Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Jak panika s okurkami slánský trh (ne)ohrozila

Kliknutím zvětšit
Jiří Kozák ze Zlonic říká, že okurky dost na pultu „seděly“, a tvrdí, že za to může jistě nějaká „zeleninová lobby“. Foto Sláva Pilík

Před nedávnem prošla Evropou, Německem, ale i naší republikou děsivá zpráva o těžké střevní nákaze způsobené bakterií E.coli v zelenině. V první fázi byly jako příčina nákazy označeny okurky španělské provenience. Jak se tato panika projevila v obchodech ve Slaném, jsme byli zjišťovat ve slánských prodejnách zeleniny.

Vietnamská prodejna v Třebízského ulici

„My jsme tu měli okurky Espaňa, lidi kupovali a pak ne. Pak chtěli jen český ... a vy už máte okurky?“ odpovídala mi mladá Vietnamka z tohoto krámku a zároveň mi chtěla cokoliv ze sortimentu prodat. Jak dále uvedla, netrvalo to dlouho a lidé přestali mít obavy. Ovšem také proto, že od té doby tato praktická prodavačka už v krámě nesnese nic španělského. Přitom podle dalších zpráv se původ nákazy ze Španělska nepotvrdil. V obchodě právě nakupovala paní ve středních letech bydlíci v Zichovci: „To víte, že jsme byli dost vylekaní. Okurky ze Španěl jsme radši nebrali a veškerou zeleninu doma daleko víc myli skoro drhli, než jsme ji dali do úst,“ říká paní a jedním dechem dodává, že kdyby se ale mělo všemu věřit, tak by člověk vlastně nemohl koupit vůbec nic.

Česká prodejna též v Třebízského

Pan Jiří Plavec, jinak již důchodce, mi řekl, že to byla trochu kalamita, ale podle jeho názoru se v malých prodejnách, které odebírají jen malá množství, neprojevila. „Podle mne měli problémy spíše obchodní řetězce a velkosklady. I já jsem okamžitě začal brát jen český věci, rumunský či slovenský,“ říká po pravdě. Kdyby mne měla panika lidí ruinovat, tak bych to zavřel a hotovo. Stejně už jsem v důchodu a mám hodně jiné práce,“ říká bodrý Jiří Plavec.

Tržnice ve Švehlově ulici

Zde jsem si u jednoho z dřevěných přístřešků všiml, že téměř každé zboží má cedulku „české“, a ptal jsem se, zdali je to proto, že prodejce potřebuje zákazníky tak přesně informovat právě v souvislosti s nedávnou „španělskou okurkovou panikou“. „Ne, to ne. My tu prodáváme jen vlastní výpěstky a tehdy jsme ani okurky neměli. Mimochodem uvádět zemi původu u prodávaného zboží je povinnost. Nakonec my ani dnes (10. června) nemáme ještě vlastní české okurky vypěstované, takže jak vidíte, ani nejsou na pultu“ upřímně se přiznala prodavačka.

Naproti prodává zlonický Jiří Kozák. Ten naopak zboží ve velké míře nakupuje ve skladech.

„Prve to „sedělo“ na pultu, vůbec to nešlo, prostě to zbývalo. Někteří lidé něco vzali, ale aby to bylo jako dřív, to tedy ne. Ještě dodnes mají lidé asi obavy, nekupují tolik,“ říká pan Kozák a míní tím španělské okurky a paniku, která je dle něj zřetelná ještě ve druhém červnovém týdnu. „Myslím, že to je válka nějakých lobby proti jiným dodavatelům či výrobcům zeleniny. V tom se prostě nevyznáte,“ uzavřel a pokračoval v prodeji Jiří Kozák.

Obchodní řetězec

V Penny Marketu mi jedna z prodavaček Andrea Andrštová řekla, že jejich market panika s okurkami nepostihla. Jak je uvedeno na štítku u zeleniny, původ zboží je vyznačen na kartonu. A tam stálo dnes a jak říkala paní Andrea stejně tak i před pár týdny v době „španělské paniky“,, slovo „Rumunsko“.

Jak vidno, spotřebitele ve Slaném a hlavně prodejce velká panika se zeleninovou či okurkovou nákazou příliš nepostihla. Buď okurky nekupovali, nebo dali na rady, že nákazu řeší mýdlo a více zeleninu drhli. Jiným lidem byla informace, která se po mnoha dnech ukázala fámou, dokonce jedno, nebo o ní ani nevěděli.

Sláva Pilík
03. 07. 2011, 10:55


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát