Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 2. února 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Světe, světe...

Je mnoho věcí, po kterých toužím. Úsměvy, spravedlnost, smích, pochopení, rovnováha. Ničeho se mi zatím nedostává, ale snad jednou. Jednou… Až začne nový start.

Ke štěstí by mi zatím stačila banální (nebo spíše „banální“) věc. Dostat se na školu! Člověk mého ražení by byl rád měl alespoň jednu jistotu. Ale nic není jisté! Ani, že zítra vyjde slunce. Ani že ptáci ještě budou zpívat. Ani že plynové koule – hvězdy – budou zářit. Nic není jisté. Mám strach z toho, že se svět převrátí naruby? Nebo rovnou hlavou dolů? A jaký je v tom rozdíl?!

Štěstí spatřuji v tolika věcech. Zvláštní, že ta naše „zkažená generace“ má na tohle vlastně stejné názory. Chtějí to, o co je podle mnoha starých zbytečné žádat. Protože ještě v duchu doufáme. Doufáme… A jednou možná začneme věřit.

Šťastný život potřebuje šťastný základ. Proto ta přání – dobré známky, dostat se na školu, mít práci. A na tom potom stavíme. Stavíme na tom své sny.

„Kamarády přestavěli jako dům.

Srdce na zámek a patent na rozum…“

Jsou ty dveře zamčené? Víme my vůbec něco? Je to zlé zjištění, že všichni jenom tápeme, nebo věříme? Vše je zlé. Ale vše zlé je pro něco dobré, říká se. Tak jak to je? Proč nemáme jistou odpověď ani na jednu otázku? My, hromady kostí, krve a svalů vlastně nevíme nic. Bez podstaty se totiž ničeho nedobádáme.

A v tom právě spatřuji štěstí. Sice nevíme, ale snažíme se. Sice nežijeme ve spravedlivém, úsměvném světě pochopení a rovnováhy, ale pro některé z nás je to jenom přijatelná výzva. Výzva poprat se s tím, zocelit se tím.


Poznámka: Autorem dvouverší je Pavel Žalman Lohonka.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Lidské znamení štěstí. Foto by Michal Škrabálek

Alžběta Dyčková, 3.ZŠ Slaný, 9. ročník
26. 11. 2009, 19:08


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 10 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Blažej
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.17%

Spíše ano
graf

17.86%

Spíše ne
graf

15.37%

V žádném případě
graf

23.60%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2687
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát