšími žáky byl nejlepší Tomáš Kubala z 1.ZŠ výkonem 150 cm, před Michalem Holubem z téže školy a Kryštofem Pohůdkem z gymnázia. V kategorii starších žákyň byla první Barbora Dvorníková z gymnázia výkonem 145 cm, před Ilonou Cibulkovou a Terezou Mikoláškovou. V kategorii starších žáků se z vítězství radoval Václav Špirit z 1.ZŠ, když skočil pěkných 163 cm. Druhý byl Marek Dvořák z 3.ZŠ, třetí Stanislav Suk z gymnázia. Všechny kategorie přinesly velmi napínavé boje, o prvenství většinou rozhodovaly až poslední skoky. Startovali i žáci z německého Pegnitz, partnerského města Slaného, ti ale na naše závodníky nestačili.

1. ročník Slánské laťky se zásluhou pořadatelů, jimiž byly ŠSK 3. ZŠ Slaný a Královské město Slaný, vydařil. Stal se dobrým základem pro další ročníky, ukázal, že v našich školách je tělovýchově a sportu věnována značná pozornost. Těšme se na 2. ročník Slánské laťky, možná opět na náměstí T. G. Masaryka.