Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 28. března 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Kanalizace ve Kvíci se prodražila o deset miliónů, nikdo za to nemůže!

Kliknutím zvětšit
Kanalizační řad měl dle prvního projektu vést jen 40 cm pod povrchem. Foto Sláva Pilík

Páté zasedání Zastupitelstva města Slaného přineslo kromě jiného také velký počet rozpočtových změn. To by nebylo nic divného, ale tentokrát se rozpočtové změny týkaly velmi vysokých, ba mnohdy mnohamiliónových částek. Jednou z takových rozpočtových změn byl také požadavek městské rady, aby zastupitelstvo města posílilo rozpočet na výstavbu kanalizace v místní části Kvíc. Na nedávno dokončenou stavbu, původně v hodnotě 18,4 mil. korun, zastupitelstvo jednomyslně schválilo téměř sedm miliónů korun navíc, než se na základě projektu původně předpokládalo.

Jak se uvádí ve zprávě do zastupitelstva, částka 6,720 milionů korun je nutná, aby mohla být vybudována potřebná dešťová trubní retence a dešťové přípojky, tedy investiční akce, která souvisí s realizací splaškové kanalizace. Jak jsme zjistili, také splašková kanalizace stála víc a to o 3,2 miliónu korun. Skutečné výdaje na realizaci celé stavby ve Kvíci tak přesáhly původní předpoklady o téměř deset miliónů korun. Proč se kanalizace prodražila o třetinu, kde se stala chyba, to jsme se snažili zjistit na slánském městském úřadu.

Informace o kanalizaci jsou velmi obšírné, ale v kostce řečeno už v původním projektu došlo k zásadní chybě u splaškové kanalizace a rovněž dešťová byla významně podhodnocena. Vše se zjistilo až v průběhu realizace stavby. Projekt pro stavební povolení řešil uložení spádové splaškové kanalizace směřující od východu obce pouze 40 cm pod hlavní komunikací, což s ohledem na těžká nákladní auta projíždějící do místních firem byla chyba. Musel být tedy dopracován realizační projekt, trasa části kanalizace i odvodnění změněna, což znamenalo oproti původním předpokladům rozsáhlé vícepráce v hodnotě přes výše uvedené tři milióny korun (budou hrazeny z podílů k dotacím již schváleného rozpočtu 2011 - pozn. autora). Změna ve způsobu provedení kanalizace ale znamenala také jiné řešení v kanalizaci dešťové, což si vyžádalo další náklady ve výši 3,960 mil. korun a také bylo zjištěno, že v původním projektu není ani řešeno vybudování dešťových přípojek k jednotlivým domům. A bylo tu dalších 2,76 mil. Kč navíc.

O tom, že projektant asi udělal chybu i o tom, že město na něm možná bude žádat nějaké odškodnění se mluví již od loňska. Informace probleskly na tiskovce starosty Ivo Rubíka, který tehdy ovšem řekl, že jde zatím jen o podezření. Když se ale letos v květnu na zastupitelstvu objevila zpráva manažera rozvoje města Milana Grohmanna a žádost rady o další peníze z rozpočtu, zajímali jsme se o to, jak to vše dopadlo. Kdo může za to, že vše stojí o tolik více? Odpověď nám podal právě Milan Grohmann.

„Osobně se nedomnívám, že by zpracovatel původního projektu udělal nějakou chybu. V době, kdy měl od nás zadání, tedy někdy před pěti lety, ještě město ani neuvažovalo o dotaci. Město tedy logicky chtělo, aby bylo projektem zpracováno co nejlevnější řešení. Ve chvíli, kdy na to získáváme dotaci 11,5 milionu korun, jsme v jiné pozici a chceme stavbu pokud možno lepší i za cenu, že tam něco připlatíme. Nutno také na obranu projektu z té doby říci, že projekt se dělí na několik fází a teprve ve chvíli, kdy stavbu realizujete, musíte mít hotové všechny,“ vysvětluje Milan Grohmann.

Město v době, kdy ještě nemohlo získat na tuto stavbu dotaci, chtělo být, dle slov manažera rozvoje, do budoucna připravené a tak chtělo získat hlavně stavební povolení, což bylo hlavním cílem tehdejšího projektu. Šlo tedy o „šuplíkový“ projekt a ve chvíli, kdy město stavební povolení získalo, projektant odvedl svou práci, i když projekt nebyl příliš podrobný a v některých částech až příliš zjednodušený.

Když začínaly možnosti získat na výstavbu kanalizací dotace, mělo město nejdříve zadat podrobný realizační projekt. Jenže to je právě problém, jak dále vysvětluje Grohmann. „Když jsme se dozvěděli, že je možnost dotace, měli jsme měsíc na zpracování a podání žádosti a na nové a podrobné zpracování podrobného projektu nebyl prostě čas. Nikdo by ho nedokázal tak rychle udělat a my bychom o možnost dotace pozdním podáním žádosti přišli. Proto jsme použili starý projekt pro stavební povolení,“ říká Milan Grohmann.

Díky tomu, že Slaný mělo už hotový projekt, stihlo požádat o dotaci. Dá se ale spekulovat, že při správném projektu, který by cenu stavby vyhodnotil jako výrazně vyšší, by Slaný dostalo také vyšší dotaci, pokud by třeba obdrželo 60 procent celkových nákladů. To ale manažer města odmítá. „Neřekl bych, že jsme tímto způsobem nějak výrazně prodělali. V programu ministerstva zemědělství to takto nefunguje, to je u evropských dotací. V našem případě ministerstvo sestavuje seznam akcí, kraj udělí prioritu určitým oblastem, do kterých se přidělí předem daná částku,“ vysvětluje Milan Grohmann postup ministerstva s tím, že celková náročnost investice v podstatě roli nehraje. Prostě čím více žádostí, tím méně každý dostane.

Jak dále vysvětlil Milan Grohmann, je pro město důležité, aby se svou žádostí uspělo v roce, kde je vypsána výzva k podání žádostí. Zpravidla totiž žadatel dostane dotaci jen na jednu svou akci stejného typu. A tak Slaný postupně žádalo jeden rok na kanalizaci ve Kvíci, další rok pro Dolín a pro rok 2011 žádá o dotaci pro kanalizaci v Želevčicích. „Měli jsme už tehdy rozplánováno, že budeme potřebovat peníze na tyto akce. Víme také, že letos tento program končí,“ upozorňuje manažer rozvoje města na to, že pokud by si město na přelomu roku 2009 a 2010 nepospíšilo a tím o dotaci pro Kvíc přišlo, jednu z plánovaných akcí by nemohlo realizovat s podporou, což by stálo mnohem větší peníze ze slánského rozpočtu.

Sláva Pilík
07. 09. 2011, 10:28


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Taťána
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.26%

Spíše ano
graf

17.60%

Spíše ne
graf

15.21%

V žádném případě
graf

23.93%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3005
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát