Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zachránili zdevastovanou sochu

Rozhodnete-li se k návštěvě Městského muzea ve Velvarech musíte nutně projít průjezdem domu, kde se určitě alespoň na chvíli zastavíte. Upoutají vás tři velké barokní sochy světců, které, kdyby nebylo pochopení ze strany vedení města a šikovných rukou restaurátorů, už by asi vůbec nebyly. První dvě zdobily dříve most v Sazené, třetí, převezená sem nedávno, pochází z Ješína. Stála tam u kapličky sv. Václava. Jde o sochu sv. Jana Nepomuckého, pocházející z 1. poloviny 18. století.

Socha najednou zmizela a nikdo se po ní snad ani nesháněl. Scházelo málo a nebyla vůbec objevena. Náhodně ji našel jeden z občanů v jakési stodole a byla v takovém stavu, že kdyby vzal kladivo, rozbil ji a vyhodil, nikdo by se asi nad tím ani nepozastavil. Poškozeny byly nejen znakové detaily sochy, ale navíc byla rozbita na několik kusů.

Nic takového se naštěstí nestalo. Velvarští správně rozhodli, že historickou památku opraví, požádali o státní dotaci a dostali ji. Z programu Podpory kulturních památek pro obce s rozšířenou působností jim byla na rekonstrukci sochy poskytnuta částka 154 tisíc korun; 17 tisíc korun přidali ze svého rozpočtu.

Oprava byla zadána opravdovým mistrům v oboru, restaurátorovi Pavlu Kytkovi a akademickému sochaři Jiřímu Kaifoszovi. Začala v loni a po měsících téměř mravenčí práce, mohla být socha sv. Jana Nepomuckého převezena z ateliéru pana Kytky ze Sazené do Velvar. Náročná přeprava se povedla díky šikovnosti pracovníků technické čety města, vysokozdvižný vozík zapůjčil velvarský podnikatel A. Cífka. Sochu na betonový podstavec umístil pan Kytka se synem. A jak nám ještě řekl Libor Šulc, vedoucí odboru správy majetku města ve Velvarech, dík za úsilí o záchranu sochy patří také pracovníkům velvarského muzea a Odboru kultury MěÚ Slaný.

Tři zachráněné sochy již nebude ohrožovat nepřízeň počasí. Zůstanou pod střechou budovy muzea, jsou základem minigalerie Velvarska.

Zdeněk Tvrdek
05. 08. 2009, 10:40


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát