Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

V Kokovicích vzplál boj o hospodu!

Kliknutím zvětšit
Ota Dick: Je to na nás bouda, kamarádi jsou ale s námi. Foto Sláva Pilík

Ke kuriózní situaci došlo v posledních týdnech v Kokovicích u Klobuk. Zatímco na podobných vesnicích jinde jsou lidé rádi, že hospodu vůbec někdo provozuje, zde se vesnice rozdělila v názoru, kdo by měl být tím, který bude hospodě šéfovat a nosit pivo. Hospodu pronajímá obecní úřad Klobuky, ale zastupitelstvo si s případem neví příliš rady. Proto nakonec dospělo k názoru, že nechá rozhodnout štamgasty v hospodských volbách.

O co vlastně přesně jde, to jsme zjišťovali u starosty Klobuk, které Kokovice spravují, Vladimíra Procházky. „Někteří občané v Kokovicích nejsou spokojení se současnou nájemkyní objektu paní Dickovou. Požadují vyšší úroveň hospody, obsluhy, a proto se přihlásila paní Henselyová, že by si to chtěla také pronajmout. Já jako zástupce obce jsem ale nezjistil žádné nesrovnalosti a nemám důvod jen tak měnit nájemce či mu dávat výpověď. Nájem platí řádně, kontrola hygieny byla také v pořádku, takže nemáme důvod. Ale zabývat se míněním občanů se musíme,“ řekl pro Slánské listy starosta.

Jde o skutečně kuriózní situaci, kterou údajně vyvolali nespokojení chalupáři, převážně z Prahy, rovněž pak kokovičtí občané, kteří v obci zas tak dlouho nebydlí či ti, na které se nespokojenci obrátili. Stěžují si na neochotu obsluhujícího pana Dicka, na nemožnosti pořádání kulturních akcí dle jejich představ i na to, že prý je obsluha na ně zvláště v pozdních hodinách zbytečně nevrlá. Na druhé straně ale existuje petice, kterou obdržel klobucký obecní úřad a pod níž je podepsáno na 70 lidí, z toho 35 z Kokovic. Petice občanů se staví za setrvání nájemkyně paní Dickové v jejich hospodě. Tak jak je to tedy, o co tady jde? Pro zjištění dalších informací jsme samozřejmě do Kokovic jeli.

Po krátkém obcházení zavřené hospody (otevírá zpravidla od 18 hodin) nám najednou kdosi otevřel dveře s dotazem, zdali něco nepotřebujeme. Náhoda tomu chtěla, že tím mužem byl právě Ota Dick, druhou stranou tak kritizovaný. Tedy ten muž, který v hospodě nosí pivo. „Myslím, že na nás udělali takovou menší ´boudu´. V Kokovicích žijeme 16 let, s každým se tu známe. Hospodu provozujeme již čtyři roky a skoro dva roky nám trvalo, než jsme ji s přispěním pivovaru dali dohromady. To ale musíte pivovaru něco dokázat, například, že tu je určitá výtoč piva a podobně. Nebylo to zrovna lehký, předtím tu byly například staré umakartové stoly, prostě nic moc. A před dvěma lety nás ještě někdo vykradl a udělal tu velkou škodu,“ říká dost posmutněle Ota Dick.

V Kokovicích žije včetně dětí asi 100 obyvatel a do hospody chodí porůznu asi třicet stálých hostů. Celá iniciativa může prý vycházet z aktivity jiného majitele hospody, té v Klobukách. Právě dcera tohoto majitele totiž o možnost pronajmout si hospodu místo Dickových požádala. Praxi má a podle našich informací je zatím bez zaměstnání. Na vesnici jsou často velmi podivné vztahy mezi lidmi a to i v době, kdy by více měli držet pospolu. Starosta Procházka říká, že se zastupitelstvo společně s osadním výborem, jehož předsedkyně je na straně kritiků, dohodlo, že dovolí, aby si lidé zvolili nájemce hospody sami a že výsledek bude vedení obce respektovat.

Svým způsobem je to velmi kuriózní, protože stávající personál může na obecním úřadu žádat v případě své porážky dodržení smlouvy. Pak by muselo zastupitelstvo čekat až doba pronájmu vyprší. Jak to ale vše dopadne, si těsně před naší uzávěrkou nikdo neodvážil odhadovat. „Lidé se na vás naštvou, kdy jim třeba něco nedovolíte. Někteří přijdou již po zavírací hodině, kdy už vše máme umyto a domáhají se vstupu. Není divu, že to odmítneme. Když tu zůstávají déle, to nám přece nevadí. Ale když tu po jednom divadelním představení nechali na sále velký nepořádek a nehnul jsem s nimi, aby si to přišli uklidit, tak přece není divné, že to nechceme už opakovat,“ vysvětluje některá témata kritiky svých odpůrců Ota Dick. Chtěli jsme samozřejmě dát prostor také druhé straně sporu, ale v neděli 29. 11. večer na vyzvánění mobilního telefonu nové zájemkyně o nájem nikdo nereagoval.

A kdo vlastně rozhodne o tom, která z nájemkyň má v hospodě být? O tom v době naší návštěvy ještě přesně nevěděl ani pan Dick. „Nejspravedlivější by asi bylo, kdyby mohli volit jen lidi z Kokovic,“ říká i přesto, že jedním slovem dodává, že další kamarádi, kteří stojí při nich jsou například z Uherců. O způsobu voleb a voličích se tedy rozhodne až těsně před volbami. My jsme se snažili vytvořit prostor pro vyjádření i pro novou žadatelku o tento nájem, ale v neděli večer před uzávěrkou vydání jsme se na ni bohužel nedovolali.

Kokovický případ boje o hospodu spojený s hospodskou volbou nájemce občany je skutečně velká kuriozita. Vždyť v tržním hospodářství platí jediné. Když jsou špatné služby, zákazník nepřijde a majitel, či nájemce prostě musí zavřít krám. A přišel by zcela legálně jiný zájemce o tuto živnost.

Jaké verše by jako ódu na radost jedněch, či starost druhých, prostě na vesnický spor asi sepsal slavný zdejší básník Karel Toman (vlastním jménem Antonín Bernášek), který se v Kokovicích narodil? Možná by si mnozí v Kokovicích měli vzít za své vlastnosti, které proslulost kokovického básníka vytvořily. Ale to už je jiná písnička.

Ta současná hovoří o tom, že v kokovických tajných hospodských volbách, které se uskuteční v pátek 4. prosince od 19 hodin, se rozhodne o tom, kdo bude v hospodě jako šéf. Zdali do hospody i po volbách přijdou všichni ti, kteří tam dosud chodili, zatím nikdo nedokáže odhadnout. 

Sláva Pilík
03. 12. 2009, 12:39


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 6. Čtenáři celkem udělili: 24 bodů. Průměrný počet bodů: 4

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát