Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Kdy budou dostavěny dva bytové domy v Třebízského ulici ve Slaném?

Kliknutím zvětšit
Betonové monolity se již pomalu stávají neodmyslitelnou součástí Třebízského ulice. Foto Libor Pošta

Začátkem roku 2008 zavládl v Třebízského ulici ve Slaném, v horní části prostranství naproti Grandu, čilý stavební ruch. Firma Stavitelství Kladno, spol. s r.o. zde začala realizovat stavbu dvou bytových domů. Vše se vyvíjelo slibně a stavba zdárně pokračovala až do té doby, kdy ekonomická krize na přelomu let 2008-9 se začala výrazně promítat i na trhu s byty či nemovitostmi. Stavba byla zastavena a do dnešní doby pokročila jen velmi málo. Abych zjistil, jakým způsobem a případně kdy bude tento stavební projekt dokončen, oslovil jsem jednatele společnosti Stavitelství Kladno, spol. s r.o., Ing. Karla Hataše (56), a položil mu následující otázky:

- Stavba dvou bytových domů v Třebízského ulici ve Slaném nijak nepokračuje. Co je důvodem?

Hlavním důvodem je to, že na byty ve Slaném není odbyt. A pokud bude i nadále hlavně v centru města platit stav, že nabídka převyšuje poptávku, nebude možné v realizaci stavby z finančních důvodů pokračovat.

- Investor této stavby má jistě nějaký plán, jak tuto stavbu dále proinvestovat, respektive jak v ní dále pokračovat.

Ano, investor této stavby, společnost RIS Kladno, má u ČSOB připraven úvěr, který je prakticky před schválením, a aby mohly být bankou poskytnuty potřebné peníze, musí být splněny následující podmínky. Jednak investor musí prostavět určité procento ze svých nákladů, což je naplněno, a dále předložit „předsmlouvy“ na budoucí bytové jednotky v objemu minimálně 40% prodávaných bytů.

- Jaká je současná situace v tomto směru?

Zatím nejvyšší poptávka byla 5 bytů z celkových 40, a proto byla stavba zastavena.

- Podmínky úvěru, který již delší dobu „leží“ v ČSOB, se za tu dobu nijak nezměnily a je banka skutečně připravena tento úvěr poskytnout?

Nastavené podmínky platí i nadále a banka je připravena tento úvěr poskytnout. Z mého pohledu její zájem trvá i proto, že ČSOB zřejmě kvůli tomuto stavebnímu projektu v roce 2008 otevřela pobočku na Masarykově náměstí ve Slaném, protože se dá očekávat, že budoucí majitelé těchto bytů u ní budou žádat o hypoteční úvěry.

- Jak to vůbec vypadá se stavebním povolením?

Stavební úřad nám prodloužil stavební povolení do roku 2014.

- Pokud by nebyl poskytnut úvěr na tento stavební projekt, znamená to, že ve stavbě by se vůbec nepokročilo?

I když investor nemá naplněnu podmínku poskytnutí úvěru, bude-li mít k dispozici nějaké volné finanční prostředky, bude na této stavbě dále pokračovat. Mohu prozradit, že na prvním bytovém domě se budou v následujících měsících dodělávat stropy. Další stavební práce budou následně pokračovat až do toho stádia, kdy bude dokončena hrubá stavba, bez jakéhokoliv příslušenství či stavebních doplňků, které by mohly být poškozeny či odcizeny.

- Byl původní architektonický projekt nějak pozměněn - třeba aby se docílilo nižší ceny za bytovou jednotku?

Proti původnímu projektu se změnila pouze konstrukce stropů, které jsou vyskládané, nikoliv celé z litého betonu, a tím i odlehčené.

- Jak podle Vás představitelé města pohlíží na to, že stavba nepokračuje a že stávající betonové monolity zrovna nekrášlí Třebízského ulici?

Já si myslím, že představitelé města chápou, co se dnes děje na bytovém trhu a proč stavba v Třebízského ulici stojí, a že nás v tomto projektu dále podporují. Vycházím z toho, že město tuto výstavbu, z důvodů snadno pochopitelných, samo iniciovalo.

- V jakém stádiu řekněme „rozestavěnosti“ by se byty měly nabízet klientům?

Stavba by se měla dostat do stádia hruboty, aby noví zájemci si mohli jednotlivé byty přebírat k vlastní úpravě. V ten moment si klient bude svůj byt financovat dál.

- Co si mám pod tou hrubotou představit?

Klient uvidí svou bytovou jednotku asi v tom stádiu, že na podlaze budou vyskládány „příčkovky“, aby si mohl udělat určitou představu o tom, jak bude byt rozčleněn dle navrhovaného projektu. Budoucí majitel bytu pak bude mít právo upravit si bytové prostory v rámci platných předpisů a statiky k obrazu svému, a samozřejmě bude mít povinnost si dále financovat svůj byt. V ten moment by se měla podepsat smlouva o smlouvě budoucí.

- Vím, že nejste nějaký věštec z křišťálové koule, ale každopádně by mě zajímal Váš odhad, co se týče dalšího průběhu a dokončení stavby.

To, jak se bude dále odvíjet situace na trhu s byty a potažmo jak bude stavba dále probíhat, se opravdu neodvažuji odhadovat, ale poslední zprávy či signály z realitního trhu stále moc povzbudivé nejsou.

Děkuji za rozhovor.

Libor Pošta
06. 05. 2012, 13:57


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát