Kliknte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 27. listopadu 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Nevěřím, ale Vánoce slavím...

Na každého začíná doléhat vánoční atmosféra. Všichni se těší na svátky klidu a pohody. Kde se Vánoce vzaly?

Proč slaví Vánoce všichni, když to jsou vlastně křesťanské svátky? Vánoce představují narození našeho Spasitele, Ježíška přece. Roku 354, byly Vánoce, jakožto křesťanský svátek, oficiálně uznány papežem Liberiusem a to k datu 25. prosince. A i když spousta z nás není křesťany, tak Vánoce slaví, ale proč zrovna 24. prosince? Známe přesné datum narození Ježíše Nazarethského? Nikdo nemůže přesně říci, kdy se Ježíšek narodil. Každý stát se staví k svátkům klidu po svém. Takže vlastně neslavíme datum narození slavného děťátka, ale oslavujeme to, že se vůbec narodil. A nezáleží na tom, jestli to bude 24. nebo 25. prosince.

Když teď půjdu a zeptám se pětiletého dítěte, co si představuje pod slovem Vánoce. Nejspíše by mi odpovědělo, že dárky, cukroví, stromeček, sníh, sněhuláky. Kolik dětí by mi odpovědělo, že se oslavuje narození Ježíška? Myslím, že by se našly světlé vyjímky. Ale kolik takových dětí je? Já osobně jsem nikdy nevěděla, proč Vánoce jsou. Abych dostala dárky? Abych musela držet o Štedrý den půst, abych spatřila zlaté prasátko? Vždycky jsem aspoň ždibíček cukroví ujedla a musím říct, že jsem prasátko bohužel neviděla. Teď už vím, že se zlatým prasátkem myslí vánoční nadílka, ale vysvětlete to malému dítěti. Vždycky jsem si představovala, že ke mně přiběhne zlatý čuník a že si ho budu moc nechat.

Nevěříme, ale Vánoce slavíme. A najde se nás mnoho. Zpíváme koledy, kupujeme dárky, uklízíme domy, děláme vánoční výzdobu a zdobíme stromečky. Chytáme a pouštíme kapry, nebo je smažíme k štedrovečerní večeři. Každý z nás zná vůni vánočního cukroví, když se mu začnou sbíhat sliny na jazyku.Vánoce se staly všedním svátkem, proto nemusím věřit, abych si mohla dát linecké kolečko, vosí hnízdo či vanilkový rohlíček při pohádce v televizi.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit
Ježíšek
Kliknutím zvětšit
Vánoce podle Lady

Isabela Moravcová, Gymnázium Slaný, 3. ročník
17. 11. 2009, 18:13


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 12. Čtenáři celkem udělili: 60 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Xénie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.71%

Spíše ano
graf

17.43%

Spíše ne
graf

14.34%

V žádném případě
graf

23.52%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2232
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát