Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Objeví se kapři ve Šternberku už letos?

Kliknutím zvětšit
Šternberk se již pyšní novou hrází. Čeká až bude vyřízena dotace. Foto Sláva Pilík

Rybník dlouhá léta bez vody, bez ryb, bez života. Předmět kritiky těch, kteří věci příliš ani nerozumí a černá můra jiných, kteří vynakládají kvůli svému zaujetí pro věc spoustu času, aby dotáhli svůj záměr přece jen do úspěšného konce. O čem mluvím? O případu jednoho z rybníků na Slánsku - hektarového Šternberku.

O tom, že povolaní asi nechtějí tento rybník napustit, jsem se dozvěděl náhodou v Ledcích od jednoho mladíka. Informace mne samozřejmě zaujala, a tak jsem se snažil pátrat po tom, co se s rybníkem ve Šternberku poblíž Ledců stalo a co s ním vlastně bude. Jak jsem si ověřil na obecním úřadu v Ledcích, v jehož katastru rybník leží, je pravdou, že dlouhá léta je toto vodní dílo bez vody a tím samozřejmě bez ryb a bez života. Byl prý totálně zanesený bahnem a obec jej tehdy prodala Českému rybářskému svazu (místní organizaci Smečno) za cenu v řádu statisíců korun. To proto, že potřebovala peníze na plynofikaci.

„Ještě když existoval okresní úřad, tak nám nařídili rybník vypustit. Bylo to překvapující, protože voda z rybníka či rybník samotný staticky nijak okolí neohrožoval,“ vzpomíná na tehdejší osud rybníka, ze kterého zmizela voda i živočichové, hospodář smečenské rybářské organizace Zdeněk Stuchl. Jak dál dodává, pro smečenské rybáře je rybník Šternberk srdeční záležitostí, vždyť mnozí si u něj hrávali ještě jako malí kluci a rybník byl prvním, o který se smečenští rybáři starali už v roce 1948, kdy byla jejich rybářská organizace založena. I proto ani dnes nelitují, že tehdy před sedmi lety začali uvažovat o rekonstrukci. Bohužel narazili na velké překážky, zvláště pak v podobě známého „úředního šimla“, který kladl jejich snažení o nápravu do cesty různé nástrahy. „Jsem z toho už hodně unavený. Celá záležitost vedoucí přece jen nakonec k odbahnění a rekonstrukci rybníka trvá plných sedm let,“ říká Zdeněk Stuchl. Ve veliké hromadě všelijakých vyjádření, povolení a rozhodnutí je snad 300 razítek (vyjadřovalo se i letiště) a jak s hořkým vtipem dokumentuje slovy „snad jen razítko pražského Metra tam není,“ byla to skutečně dřina, mnohdy hodna bájného Sisyfose a dotýkající se často velké skepse, zdali to vůbec dobře dopadne.

Kritické hlasy ohledně stavby ale již brzy utichnou. V letošním roce bylo přece jen možné pustit se do odbahnění a rekonstrukce rybníka, i když za velmi tvrdých podmínek. Bahno z rybníka bylo naštěstí nezávadné, tak jej bylo možno vyvážet na pole ke Smečnu, horší to bylo s trasou. Obec Ledce pochopitelně nechtěla, aby těžké nákladní vozy zatěžovaly místní komunikaci, tak byla zvolena trasa polní cestou navazující na přelíckou silnici. Práce začaly v únoru letošního roku, kdy přijel bagr a náklaďáky. Odbahňování pokračovalo masivně až do května, mezitím se už od března začaly stavět nové hráze. Zároveň měli smečenští rybáři spoustu administrativní práce. „Ještě nyní není rozhodnuto o výši dotace. Do února 2010 musíme vyplnit další v pořadí již třetí formulář žádosti a museli jsme požádat o prodloužení stavebního povolení,“ informuje aktuálně Zdeněk Stuchl s tím, že toto bude snad už poslední „papírování“, které si ministerstvo vyžádalo. Celá akce Odbahnění a oprava rybníka Šternberk, která má stát odhadem čtyři milióny korun, měla totiž finanční příslib dotace už v červnu tohoto roku, ovšem potom bylo rozhodnutí ještě odloženo na říjen. Ze slov hospodáře Stuchla je tak velmi patrné, jak těžké to mají lidé, kteří se podobnou administrativou profesionálně nezabývají, ale prostě musí, protože to za ně nikdo neudělá a zadat to profesionální firmě by stálo hodně peněz, které mohou použít jinak.

Ohledně dalšího osudu rybníka Šternberk se mi dostaly také informace, že bude problematické rybník znovu napustit, jelikož jeho přítok - Šternberský potok - nemá dostatek vody (nemá své další přítoky z malých potůčků ani nad rybníkem, ani pod ním). Jak říká Zdeněk Stuchl, je to ale mylná informace. Nakonec, podle mapy je patrné, že ještě v Ledcích se spojuje potok s jiným a také pod rybníkem vede do potoka další přítok. Kdy tedy smečenští rybáři předpokládají, že bude rybník napuštěn a jaké ryby sem budou přemístěny?

„Napuštění rybníka by se dosáhlo za týden, ale je nutné a potřebné jej provádět pomaleji, zhruba po deseti centimetrech za den,“ říká Zdeněk Stuchl. S rybami, které by měly být v rybníce Šternberk nemají rybáři problém, protože mají dostatek prostor, kde jsou ryby „uskladněny“. Rybí osádka Šternberku je daná zarybňovacím dekretem, podle kterého by tam mělo být 250 ks kapra, 200 ks lína, 50 ks dravých ryb a další doplňkové. Právě s dravými rybami je ale nutno počkat. Rybáři musí respektovat požadavky ochránců přírody, kteří chtějí, aby se v rybníce nejdříve zabydlely žáby a další malí živočichové. Také proto nebude rybník napuštěný až k okrajům, ale asi čtvrtina bude využita ve prospěch ochrany přírody dvěma pásmy mělčin, kde mezi rákosím a vodními travinami mohou tito živočichové žít.

„Když vše půjde podle našich předpokladů, dostaneme v únoru přidělenu dotaci, v březnu bychom dokončili zbývající práce, například strouhu, která musí být 50 metrů pod hrází, a během dubna a května bychom mohli rekonstruovaný Šternberk zarybnit,“ věří hospodář smečenských rybářů Zdeněk Stuchl.

Šternberk je mezi 21 rybníky, které smečenští rybáři spravují, prý nejdražší a nejkomplikovanější investicí podobného typu. Díky jejich zaujetí pro věc se jim snad přece jen podaří „vylovit“ co největší dotaci od patřičného ministerstva a nebudou si muset říkat, že už by se do podobného projektu radši příště ani nepouštěli.

Sláva Pilík
02. 01. 2010, 13:13


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 4. Čtenáři celkem udělili: 16 bodů. Průměrný počet bodů: 4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát