Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slánský parkovací dům zeje prázdnotou

Kliknutím zvětšit
Samolepky na téma parkovacího domu tuto investici zrovna nešetří. Foto Sláva Pilík

Od ledna byl spuštěn provoz nového parkovacího domu ve Slaném. Až do konce března v rámci zkušebního provozu měli zájemci o toto parkování vše zdarma a dle našich informací byla kapacita 149 míst naplňována z poloviny či dvou třetin. Už v dubnu, kdy parkující museli za hodinu parkování platit dvacet korun, ovšem zájem razantně opadl. Celkem tu parkovalo na parkovací lístek v průměru pouze sedm aut denně.

Starostu Slaného Ivo Rubíka ale chabá vytíženost parkovacího domu zatím neznepokojuje. Pro Slánské listy uvedl, že v parkovacím domě stále probíhá zkušební provoz, což znamená, že firma je přímo na místě a zvláště v dubnu ještě odstraňovala některé technické problémy. Parkovací dům byl několikrát za tento měsíc dokonce vyřazen z provozu. Podle informací od starosty se tak stalo hlavně vlivem potíží, které způsobuje přepětí v elektrické síti. „Docházelo k tomu i několikrát za den a znamenalo to, že software hlásil chybu a tím pádem odstavení provozu. Jak dále řekl, došlo dokonce v takovém případě k automatickému zapínání náhradního zdroje energie, kterým je dieselový agregát.

V každém případě ale tato nyní již odstraněná závada jistě nezpůsobila tak malý zájem řidičů o zaparkování právě v parkovacím domě. Například na vedlejším parkovišti je stále plno, ovšem zde je sazba dvacet korun na celý den. Nutno ale říci, že dnes už to neplatí, protože od pondělí 20. května se sazba „přehoupla“ v podstatě na tutéž cenu, která platí právě v parkovacím domě.

Slánské listy se tedy zeptaly starosty, zdali po prvních zkušenostech s využíváním placených služeb parkovacího domu, udělá město nějaké opatření, například ke snížení sazeb parkovného a podobně.

Takové opatření Ivo Rubík zatím odmítá s tím, že není přece možné jen v parkovacím domě najednou snížit ceny oproti ostatnímu okolí. Přitom upozorňuje, že na zhodnocení fungování celé nové koncepce parkování ve městě, jejímž je parkovací dům nedílnou součástí, je přece jen příliš brzy. „Myslím si , že všechno má svůj čas. Zvláště v konzervativním městě Slaném, kde si lidé velmi těžce zvykají na jakoukoliv novinku. A tato poměrně převratná novinka jistě nebude najednou nějakou výjimkou v jejich dosavadním přístupu,“ říká starosta a dodává, že až po ukončení zkušebního provozu lze udělat vůbec první závěr. Do té doby jsou názory o využitelnosti či nevyužitelnosti parkdomu pouhé spekulace.

Zkušební provoz byl po dohodě s firmou, která technologii dodala, prodloužen do konce července, ale starosta věří, že vše bude dokončeno už o měsíc dříve. „Za první polovinu května neevidujeme zatím žádné poruchy,“ vyjádřil se dále Ivo Rubík. Na začátku června by měla také proběhnout hlavní zátěžová zkouška, kdy by měl být parkovací dům stoprocentně obsazen vozidly. Bude to asi poprvé, kdy v něm bude parkovat 149 aut.

Parkovací dům má už od počátku nemálo kritiků. Při prvním rozhodování v zastupitelstvu tehdy ještě jen o záměru, na kterém má vedení města pracovat, byla proti plná třetina zastupitelů a pod kritickým drobnohledem asi bude tato novinka hodně dlouho. V poslední době se ve městě dokonce objevily samolepky, které svým způsobem zesměšňují tuto velkou městskou investici.

Musí si lidé nejdříve na nový systém zvyknout? A zvyknou si vůbec? Nejeví se tato investice již nyní jako zbytečná? Budou se městu z provozu parkdomu vracet peníze tak, jak předpokládalo? I takové otázky lidé kritizující parkovací dům pronášejí. Starosta Slaného Ivo Rubík ale takovou kritiku odmítá. „Pokud bych postupoval tímto způsobem kritiky, tak bych mohl zpochybnit absolutně všechno. Říkat nyní, že tam lidi nechtějí parkovat a podobně, to je naprosto předčasný závěr a tímto způsobem nelze mezi lidmi aktivně řešícími problémy města uvažovat. Nejbližší hodnocení, které už může mít nějaký smysl, vidím tak v září,“ uvedl pro Slánské listy starosta s tím, že to může trvat třeba i rok a teprve potom je možné si sednout a říci, zdali se předpoklady naplnily, či nikoliv. „Ale to se bude týkat všech koncepčních změn v parkování ve středu města, protože ani parkovací dům není žádný solitér – vše musí dobře fungovat dohromady,“ doplnil Ivo Rubík.

Sláva Pilík
01. 07. 2013, 18:13


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát