Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pondělí 17. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Pátou mateřskou školu město Slaný stavět nebude, přikročí k přístavbě ve Vítězné ulici

Kliknutím zvětšit
Tady mezi stávajícími pavilony by měl být přistavěn další objekt pro dvě nové třídy mateřské školy. Foto Sláva Pilík

Zářijové jednání městského zastupitelstva udělalo první krok k tomu, aby se ve Slaném rozšířila kapacita mateřských škol. Tak zvaný baby boom, který je v posledních létech pociťován také ve Slaném, znamená určité obavy města, aby mu jeho kapacity v mateřských školách do budoucna postačovaly. V příštím roce se tak má do řešení tohoto problému investovat až 15 milionů korun.

Otázkou ale bylo, jaký postup pro zvětšení kapacity školek zvolit. Uvažovalo se buď o výstavbě úplně nové mateřské školy, tedy v pořadí již páté ve městě, nebo o navýšení počtu tříd například provedením přístavby u některé ze stávajících předškolních zařízení. Květnová koncepční rada pak rozhodla jít cestou přístavby. Ta by se měla provést v mateřské škole ve Vítězné ulici. Ta má tři pavilony spojené půdorysně do podkovy, přičemž dva krajní slouží pro třídy předškoláků, v prostředním přízemním pak je například jídelna. Do proluky mezi těmito třemi pavilóny by měla být realizována přístavba, která by přinesla nejméně dvě třídy, do kterých se vejde celkem maximálně 56 dětí navíc. Současně s dvoupatrovou přístavbou by bylo vybudováno také kompletní zázemí (sociální zařízení, šatny, zahrada, apod.) a rekonstrukce kuchyně pro zajištění stravování většího počtu strávníků.

Jde ale o novou akci, o které se dosud na zastupitelstvu nemluvilo, a tak byly při jednání na místě obavy, zdali tento nápad zastupitelé podpoří. Zatím se jednalo jen o přípravě projektové dokumentace, která by měla stát kolem půl miliónu korun a bude zaplacena v rámci odboru správy majetku, kde se u jiných akcí peníze ušetřily. Při jednání ale naštěstí nedošlo k žádnému sporu mezi zastupiteli, jaký je například velmi zřetelný v případě uvažované výstavby parkovacího domu. A proto je zcela zřejmé, že k provedení přístavby v příštím roce dojde. K tomu ovšem ještě bude nutné schválit potřebnou částku do nového rozpočtu města na rok 2010, který se bude projednávat a schvalovat, jak je již ve Slaném pravidlem, už v prosinci tohoto roku.

Určitá kritika se při zářijovém zastupitelstvu na adresu městské rady přece jen v souvislosti s problémem kolem kapacity mateřských škol snesla. Zastupitel Peška například upozornil na minulá léta, kdy se město podle jeho názoru zbytečně v předcházejících létech zbavilo jedné ze svých školek, která bývala blízko slánských kasáren. Jak ale připomněl na tiskovce místostarosta Pavel Bartoníček prostory tehdejší školky byly pro tento účel velmi nevhodné a navíc v té době nebyly problémy s nedostatečnou kapacitou těchto zařízení, jako je tomu v posledních létech. „Pokud by se tento objekt rekonstruoval pro potřeby mateřské školy dle současných standardů, byly by náklady patrně ještě větší, než současná plánovaná přístavba,“ řekl mimo jiné Bartoníček.

Pokud by se uvedená investiční akce, jak se předpokládá, do rozpočtu roku 2010 dostala, mohla by být přístavba hotova do konce druhého prázdninového měsíce a již od nového školního roku by ji mohly využívat děti.

Rada města chce další nové třídy pro předškoláky za každou cenu, protože v případě, že by se vyšší počty dětí do mateřských škol postupně zase snížily, znamenalo by to jen velmi potřebné snížení počtu dětí v jednotlivých třídách, které jsou v některých případech již nyní na základě výjimek na nejvyšší možné hranici.

A to je také jeden z velkých argumentů, proč rozšířit kapacitu předškolních zařízení ve městě. Navíc ve světle nových komunálních voleb, které se konají právě v příštím roce, se těžko dá předpokládat, že by návrh realizovat přístavbu mateřské školy, některý ze zastupitelů odmítl.

Sláva Pilík
06. 10. 2009, 16:17


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Milan
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.12%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.27%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3098
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát