Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 19. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00

Memoriál Antonína Vildeho vyhrály Miletice

V sobotu 23. srpna se na plochodrážním stadionu ve Slaném uskutečnil již 9. ročník Memoriálu Antonína Vildeho. První ročník se jel v roce 1971; po několikaleté přestávce od roku 2005 každoročně pokračuje. Jede se jako mezinárodní závod dvojic, mistrovství ČR juniorů na závodních strojích do 125 ccm; obyčejně je zpestřen exhibicí sidecarů.

Letos přijely do Slaného tři výborné dvojice závodníků z Polska z klubů Stal Gorzów, Unia Tarnów a ZKŽ Zielona Góra. Dále startovaly dvojice ze Slaného, Plzně, Liberce a Miletic. Miletice jsou malou vískou u Velvar, bylo proto překvapením, že si troufly na takový závod. Nejenže si troufly. Speedway klub Miletice 9. ročník Memoriálu Antonína Vildeho vyhrál! Jeho závodníci Málek a Kaizr zvítězili před jezdci Stal Gorzów, třetí byli Plzeňáci.

Kdo byl Antonín Vilde na jehož počest a památku se memoriál každoročně ve Slaném jezdí? Narodil se 17. srpna 1935 právě v Mileticích. Syn tamního kováře již jako kluk zahořel pro motocykl. Pro svoji touhu stát se závodníkem měl oporu ve svém otci. Počátkem padesátých let dostal od něj darem stopadesátku ČZ. Upravil si ji a začal jezdit soutěže.

Někdy roku 1952 se v miletické dílně objevila třistapadesátka Walter, koupená od známého závodníka Jana Lucáka. Protože Toníkovi nebylo ještě osmnáct, musel se za něj pro první závody otec zaručit. Každou neděli se někde jel motocyklový silniční okruh. Mladý Vilde na některém z nich nescházel. Nezávodilo se na moderních autodromech, ale mnohdy na kluzkých „kočičích hlavách“ městské dlažby s jejími děrami a kanály. Balík slámy před zábradlím a sloupem elektrického vedení zajišťoval bezpečnost jezdců. Diváci stáli při silnici na chodníku, od závodníků je dělila jen barevná páska.

V září 1954 Antonín Vilde rukuje k letectvu do Pardubic. Po návratu z vojny se rozhoduje pro zásadní změnu. Odkládá silniční motocykl, stává se z něj plochodrážník. Ve Slaném roste nový plochodrážní stadion, se vznikem ligy se tam v roce 1957 začíná formoval krajské družstvo Praha – venkov. V podstatě slánské družstvo, jen název je jiný. Mezi partu tamních plochodrážníků, vedenou legendárním Václavem Stanislavem, přichází Antonín Vilde. Je kamarádsky přijat. Miroslav Černý, Bohumil Rendek, Zdeněk Kovář, Stanislav Matoušek, František Moulis, Antonín Vilde a jezdící trenér Václav Stanislav vytvořili celek, který měl u soupeřů patřičný respekt.

Premiéru v celku Prahy – venkov měl v květnu 1958 ve Větřním v utkání se silným týmem Českých Budějovic. I když podal bojovný výkon, zkušenosti scházely. Jeho bojovnost, odpovědný přístup k přípravě, nadšení pro závodění, láska k motorismu mu postupně přinášely stále lepší výsledky. Stal se pravidelným, úspěšným jezdcem slánského plochodrážního týmu. Byl nominován pro mezinárodní závody. V dubnu 1962 ve vídeňském Prátru jako reprezentant Československa dosáhl svého životního úspěchu když postoupil do druhého kola mistrovství světa jednotlivců. I když za dva měsíce na to ve Varšavě v souboji s elitou světových jezdců nepostoupil, přesto to byl mimořádný úspěch tohoto závodníka.

V září roku 1963 přijíždí Vilde do Pardubic na známý závod Zlatá přilba. V kuloárech závodu se proslýchalo, že tento 15. ročník bude již posledním na nebezpečné travnaté dráze. V roce 1961 se při hrůzostrašné kolisi v tréninku zabili Libor Dušánek a Němec Erich Stieglmeier. Krutý osud chtěl, aby byl posledním závodem i pro Antonína Vildeho. V opravné jízdě plochodrážníků měl hned po startu v první zatáčce pád po němž byl s těžkým zraněním hlavy převezen do pardubické nemocnice. Tam na následky zranění ve středu 18. září 1963 zemřel. Byl to nejen výtečný závodník ale hlavně dobrý člověk. S láskou na něj vzpomíná jeho syn Antonín, který rovněž propadl ploché dráze; s nadšením o něm hovoří jeho bývalý mechanik Josef Michalička z Velvar.

Antonín Vilde fandil mladým, proto je součástí jeho memoriálu Mistrovství ČR juniorů 10 až 16 let na motocyklech 125 ccm. Slánští mladíci si v tomto závodě vedli velmi dobře. Z dvanácti závodníků z Prahy, Pardubic, Plzně a Slaného byl Eda Krčmář druhý za vítězem Danielem Hádkem z Plzně, třetí místo obsadil Michal Průcha, páté Michaela Krupičková, sedmé Zdeněk Vitmann.