Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaný potřebuje stomiliónový úvěr

V souvislosti s několika velkými plánovanými investicemi, které chce město realizovat letos a v následujících dvou letech, se již zřetelně hovoří a dělají přípravy na získání bankovního úvěru. Slaný získalo na mnohé investice velké dotace, ale nutné povinné podíly města znamenají tak vysokou částku, že přímo z rozpočtu je nelze poskytnout. Aby o dotace nepřišlo, chce Slaný přistoupit k získání bankovního úvěru a již zahájilo práce na přípravě vyhlášení bankovního tendru.

Při rozhodování v takové věci má samozřejmě hlavní slovo zastupitelstvo města, ale s ohledem na důležitost plánovaných investic se nedá předpokládat, že by potřebný úvěr jako jedinou možnost jak vše profinancovat, neodsouhlasilo. Připomeňme v této souvislosti hlavně životně důležitou rekonstrukci slánské čističky odpadních vod (Blahotice), která má vést k její modernizaci podle podmínek a norem, které na ČR žádá Evropská Unie (SL informovaly). Jen tato investiční akce se má, zatím podle předpokladů, vyšplhat zhruba na 260 milionů korun a podíl města při možnosti získat dotaci 73,8 % z uznatelných nákladů se odhaduje kolem 100 milionů. Novou informací, byť předpokládanou, je i to, že příslušná komise ministerstva životního prostředí dotaci z operačního programu ŽP na modernizaci čističky již schválila.

Velké povinné podíly města půjdou také na další projekty, kde již město dostalo rovněž schválené dotace. Jde například o investici do modernizaci přístrojového vybavení slánské nemocnice, které má stát 58 milionů.

Podle starosty Slaného Ivo Rubíka, je bankovní úvěr jediným možným řešením jak zvládnout financování všech akcí, které město potřebuje realizovat. „Reálně počítám, že úvěr by mohl být někde na hranici 100 až 120 milionů korun, samozřejmě rozložený na několik let,“ řekl na začátku dubna pro média starosta.

Přípravné práce k získání úvěru chce město zvládnout tak, aby nejpozději v září tohoto roku byly peníze k dispozici. V případě prací na modernizaci blahotické čističky se předpokládá, že by tato akce pak mohla začít ještě v říjnu, či listopadu tohoto roku a práce by měly trvat tři roky.

Sláva Pilík
23. 04. 2010, 09:52


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát