Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 30. května 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Mají velké stromy ve Slaném šanci?

foto
Památný strom - hrušeň v soukromé zahradě ve Kvíci. Foto odbor ŽP

Již v minulém roce jsme se ve Slánských listech věnovali v několika článcích problematice zeleně, a zvláště pak podle některých obyvatel města zbytečnému kácení vzrostlých stromů ve městě či jeho místních částech. Motorem obav jsou vždy „zčistajasna“ skácení velikáni, kteří zdánlivě či snad skutečně vypadají zdravě. O tom, jak město, tedy městský úřad, přistupuje k této problematice, jsme mluvili s mladým vedoucím odboru životního prostředí Antonínem Laxou.

Silná kritika občanů Slaného, které mimo jiné velmi rozčiluje, že si naše společnost starých stromů neváží a například v rámci hloupých akcí pod heslem „stromy zabíjejí“ se dokonce kácí celé aleje kolem silnic, stejně tak obava před dalším kácením stromů v ulici Na Sadech či náhlé „zmizení“ lípy u slánského hřbitova a jiné případy předznamenaly úvodní otázku.

Má odbor životního prostředí přehled o tom, které vzrostlé stromy ve Slaném (stáří 40 a více let) odstraní a proč?

Při odstraňování stromů ve městě je jedním z nejdůležitějších kriterií jejich zdravotní stav a s tím spojená provozní bezpečnost. Tento stav se relativně rychle mění, proto nelze stanovit počet stromů ke kácení. V současnosti evidujeme několik jedinců určených k odstranění v letošní mimovegetační zóně. Pokud ve městě dojde k pokácení vzrostlého stromu, předcházejí vždy kontroly zdravotního stavu a bezpečnosti. Ty jsou prováděny naším odborem. Ve složitějších případech je přizván arborista a nechává se zpracovat odborný posudek Sleduje se celkový stav dřeviny, existence růstových vad (tlakové vidlice, rozsáhlé dutiny větví a kmene), napadení dřevokaznou houbou, které ač někdy pro laika velmi nezřetelné způsobuje naprosto havarijní stav. Takto napadené dřeviny se jeví na první pohled jako zdravé. To někdy způsobuje pocit neoprávněného kácení (na pařezu po odstranění dřeviny nejsou rozpoznatelná poškození). V současném mimovegetačním období dojde k odstranění uschlých javorů v lesoparku Háje v části nad školou – jedná se o zcela suché stromy, kdy vzhledem k návštěvnosti lesoparku tyto představují zvýšené bezpečnostní riziko, dále k odstranění tří lip v ulici Politických vězňů, tyto stromy jsou z velké části suché, taktéž představují bezpečnostní riziko. Ještě bude posouzen zdravotní stav jasanů před inline dráhou, neboť vykazují napadení dřevokaznou houbou – rezavcem štětinatým (Inonotus hispidus) – na kmenech se již nacházejí plodnice této houby.

Máte přehled, které stromy ve Slaném je třeba chránit v každém případě a proč?

Kromě památných stromů ve městě evidujeme samozřejmě větší množství letitých, esteticky i ekologicky velmi hodnotných dřevin. V první řadě se jedná o lipové aleje lemující komunikace, např. v Dražkovické ulici, Smečenské ulici. Z nových alejových výsadeb je to Wilsonova ulice s jeřáby a lipová alej v lesoparku ,,Háje“. V lesoparku nalezneme také více soliterních ,,velikánů“, např. platan, douglaska, dub a buk. Dále potom javor před hudební školou, lípa na Komenského náměstí nebo topoly u plovárny. U takto vzrostlých stromů je třeba provádět pravidelnou každoroční kontrolu z důvodu bezpečnosti.

Je možné zjistit důvody kácení velkých stromů ve Slaném, pokud o to občan požádá?

Pokud se chce občan dozvědět příčinu pokácení stromu, může se na náš odbor obrátit s žádostí o informaci. Pokud se jedná o jednoduché sdělení, poskytneme jej telefonicky, emailem nebo při osobní návštěvě. V případě, že občan vyžaduje další informace, které nejsme schopni poskytnout obratem, může využít možnosti požádat o informace dle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Jaký je záměr města s údržbou zeleně v ulici Na Sadech, kde byly nedávno odstraněny právě ty vzrostlé a údajně zdravé stromy?

V ulici Na Sadech byly odstraněny pouze stromy chřadnoucí, se zhoršenou provozní bezpečností, se zřejmým napadením dřevokaznými houbami. U ostatních byly nalezeny pouze menší poškození odpovídající věku. Tyto stromy byly ošetřeny řezem (odstranění suchých a nebezpečných větví) a budou nadále sledovány. Předpokládá se obnova stromořadí v ulici. Celá alej bude v příštím roce doplněna devíti novými javory.

Slaný má jen osm stromů uznaných oficiálně jako památné (hrušeň ve Kvíci, lípa a dub ve Slaném, tři duby v Otrubech, lípu v Lotouši a topol v Trpoměchách). Ty jsou zvláště chráněné, k ochraně váže zákonná povinnost. Zdali se k nim přiřadí i další zvláště ceněné, i když nikoliv památné stromy, toť otázka.

Sláva Pilík
05. 02. 2013, 14:41


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.40%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2765
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát