Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaný již může privatizovat, ale nechce přijít o peníze

Kliknutím zvětšit
- Tento městský bytový dům v Želivského ulici je již osvobozen od zástavního práva. Privatizovat se ale nebude. Foto Sláva Pilík

Na začátku října zaniklo zástavní právo u některých domů v majetku města, které bylo zřízeno oproti více než jedenáctimilionové půjčce, kterou si město vzalo od Státního fondu životního prostředí v létech 1994 až 1998. Půjčka byla k datu 3. října již splacena a městu se tak uvolnily ruce, které mělo svázáno v době, kdy provádělo privatizaci bytového fondu, tedy prodávalo v několika etapách městské byty těm, kteří v nich byli v podnájmu. Přestože nyní zmizely důvody, tedy platné zástavní právo, pro které nebylo možné zájemcům o tyto byty vyhovět, město v privatizaci pokračovat nechce.

Zástavní právo se vztahovalo například na bytové domy v ulicích Želivského, Jana Roháče z Dubé, ale jde o nemovitosti, do kterých mezitím město na jejich rekonstrukci vložilo nemalé peníze.

„Pokud budu tyto věci moci ovlivňovat já, tak nebudu podporovat další prodej bytů v těchto domech,“ vyjádřil se starosta Slaného Ivo Rubík ještě před nedávnými komunálními volbami.

Dle vedení města by prodej bytů v těchto domech byl nerozumným rozhodnutím, protože do nich město ze svého rozpočtu investovalo mnoho miliónů korun a jen špatný hospodář by nyní byty prodal za ceny, za které se kdysi městské byty prodávaly. Možnosti totiž existují jen dvě. Buď spočítat investované náklady k ceně za jeden byt, ale to prodejní cenu posunuje do výše, za kterou byt nikdo nekoupí (privatizace domu má podmínku, že zájem o odkoupení bytu musí projevit padesát procent nájemníků v domě), nebo by bylo nutno cenu bytu na reálnou výši snížit, ale pak by si město muselo odepsat miliónové ztráty tím, že by se mu investované prostředky prodejem domu nevrátily.

Zvrátit názor vedení města mohly například nedávné komunální volby a jiné složení zastupitelstva, než bylo to současné. Složení zastupitelstva bude ale podobné, tedy s převahou pravice, takže se změna postojů těch, kteří o Slaném další čtyři roky budou rozhodovat, nedá očekávat. Ovšem je zcela jisté, že ani levicové zastupitelstvo by se pravděpodobně neodhodlalo jen tak mimochodem odepsat milióny korun, které zhodnotily před časem městský majetek a ten nyní díky výnosům z pronájmu přináší nemalé peníze zpět do městského rozpočtu.

Sláva Pilík
04. 11. 2010, 16:48


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát