Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 18. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

VIDEO: Zahradníci v Kokovicích se ubránili bahnité smršti, přesto si živel vyžádal statisícové škody

Kliknutím zvětšit
Bahno prolétlo zahradnictvím v Kokovicích. Foto Tomáš Liska

Téměř přesně na den před dvěma lety, tehdy 28. května, udělala v Kokovicích u Klobuk obrovské škody bahnitá lavina, která se po prudkých květnových deštích přiřítila zcela neočekávaně ze zemědělských pozemků nad zahradnictvím Liska. Tenkrát jsme o této tragédii, která znamenala téměř miliónovou škodu, psali (SL. č. 13) a také poukázali na možnou příčinu zbytečně velkých škod. Nad zahradnictvím kdysi, jak potrvzuje i starosta Klobuk, Vladimír Procházka, lidé zavezli hluboký úvoz odpadem. Vznikla tam plochá cesta, zarostlá travou a přívalová potopa tak při prudkých deštích nemíří mimo pozemek zahradnictví, ale může přímo mezi vyšlechtěné a v květnu tak krásně kvetoucí rostliny.

Katastrofa se měla opakovat v pátek 22. a v úterý 26. května. Lidé se ale tentokrát alespoň částečně ubránili.

„Bylo někdy před druhou hodinou odpoledne. Všimla jsem si příšerných černých mraků na západě. Byla to hrůza! Říkala jsem si, proboha, ať na nás nic zlého nespadne,“ vzpomíná na chvíle před potopou Jitka Lisková, maminka majitele zahradnictví Tomáše Lisky. Ani neví, proč běžela naproti vodě, snad zachraňovat, co se dá, ale vše je v té chvíli marné. „Stála jsem jen v ponožkách ve valící se vodě, plavou proti vám květináče se sazenicemi, jeden zachráníte a padesát jich prolítne okolo a vy nemůžete nic dělat. Bylo mi z toho ouzko,“ líčí své pocity paní Lisková. Vzpomínky na katastrofu, která zahradnictví potkala před dvěma léty a která znamenala zmar velkého množství práce mnoha zaměstnanců a další dřinu spojenou s tím, aby se zachránilo, co se dá, jsou totiž ještě čerstvé. „Spousta práce se stala zbytečnou, ale škody, i když nás voda postihla dvakrát během pěti dnů, nebyly takové,“ říká Tomáš Liska, když vyčísluje škody asi na 300 tisíc korun. Daleko větší přívalový déšť totiž přišel v úterý. Majitel zahradnictví ale už neponechal nic náhodě. S majitelem polí kukuřice, odkud bylo v pátek splaveno do jeho zahrad tolik bahna, se domluvil a na své náklady nad zahradnictvím vyrobil hluboký záchytný rigol a vytěžená zemina posloužila navíc jako hráz. Sto metrů dlouhý, téměř dva metry hluboký a metr třicet široký příkop měl brzy posloužit jako důležitý činitel.

„V úterý jsem byla v Praze v divadle. Hrála paní Bohdalová v Divadle Na Jezerce. Když hra skončila a vyšli jsme z divadla, už pršelo. Během cesty se déšť změnil v liják a já jen doufala, jestli kluci udělali ten slibovaný příkop. V pondělí ještě vykopaný nebyl a to, co se na nás hnalo teď, by bylo asi ještě horší, než ta bahnitá potopa před dvěma lety,“ vzpomíná na své pocity Jitka Lisková. Vždyť po dvou dnech práce a pomoci zahradníků z okolí a brigádníků (na odklízení následků páteční potopy pracovalo asi 30 lidí) měli zahradu z velké části znovu upravenou.

Příkop v poli kukuřice byl naštěstí již hotový. „I když se hráz v jednom místě protrhla, neuvěřitelně to pomohlo. Zachytil se největší příval bahna, ten úterní liják byl totiž daleko mocnější než páteční potopa. Přes val se přece jen hnala voda, ale byla čistá a ta nemá tak ničivou sílu. Navíc jsme podle zkušeností, kudy v pátek voda tekla, udělali mezi záhony další hráz z pytlů s pískem a to také hodně pomohlo,“ vysvětluje Tomáš Liska další opatření zahradníků, které nepustilo živel do spodní části zahrady. Vodu tak částečně zkrotili a škody byly mnohonásobně menší. Odhodlání zahradníků bránit se pomohlo také sousedce - staré paní Pavlíkové, která byla bahnem před dvěma léty také hodně zasažena, když jí černé bahno vniklo až do místností rodinného domku, který má dole za plotem zahradnictví. Liskovi totiž už tehdy vybudovali příkop a malou hráz, která nyní odvedla veškerou zbylou vodu mimo pozemky paní Pavlíkové, takže bahno se rozkvetlých sedmikrásek na trávníku jejího dvora ani netknulo.

Zahradnictví se tedy tentokrát ubránilo, i když škody jsou také značné. Další opatření Liskovi ještě udělají, když chtějí doplnit hráze přímo v zahradnictví a také prohloubit spojovací cesty, kudy vodu „vyženou“ mimo vzácné rostliny jinam. Díky svému úsilí, předvídavosti i dohodě s majitelem horních polí mohou dál pokračovat ve své práci. A mají i v této těžké době co nabídnout. „Oproti minulým rokům máme ještě větší množství rostlin. Dobrou nabídkou je velký sortiment keřů jak listnatých, tak jehličnatých v květináčích,“ říká Tomáš Liska. Kromě sta tisíce nerůznějších sazenic má zahradnictví Liska v Kokovicích ale také nerůznější atraktivní novinky. „Jsou to například stálezelené duby, které vypadají trochu jako cesmína. Máme dobrý sortiment velkých stromů v kontejnerech pro sázení po celý rok a v nabídce je i netradiční ovoce - moruše, fíkovníky, kaki. Velmi zajímavý je sortiment jabloní - například velké zelené jablko s červenou dužninou či středně velká jablíčka celá červená s červenou dužninou dobrá k jídlu a navíc rostoucí na červenolisté jabloni. Tedy velmi dekorativní strom,“ pokračuje pan Liska.

Zahradnictví má také novou prodejnu hnojiv, postřiků, květináčů, zahradní keramiky, sortimentu pro zahradní jezírka i nářadí. Zahrady i jezírka pracovníci zahradnictví rovněž sami na zakázku realizují.

„Lidé tu žijí svou prací, ty rostliny jim přirostly k srdci a každá taková událost, která se stala v pátek či v úterý, je hodně zarmucuje,“ vysvětluje Jitka Lisková, proč s takovou láskou a pílí zahradníci v Kokovicích se již z další bahnité pohromy téměř vzpamatovali.

Sláva Pilík
02. 06. 2009, 19:34


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 25 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Čeněk
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát