Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Je ve Slaném tři tisíce psů „načerno“?

Kliknutím zvětšit
Po svém ztracení a znovunalezení byl tento pejsek raději vybaven čipem. Foto Sláva Pilík

Jak vyplynulo z jednání slánské městské rady, která se zabývala koncepcemi do budoucna, měla by vzniknout od prvního ledna příštího roku nová městská vyhláška. Jak už Slánské listy nedávno naznačily, měly by majitelé všech psů ve městě mít své miláčky čipově registrovány. Město Slaný přistupuje k tomuto opatření nejen proto, že si jsou úředníci jisti velkým množstvím psů, kteří nejsou hlášeni a nikdo za ně neplatí povinný poplatek, ale také proto, že od roku 2011 nebude možno s neočipovaným psem vycestovat do zemí Evropské Unie.

„Ano, k čipování psů nás vedlo hlavně nařízení Evropského parlamentu, které říká, že pokud po prvním říjnu 2011 vycestujete se psem z ČR do zemí EU, musí být pes vybavený čipem,“ potvrdil starosta Slaného Ivo Rubík. Podle něj je ale bude vyhláška vedoucí k čipování psů k jejich majitelům mírná. Městská rada totiž rozhodla, že ten, kdo si do určitého termínu dle vyhlášky psa nechá očipovat, měl by získat určitou slevu na nákladech. Pokud to majitel psa do určeného termínu neprovede, tak nejenže bude hradit plné náklady za provedení, ale může se také dostat do rozporu s vyhláškou a tak zaplatit i tučnou pokutu. Co se týče ceny, hovoří se o několika stokorunách za čip i jeho aplikaci. Uvažuje se také o tom, zdali by nebylo možné s veterináři dohodnout při masivním čipování nějakou slevu na nákladech. Majitelé budou hradit určité náklady, ale čipování na druhoé straně jednoznačně zastaví a patrně i objeví psy, kteří jsou chováni načerno a jejich majitelé se poplatku vyhýbají. Mnozí psi ve Slaném ale již očipováni jsou. Bývá to často tehdy, když si lidé berou psa například z útulku. Mnozí majitelé také nechávají aplikovat čip svému psu proto, aby ho snáze našli, pokud by se jim zaběhl. O tom hovoří případ francouzského buldočka, který se ztratil a byl nalezen až když jeho panička nabídla odměnu dvou tisíc korun. Prohlídka a aplikace čipu, který příště jejího mazlíčka lehce pomůže vyhledat, přitom stála 600 korun, jak nám jeho majitelka potvrdila při náhodném setkání na výstavě drobného zvířectva 16. května.

K čipování vede město také zmíněný fakt, že dle střízlivých odhadů je ve městě a jeho místních částech neoprávněně držených asi 3000 psů. Přitom evidováno je pouze 1500. Na poplatcích ze psa dle příslušné městské vyhlášky a také zákona vybere Slaný ročně 650 tisíc korun a z toho platí některé konkrétní náklady, které jsou se psy ve městě spojené (sáčky na exkrementy, pronájem kotců v útulku, náklady na čištění a pod.).

V okamžiku vstupu vyhlášky v platnost bude mít město další, ale ne příliš velké náklady. Asi 30 tisíc by měly stát dvě čtečky a počítačový vyhodnocovací program. Toto zařízení pak umožní městským strážníkům okamžitě vědět, zdali pes je evidován ve Slaném a zdali majitel za něj zaplatil. Přímo ve Slaném je roční poplatek z jednoho psa stanoven na 800 korun, za druhého a dalšího psa pak 1200 Kč. V místních částech je to 150 Kč a za druhého a dalšího psa pak tři stovky.

V souvislosti s uplatňováním budoucí vyhlášky chce město také s veterináři dohodnout aplikaci čipu u psů na stejné místo, aby jeho vyhledání čtečkou bylo bezproblémové. Pokud začne vyhláška platit od prvního ledna příštího roku, mělo by pak město dost času na to, aby své občany na povinnosti EU připravilo. Termín, do kdy by majitelé měli mít své psy očipované ještě ale není konkrétně znám. Návrh vyhlášky má za úkol připravit tajemník městského úřadu a o její konkrétní podobě budou rozhodovat zastupitelé města. Slánské listy budou své čtenáře samozřejmě informovat.

Sláva Pilík
01. 07. 2009, 12:48


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 11 bodů. Průměrný počet bodů: 3.67

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

atram - 02. 03. 2011, 18:41:23
Registrace psů.....
Dobrý den, ráda by jsem reagovala na Váš článek, že je ve Slaném 3000 psů načerno. Před nedávnem jsem se do Slaného přistěhovala se svým pejskem, pronajala jsem si tu byt. Trvalé bydliště mám tedy v jiném městě,kde mám svého psa řádně přihlášeného. Jelikož ve Slaném bydlím,pracuji a samozřejmě také venčím pejska, pokládala jsem za svou povinnost respektovat a i daná pravidla. Pejska jsem nechala řádně očipovat a hurá na úřad zaplatit poplatek a požádat o registraci svého psa, kdyby se mi náhodou zatoulal, ať mám šanci ho co nejrychleji vyhledat. A ouha, nastal problém. Paní Veltruská mi zdělila, že to nelze.Vysvětluji zas a znovu danou situaci a zase je odpověď, to takhle nejde! Ptám se tedy proč??? No to je proto, že tu nemáte trvalé bydliště...odpovídám..ano,ale ani mít nebudu,bydlím zde v pronajatém bytě a pejska venčím ve Vašem městě,respektuji pravidla a jednám čestně, chci poplatek platit zde a ne v místě trvalého bydliště, jelikož je to na druhém konci republiky, kde se vůbec nezdržuji. A pokud by se mi stalo,že by se mi pejsek zaběhnul, byla by jsem ráda kdyby zde byl registrován, aby jsem ho díky registraci rychle našla. Pokud bude registrován na druhém konci naší země, nebude mi to nic platné a vše bude zbytečně složité.Budu muset pejska hledat přes národní registr majitelů zvířat! Tak mi tato úřednice poradila,aby si mého psa na sebe přihlásil někdo,kdo má ve Slaném trvalé bydliště!!!! Což je neslýchané, v tu chvíli,by mého psa vlastnil někdo jiný,což nikdy nepřipustím a pokud vezmem selský rozum do hrsti, tak odpovědnost za mého psa by nesl tím okamžikem někdo,kdo by sním a semnou neměl vlastně nic společného,jen to,že mi chtěl pomoci. Nevím jestli úřednice paní Veltruská skutečně nemá tabulky jak říkala pro tuto situaci, ale já vím jedno a to s jistotou, že jsem měla snahu platit za svého psa s kterým tady ve Slaném žiji, bohužel město ústy paní Veltruské, peníze odmítlo. Jen doufám, že nebude nějaký problém,až mi strážník bude čtečkou konrolovat čip u mého psa a zjistí, že nejsem vedená ve Slanském registru. Že mi tato situace v které já jsem měla snahu se zachovat čestně, nebude komplikovat nějak život. Pak se nedivím, že slánští úředníci jak se píše ve Vašem článku,si jsou jisti,že je tu spousta psů vlastně načerno.....

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát