Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slánský starosta sundal na krajském úřadě obraz TGM

foto
Starosta Slaného RNDr. Ivo Rubík. Foto Vladimír Rogl.

Na sedmou hodinu ráno v sobotu 21. listopadu svolal hejtman Středočeského kraje David Rath mimořádné zasedání krajského zastupitelstva, které mělo jednat o stěhování dětí z dětského domova v Pyšelích do Chocerad. Z dvaceti šesti sociálně demokratických zastupitelů však přišli jen tři a z komunistických nepřišel nikdo. Ze zasedání se tak stala fraška, kterou – bez ohledu na desítky přítomných občanů - hejtman rozpustil.

Opozičním zastupitelům se tento přístup nelíbil a slánský starosta Ivo Rubík (zastupitel za ODS) spolu se starostou Kralup nad Vltavou Petrem Holečkem (nezávislí starostové) sundali ze zdi obraz prvního prezidenta T. G. Masaryka, který si na čelní stěnu před časem hejtman pověsil. Zajímaly mne důvody proč takto náš starosta jednal.

Co Vás přimělo k tomu, že jste v sobotu sundal obraz T. G. Masaryka?

Byla to spontánní reakce moje a starosty z Kralup pana Holečka na arogantní chování pana hejtmana. Oba jsme došli k tomu, že byla vysoce překročena míra obstrukcí pana hejtmana a jeho kolegů, která je v demokracii ještě únosná a snesitelná. Ta arogance spočívala už v tom, že pan hejtman svolal zcela účelově zastupitelstvo na sedmou hodinu ranní v sobotu. V tomto kroku spatřuji – a nejen já – snahu o to, znemožnit veřejnosti, aby viděla jakým způsobem se v současné době prodiskutovávají závažná témata v krajském zastupitelstvu. Dohnala nás k tomu i jeho arogance vůči dětem, protože na avizované zasedání zastupitelstva spontánně dorazily desítky lidí a dětí ze školy, která má vazbu k tomu Pyšelskému domovu. Ty děti ani nevěděly se kterým zastupitelem jednají, protože zastavovaly všechny, kteří do budovy přicházeli a rozdávaly jim materiály se žádostí o podporu zachování domova v Pyšelích. Ta arogance vůči dětem i dospělým, kteří se přišli podívat na to jak politici jednají, arogance vůči novinářům a konec konců i vůči těm zastupitelům, kteří přišli na jednání zastupitelstva, je nebývalá. My jsme se s panem Holečkem jen tak na sebe podívali a napadlo nás oba současně, že první československý prezident, který byl výsostný demokrat a vlastně tvůrce demokracie v naší republice, se na takové postupy nedemokratického přístupu nemusí dívat. Obraz jsme sundali ze zdi a otočili ho tváří ke stěně.

Pyšely jsou ale jen článek v řetězu zásahů pana hejtmana do činnosti sociálních ústavů, které ostatně postihly i náš region...

Já to vše vnímám jako velice neblahou záležitost a přímo katastrofální sociální politiku v Čechách. Ono se nejedná jenom o sociální politiku, ale zasahuje to do všech oblastí Středočeského krajského úřadu, odkud jsou odvoláváni dlouholetí zkušení vedoucí a jejich zástupci ze svých postů a prakticky tam nezůstává kámen na kameni. Kdokoliv projeví svůj vlastní názor odlišující se od názoru pana hejtmana, je tak zvaně „odejit“ – i když formálně odchází na vlastní žádost. Důsledkem je to, že pro jistotu tam nemá dnes svůj názor vlastně nikdo. Tím pádem krajský úřad přestal fungovat a plnit svoji funkci. To kupodivu platí i v oblasti sociálních služeb a sociální péče, což je v přímém rozporu se sociálně demokratickými principy, které jsou – resp. alespoň dříve byly - vždy sociální demokracii vlastní . Z tohoto důvodu proto kroky pana hejtmana nechápu.

V tisku jsem četl vyjádření pana hejtmana, že ODS si vzala pyšelské děti jako rukojmí...

To jsou nesmysly a účelové řeči. Jeho schizofrenie mi připomíná vztah Římanů ke Kartágu. Protože za každou větou se musí zmínit o ODS, která může za všechno špatné. Copak by byla ODS schopná zakládat ty spontánní občanské iniciativy a občanská sdružení na záchranu Pyšelského domova, která se rozvíjí po celých středních Čechách? Přece lidé se sebou nenechají jen tak manipulovat. To jsou spontánní reakce na neuvěřitelnou aroganci, populismus a nečestné postupy a kroky pana hejtmana.

Může ho někdo vůbec zastavit?

V podstatě jen jeho spolustraníci a koaliční partneři – t.j. komunisté. Sociální demokraté podepsali panu Rathovi čtyřmilionovou směnku, že budou hlasovat společně s ním, což je pro mne naprosto nepředstavitelné a pokořující. A komunisté ? Proč by to dělali? Vždyť oni jsou po dvaceti letech vlastně díky panu hejtmanovi znovu na výsluní a u moci.

Vladimír Rogl
01. 12. 2009, 14:37


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 17. Čtenáři celkem udělili: 80 bodů. Průměrný počet bodů: 4.71

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

avlez - 01. 12. 2009, 15:22:34
Souhlas
Naprosto s Vámi souhlasím a vítám Vaše jednání.Pan Rath si myslí,že jsme ovce,které slepě půjdou za svým vůdcem.Je to ostuda,že takový člověk je hejtmanem.Lidi by se měli konečně probrat a vyjádřit svůj názor.Nemáme dobu komunistů kdy platilo "Když strach máš,že se nenajíš jak osel hlavou kývej a jestli něčí chleba jíš,tak jeho píseň zpívej!"
Doufala jsem,že ta doba je dávno za námi.Pan Rath nás chce přesvědčit o opaku
Díky Iva

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát