Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 30. května 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Postará se Slaný o toulavé kočky?

Kliknutím zvětšit
Slánský zastupitel Martin Dušák říká, že starost o toulavé kočky je povinností města. Na snímku se svým kocourem Angelem. Foto Sláva Pilík

Ve Slaném je léta neřešený problém - jsou to kočky. Zatímco o tom, kdo má ve městě psa, má město dobrou evidenci a zatoulané psy strážníci odchytávají a předávají zpět majitelům či je dávají do útulku, v případě koček nic takového neexistuje. Dokonce i pro jiná zvířata než jsou psi má Slaný řešení. Když se najde poraněná sova, had či jiné zvíře, ví si strážníci rady a naváží spolupráci se záchrannou stanicí Aves, která opuštěné, zatoulané či zraněné jedince převezme. V případě koček, které se ve městě toulají, mohou přenášet nemoci a také se nekontrolovaně rozmnožovat, stálo zatím město stranou. Jakoby se ho tento problém netýkal.

Přitom ve Slaném jsou místa, kde se kočky zdržují, nikomu nepatří, svým způsobem obtěžují okolí a pokud se pohybují například kolem dětských hřišť či třeba jen pískovišť, problém je na světě. Odhadem je to několik desítek zvířat, ale může jich být i více. Problém by mohl být ještě větší, ale naštěstí zcela bezplatně a dobrovolně se o mnohé opuštěné kočky ze Slaného postarají v kočičím depozitu - v útulku ve Vrbičanech. Jak nám potvrdil Michal Kacálek, který se o kočky se svou ženou Kristýnou stará, prošlo jejich útulkem na poslední roky několik desítek koček původem právě ze Slaného. Hlavně těch, které lidé sami do útulku přinesli nemocné, zraněné, hladové či jen tak, protože je třeba už nechtěli.

Toto „starání“ se o toulavá zvířata ve městě ale nemělo dosud žádný systém, bylo spíše nahodilé a přestože Kristýna Kacálková již loni oslovila město Slaný s nabídkou spolupráce jak problém s toulavými kočkami ve Slaném postupně řešit, nic se dlouho nedělo. O problém se již delší dobu zajímá také současný slánský zastupitel Martin Dušák a letos svůj zájem o věc převtělil do konkrétního jednání s vedením města Slaného. Prvním krokem k tomu, aby se uvedený problém přece jen nějak začal řešit bylo květnové jednání zastupitelstva města. Tam patřičnou zprávu pro zastupitele velmi ochotně připravil místostarosta Jaroslav Hložek a po projednání byl vrbičanskému útulku pro kočky schválen roční příspěvek ve výši 30 tisíc korun. Zdali to stačí a jak by se mohla situace kolem slánských koček v budoucnu vyvíjet, o tom jsme mluvili právě se zastupitelem města Martinem Dušákem.

Proč jste se o problém toulavých koček, kterých si jiní snad ani nevšimnou, začal zajímat?

Sám mám doma tři kočky a ani osud jiných mi tedy není lhostejný. Už dříve jsem si sám všímal, že je ve městě dost toulavých či opuštěných koček. Jedna kolonie je například u paneláku ve „vojenském sídlišti“, další jsou tady u nás na Dolíkách a viděl jsem i jiné například u provizorního příbytku z papíru u Grunta (Pastýřská ulice - pozn. autora). Města a obce ale problém toulavých koček na rozdíl například od psů obvykle nijak neřeší. Nepovažují to za problém, kočky nejsou totiž tak nebezpečné jako toulaví psi. Přitom ale zákon na ochranu zvířat určitou povinnost obcím určuje.

O jaké zákonné povinnosti mluvíte?

Jde o povinnost obce, na jejímž katastru se toulavé zvíře najde, zajistit mu odpovídající péči po dobu šesti měsíců. Je-li v této době zjištěn majitel zvířete, má obec povinnost mu zvíře vrátit a samozřejmě na něm může žádat úhradu za péči, kterou zvířeti poskytovala. Dále jde o to, že po šesti měsících se původně toulavé zvíře stává majetkem obce, což znamená povinnost starat se o něj.

Ve Slaném ale zatím žádný systém této ochrany či starosti o kočky nebyl. O některé toulavé kočky se vlastně dobrovolně staral či stará útulek ve Vrbičanech. Stačí to?

Při zjišťování jak by se mohl problém pro Slaný řešit jsem byl také v tomto kočičím depozitu, jak se také útulkům říká. Jde o občanské sdružení Srdcem pro kočky, které vedou manželé Kacálkovi a o kočky se velmi dobře starají. Při jednání s vedením města, ke kterému došlo letos, jsem zjišťoval také podmínky v jiném útulku, který je v Kladně, ale Vrbičany jsou pro Slaný vhodnější. Zjišťoval jsem i náklady na umístění jedné kočky v kladenském útulku, kde mi bylo řečeno, že umístění jedné kočky na rok stojí 9125 korun. Jsem moc rád, že město přispělo částkou 30 tisíc korun, což je velmi dobré, i když náklady jsou samozřejmě větší. Přestože totiž ve Vrbičanech mají toulavé, nemocné či postižené kočky z mnohých obcí i měst, tyto s výjimkou Berouna, odkud přišlo čtyři tisíce korun a nyní města Slaný, zatím žádný příspěvek neposkytly.

Vaše informace - kolik mohou být náklady na umístění zvířete v útulku, svědčí o tom, že 30 tisíc korun ročně může být na řešení uvedeného problému ve městě málo. Přesto, co může vrbičanský útulek Slanému za tyto peníze poskytnout?

Za občanské sdružení Srdcem pro kočky, se kterým spolupracuji, jsme sepsali memorandum, ve kterém se sdružení zavazuje k určitým službám pro město, mluví možnostech užší spolupráce s městem Slaný. Sdružení se například zavazuje převzít a poskytnout následnou péči opuštěným, ztraceným nebo týraným kočkám. Tím se myslí například odčervení a vakcinace a ve vhodném věku pak také kastrace.

Jak dále uvedl Martin Dušák, město by ale nemělo zůstat pouze u paušálního poplatku, který sice útulku ve Vrbičanech v jeho práci pomůže, ale je to přece jen částka, která na vše nestačí. Kapacita depozitu je 80 míst pro kočky a i když za uvedený příspěvek mají kočky z katastru Slaného přednost, důležitější je věnovat se také dalším programům tak, aby se kočičí populace dále nerozšiřovala. Jde hlavně o kastrační program, který by počet toulavých koček ve městě výrazně omezil a jejich stav by se do budoucna jistě snižoval. Důležitá je také snaha při hledání nových domovů pro opuštěné kočky. Právě v této činnosti je sdružení velmi úspěšné, vždyť za uplynulý rok se mu podařilo umístit na 119 koček do domácího prostředí.

Sláva Pilík
02. 06. 2011, 19:23


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.40%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2765
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát