Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Během chvíle přišel Slaňák Jiří Skála o dvoutunové auto

Kliknutím zvětšit
Jiří Skála na místě, kde mu odcizili modrý Renault Laguna. Foto Sláva Pilík

Příběh, jakých není v naší republice málo. Odcizené vozidlo, smutek majitele, nepříliš velká schopnost policie auto najít. Bezmoc, zatímco někde ve staré vesnické stodole, či v zastrčeném koutu města, si zloděj mne ruce, jak lehce přišel k penězům. Takový případ, kterých je v republice na stovky, či tisíce, se odehrál z pondělí na úterý 25. května také ve Slaném.

„V půl druhé v noci jsem přejel od svého bytu na Pražské ulici sem do Mírové ke své matce s tím, že u ní přespím do úterý a ráno pak pojedeme k lékaři do Kladna. Kolem deváté jdu v dobré víře k autu a našel jsem tam jen prázdné místo. Nejdřív jsem si pomyslel, že jsem možná zaparkoval jinde, ale nebylo to tak. Oběhl jsem sice blízké okolí, ale nikde nic, tak už jsem volal policii,“ vypráví Jiří Skála své první pocity poté, když už bylo jasné, že jeho auto tmavomodrý Renault Grand Tour Laguna kombi zmizelo. Na místo se dostavili dva policisté, muž a žena, ale příliš nadějí mu nedávali. „Představte si, že mi řekli, ať si nemyslím, že budou auto hned hledat. Říkali, a to cituji, že ho budou hledat mimo rámec svých pracovních povinností. To mě fakt dostalo. Bohužel vím, že za to řadoví policisté nemůžou, chyba je jinde,“ doplňuje Jiří Skála a připomíná, že těsně před volbami bude hodně zvažovat, které straně dá svůj hlas poté, co právě přišel o svůj majetek. „Ptám se, co dělá naše politická scéna, která strana zajistí bezpečnost občanů? Já musel hodně šetřit a nejhorší je, že jsem to auto používal hodně k přepravě mé plně invalidní matky, která má velmi omezené možnosti pohybu. Jsem skutečně hodně rozezlený, protože si myslím, že u nás jsou příliš mírné zákony, malý postih za takové trestné činy a rovněž účinnost policie je chabá,“ hledá, kde je chyba Jiří Skála.

Krádeží aut je tolik, že takový příběh už nikoho téměř nezajímá. Pravdou je, že auto, které je možno nastartovat jen speciální kartou a mělo určité od výrobce doporučené bezpečnostní prvky, musela ukrást sehraná parta, možná ho naložili na plošinu odtahovky a pod rouškou noci pohodlně odvezli.

„Když jsem se policie ptal, zdali třeba neprověří některé známé firmy, či jestli mají povědomí o lidech, kteří se opakovaně krádeží aut dopouštějí, zdali by třeba neobjeli podezřelá vrakoviště, řekli mi, ať to prostě nechám na nich, že budou dělat namátkové kontroly a že mě do měsíce vyrozumí. To už mi fakt přišlo k smíchu, co já pamatuji, tak mne namátkově v životě policie zkontrolovala maximálně třikrát,“ pokračuje ve svém příběhu Skála s tím, že jestli to takhle půjde dál a lidé takto budou přicházet o majetek, mohou vzít spravedlnost do svých rukou.

Případ se stal nedaleko nedávno otevřeného záchytného parkoviště pro auta občanů bydlících na sídlišti na Dolíkách. Toto parkoviště je monitorované kamerovým systémem. Tam, kde Jiří Skála měl přes noc zaparkovaného svého Renaulta Lagunu, ale oko kamer už nedohlédne. Možná mohl auto dát raději na uvedené parkoviště, i když přímo u domu bylo k parkování místo. „To je pravda, možná jsem to udělat mohl. A možná bych to i udělal, kdyby se nemuselo jít pak tak daleko okolo pěšky. Možná by bylo vhodné, kdyby se směrem k Mírové ulici udělala branka. Lidé by asi i z opatrnosti a obav raději dali auto na to parkoviště. Teď je to myslím pro ně tak 300 metrů a to je docela daleko. Tak budou riskovat jako já,“ dodává Skála.

Jde vůbec auto tak zajistit, aby jej nikdo neukradl? Na tuto otázku mi odpověděl sám Jiří Skála. „Zjišťoval jsem to přímo u technika Renaultu a také u jedné z firem, která se zabezpečováním aut zabývá. Oba mi řekli, že každé opatření proti odcizení lze překonat. Jde jen o to, jak dlouho to může zlodějům trvat. To moje, myslím, odtáhli na podvalníku a nikdo v okolí si ničeho nevšiml. Špatný je i to, že už se ani neevidují čísla motoru, ale jen karoserie. Prostě se to zlodějům ulehčuje, namísto, aby to bylo právě naopak,“ bezmocně prohlásil Jiří Skála na závěr našeho rozhovoru.

Jak sám říká, nyní počká měsíc, než mu přijde odpověď z policie. Nevěří, že se auto najde, ale až poté si půjčí peníze, k nim přidá to, co má našetřeno, protože auto prostě potřebuje. Jak pro sebe, tak pro svou invalidní matku. Když se to stalo „viděl rudě“, ještě po pár dnech mluvil plný emocí, nyní prostě bude muset situaci řešit.

I když i nyní, kdyby potkal někoho v autě s RZ 6S01315, tak by to asi pro dotyčného špatně dopadlo.

„Nějaké auto mi pomůže, až dám ty peníze dohromady, vybrat známý vedoucí autoservisu. Až auto bude, tak první, co prý Jiří Skála, byť se skřípajícími zuby, udělá je, že auto pojistí proti krádeži.

Sláva Pilík
07. 06. 2010, 12:05


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 8. Čtenáři celkem udělili: 24 bodů. Průměrný počet bodů: 3

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát