Kliknte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 27. listopadu 2021 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Co jsou to vlastně záhady?

Všude kolem nás je více záhad, než jsme si ochotni připustit. Kdy přestává být záhada záhadou? Možná tehdy, kdy jsou ji lidé ochotni přijmout jako fakt, skutečnost a to proto, že je podobných záhad kolem mnoho, více než mnoho. Že nevíte, co mám na mysli?

   Nepřestává mne den co den překvapovat lidská nerozvážnost a hloupost. Vám není záhadou, jak může žena odložit své dítě na víko kontejneru? Jak může matka nechat své dítě zemřít? Stejně tak nikdy nepochopím, jak může znásilnit muž malé dítě, nepochopím jak někdo může zabít. A není snad nepochopené záhadou?

Asi jsem opravdu povrchní, ale zůstává mi rozum stát nad skutečnou lidskou hloupostí.

   Jakožto obyčejné holce, která nemá technické myšlení je mi také záhadou, jak může fungovat televizor, telefon, internet nebo dokonce fax. Nad myšlenkou faxu jsem se nejednou pozastavovala.

Jen si to představte. Trochu jako ve filmu. Kdyby se tu teď, za pomoci jakéhosi kouzelného stroje, objevil někdo ze středověku, bylo by mu záhadou úplně všechno. Netušil by, jak fungují auta, ba dokonce by ani nevěděl, co to je. Udivilo by ho, že ženy a dívky chodí v kalhotách, že domy mají různé barvy a jsou tak vysoké, postrádal by louky, lesy i pole, které v naší době mizí, ptal by se, kdo je král. Jistě by ho nenapadlo, že může být místo krále banda sebe středných – ehm, šlechticů, kteří jen vymýšlí, jak oočkovat co nejvíce lidí, kteří o to ani nestojí, nebo jak si urvat co nejvíce do své kapsy.

Takový středověký človíček by neměl ani zdání, co se to s jeho světem stalo. Nepoznal by zhola nic. Vždyť svět je plný záhad, které se postupně stávají samozřejmostí.

Dnes by nám bylo záhadou, jak někdo může řídit počasí. Nechápali bychom, kdyby jako běžní lidé po ulicích běhali roboti. Nevěřili bychom, že je možné se teleportovat z místa na místo a jsme naprosto přesvědčeni, že nelze vymyslet perpetum mobile. Co kdyby ale nás nějakým strojem šoupli o tři, čtyři sta let dál a všechny tyhle záhady dnešní doby by tam byly samozřejmé?

Tím vším chci jen naznačit, že nelze záhady nějak blíže určit a rozhodně je nejde omezovat na pouhé duchaření, něco mezi nebem a zemí či podobné, námi nepoznané skutečnosti.

Rozhlížejte se více kolem sebe a méně přejímejte lidské názory. Budou vám pak všechny záhady o něco blíž, budou pro vás o něco záhadnější a budete tak třeba i o něco dál.

Fotografie:

Kliknutím zvětšit

Kateřina Helena Oslejšková, Gymnázium Slaný, 2. ročník
21. 03. 2010, 10:55


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  3 b. = dobrý  2 b. = ujde  1 b. = nic moc  0 b. = děsný

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.

Dnes má svátek Xénie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

44.71%

Spíše ano
graf

17.43%

Spíše ne
graf

14.34%

V žádném případě
graf

23.52%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2232
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát