Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Nový školní pavilon ve Smečně byl oceněn v soutěži Komunální projekt roku 2021

Kliknutím zvětšit
Nový školní pavilon ve Smečně z letecké perspektivy. Fotoarchiv Města Smečna

Město Smečno si připsalo další velký úspěch, když v tomto roce zvítězilo v jedné ze sedmi kategorií celostátní soutěže Komunální projekt roku, kterou již sedmým rokem pořádá časopis Moderní obec a zaštiťuje ji Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Soutěž si klade za cíl zviditelnit a ocenit projekty, které významně zlepšily fungování obcí a měst, a potažmo život jejich obyvatel.

Do soutěže o nejlepší realizované projekty na úrovní územní samosprávy se přijímaly projekty, které se uskutečnily od 1. ledna 2020 do 2. srpna 2021 a město Smečno se do této soutěže, do kategorie Děti a rodiče, přihlásilo s projektem výstavby moderního školního pavilonu. Cenu pro vítěze kategorie Děti a rodiče v soutěži Komunální projekt roku 2021převzala přímo starostka Smečna Pavla Štrobachová v budově Českého muzea hudby v Praze dne 21. září.

- Co pro Vás osobně vítězství v této soutěži znamená? Jak si ho ceníte?

Je to ocenění práce všech lidí, kteří byli s projektem spjati, od projektanta přes pracovníky mnoha profesí u zhotovitele stavby až po další osoby, provádějící různé dozorové práce. Neskromně pociťují i ohodnocení mojí vlastní dlouholeté snahy o vybudování kvalitního školního areálu se všemi dostupnými službami. Této ceny si vážím o to více, když vím, v jaké konkurenci jsme obstáli.

- Jakým způsobem byly jednotlivé projekty vůbec hodnoceny?

Všechny přihlášené projekty posuzuje hodnotitelská komise soutěže, kterou tvoří vítězové jednotlivých kategorií předchozího ročníku soutěže a vždy jeden zástupce Sdružení místních samospráv ČR, Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj. Komisi doplňuje šéfredaktor Moderní obce. Do našeho nového školního pavilonu zavítali v srpnu a mohu říci, že jej „zkoumali“ do nejmenších detailů.

- Město Smečno se do soutěže Komunální projekt roku 2021 přihlásilo v kategorii Děti a rodiče. Jaké další kategorie byly v této soutěži vypsány?

Letos bylo vypsáno sedm soutěžních kategorií – Sociální projekt roku, „naše“ kategorie – Děti a rodiče, dále Veřejná zeleň, Odpadové hospodářství, Utváření veřejného prostoru, Chytrá obec a Ekologický projekt roku.

- Jak jste váš projekt prezentovali, co jste u něj „vypíchli“?

Vypíchli jsme především to, že poté, co byl vystavěn krásný, moderní školní pavilon, vznikl ve Smečně ucelený školní areál, ve kterém najdou veškeré potřebné zázemí všichni žáci, od 1. do 9. třídy. Nechybí v něm dvě tělocvičny, pěkné venkovní hřiště a hlavně moderní a skvěle vybavená kuchyně s jídelnou. Takže po stránce funkční je to téměř dokonalý areál.

A když se podívám na letecký snímek celého areálu, tak si myslím, že se nám podařilo skloubit všechny historické styly tamních budov. Nejstarší budova vystavěná před 110 lety, školní přístavba, která byla dokončena na začátku 80. let minulého století, krásně opravená tělocvična, nová sportovní hala a nedávno dokončený školní pavilon architektonicky ladí, až neuvěřitelně. Vše rámuje a celý komplex vhodně uzavírá právě moderní školní pavilon, který působí naprosto přirozeně.

- Komise váš projekt zcela jistě hodnotila i po stránce ekonomické, po stránce provozních nákladů...

Ano, k tomuto hodnotitelská komise též přihlížela, a i když se kvůli pandemii moc neučilo a budova byla energeticky nastavena na úsporný režim, tak členové komise se shodli v tom, že náklady na provoz nového školního pavilonu jsou relativně nízké, přiměřené tomu, co všechno tato budova skrývá, čím vším je vybavena. A myslím, že se nemýlili, protože my náklady na provoz nové školní budovy průběžně sledujeme, a od začátku tohoto školního roku, kdy je provoz nové budovy řekněme ostrý, vše „jede“ na plné obrátky, máme k dispozici již poměrně přesná čísla, která naznačují, že vše je v normě.

- Hodnotící komise pohlížela na každý projekt i z hlediska estetického...

A to bylo pro nás také velké plus, protože nový školní pavilon ve Smečně je opravdu krásný, moderní a myslím si, že nikoho „nepobuřuje“. Díky použitým materiálům, jako je sklo a hlavně dřevo, vypadá opravdu pěkně a i děti vychovává k nějakému vyššímu estetickému cítění.

- Uvedla jste, že budova nového školního pavilonu toho opravdu mnoho skrývá a je bohatě vybavena, takže by obstála i v nějaké soutěži o řekněme chytrý projekt...

To zcela určitě, protože nový školní pavilon je doslova protkán elektronikou, umí toho opravdu hodně, a děti se tak pohybují ve velmi komfortním prostředí. Během vyučování je díky klimatizaci ve třídách stálá teplota a vlhkost vzduchu, zatímco chodby se chladí či větrají, a o přestávky se zase zapne klimatizace nebo vytápění na chodbách a větrají se třídy, takže děti jsou pořád v čistém, zdravém a i díky podlahovému topení stálém prostředí.

- Hodnotící komise ve svém finálním stanovisku uvedla, že nový školní pavilon ve Smečně zvýšil kapacitu počtu žáků základní školy, vytvořil další vhodné podmínky pro aktivity školy či pořádání kulturních akcí, dále že poutá svým nápaditým vzhledem a je citlivě zakomponován do stávající bytové zástavby, a také že dal vzniknout nové školní kuchyni s jídelnou.

Ano, nová, moderně vybavená jídelna s kuchyní je z našeho pohledu asi nejdůležitější částí nového školního pavilonu, a členové hodnotící komise ocenili určitě i to, že toto pěkné stravovací zařízení navštěvují nejen žáci základní školy, ale i děti ze školky, úředníci, senioři a vůbec všichni, kdo projeví zájem se zde stravovat.

- S jakým očekáváním jste odjížděli na předávání cen? Tušili jste, že byste mohli i vyhrát?

Nedá se říci, že bychom to očekávali, ale přáli jsme si to, a když nás vyhlásili jako vítěze v kategorii Rodiče a děti, tak jsme měli obrovskou radost. To, že jsme získali ještě 20 tisíc Kč, byla jen taková třešnička na velkém sladkém dortu. A samozřejmě, že získané finance věnujeme pro potřeby dětí.

Po uzávěrce tohoto vydání SL jsme obdrželi zprávu, že město Smečno se svým školním pavilonem uspělo i v další soutěži, organizované Středočeským krajem. Starostka Smečna nám k tomu sdělila následující: „Ve čtvrtek 30. září jsem v Kutné Hoře převzala ocenění v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2021. Město Smečno získalo Zvláštní cenu za stavbu financovanou obcí, za školní pavilon s jídelnou. Mezi 38 hodnocenými stavbami o titul stavba Středočeského kraje 2021 jsme se dostali mezi 11 finalistů.“

Libor Pošta
02. 11. 2021, 10:28


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát