Kliknte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 20. února 2019 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Znáte tuhle větu?

Zavřít oči a unikat světu. Objímat strom, nemyslet a vnímat krásu přírody. Vznést se jako motýl. Být jako had, který se svléká z kůže. Člověk žije tempem, aniž by si uvědomoval prioritu okamžiku štěstí. Vše mít a stihnout? Proč? Zastavit okamžiky štěstí a radosti z mála na nekonečno vteřin. Smích. Ano, smích mi chybí. Někdy mívám pocit, že je to úzkoprofilové zboží. Mám víc, než si zasloužím, ale smích... Toho je míň a míň.

Proč se necháváme tak slepě pohlcovat marností, když krásné jsou i ty malé věci, jež nám jsou nadosah. Možná, že tyto zdánlivě malé věci, jsou naopak velké. Ať si pod tím každý představí co chce. Může to být naš dobrý zdravotní stav? Dobrý zdravotní stav našich blízkých? To, že vůbec máme někoho blízkého? Může pro nás štěstí znamenat štěstí druhých? Nebo třeba příroda kolem nás. Když jsme s ní v kontaktu, můžeme být šťastni. Snad právě tohle všechno může být štěstí. Šťastný je ten, kdo cítí se naplněn. Šťastný je ten, kdo má radost nadosah. Štěstí je stav, kdy nebloudíme v temnotách. Pro každého je štěstí něco jiného. Někdy to mohou být i věci, které společnost považuje za nepřípustné, negativní, zvrhlé. Můžou to být věci v rozporu se zákonem, s morálkou. Každý máme jiné potřeby, jiné prahy vnímání. Někomu stačí ke štěstí málo, jiný se neuspokojí jen s těmi "malými věcmi". Někdo si v zápalu touhy po "velkých věcech" neuvědomuje důležitost "malých věcí". Takový člověk pak nemůže být naplněn.

Kdyby si každý uvědomil, co mu doopravdy stačí k tomu nejmenšímu štěstí, nemusel by prožívat marnosti. Snažíme se dosáhnout věcí, jež nám za to často ani nestojí. Jsme schopni obětovat například zdraví nebo jiné hodnoty, jež uznáváme za ty pravé. Myslíme si, že něco "velkého" nás naplní. Za každou cenu se snažíme vyhrát závod, zvítězit ve při, vyhrát literární soutěž... Za každou cenu musíme "mít všechno", za každou cenu musíme všechno stihnout. Kdyby se každý uskromnil se svými požadavky na štěstí, přemýšlel o nich a smířil se s nimi, třeba by byl pak opravdu šťastný. Umíme se však vůbec v tom shonu za "velkými věcmi" pozastavit nad touto otázkou? A máme na takovéhle věci vůbec čas? "Čas je dnes drahý." Znáte tuhle větu? Tak na ni na chvíli zapomeňte a pojďte objímat stromy.

Hana Drbalová, Gymnázium Slaný, 3. ročník
18. 10. 2009, 15:11


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 36. Čtenáři celkem udělili: 174 bodů. Průměrný počet bodů: 4.83

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Lenka
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

47.32%

Spíše ano
graf

17.78%

Spíše ne
graf

14.21%

V žádném případě
graf

20.68%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 1344
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát