Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Průměrná cena za byt ve Slaném spadla pod milion korun

Kliknutím zvětšit
O cihlové byty je větší zájem.

Ještě před pěti lety bylo ve Slaném, ale v jiném srovnatelném městě, poměrně obtížné sehnat byt v bytovém či panelovém domě. Jakmile se někdo rozhodl takový byt prodat, nebylo pro něj velkým problémem najít kupce a zinkasovat poměrně slušnou částku. Dnes je naopak obtížné byt v paneláku, ale i cihlovém domě prodat, i když jeho cena „sešplhala“ výrazně dolů. Abychom mohli slánskou veřejnost informovat o současném stavu na trhu s byty ve Slaném, oslovili jsme ředitelku největší realitní kanceláře ve Slaném - Century 21, Janu Kučerovou, a položili jí následující otázky.

- Jaká je ve Slaném či na Slánsku situace na trhu s byty, respektive jak dalece převyšuje nabídka poptávku?

V současné době nabídka bytů ve Slaném určitě převyšuje poptávku po koupi. Nicméně tato situace se netýká pouze Slaného, stejné je to v celé České republice.

- Máte určitý přehled o tom, kolik je ve Slaném nabízeno volných bytů a kolik jich dnes nabízí největší realitní společnost na Slánsku - Century 21?

Možná správná otázka je spíše, kolik se prodává bytů, protože nabídka je velká (v současné době je ve Slaném kolem 50 bytů v nabídce), ale jde o to, jak která kancelář dokáže byty svým klientům prodat. V současné době se ve Slaném prodává cca 7 bytů měsíčně, z toho pravidelně okolo 4 bytů měsíčně prodává naše kancelář.

- Jaká je dnes ve Slaném průměrná cena či cenové rozpětí průměrného bytu (2+1) a jaký cenový vývoj očekáváte v dohledné době?

Cena bytu o velikosti 2+1 může být velmi rozdílná podle stavu bytu, dispozice, lokality atd. Cenové rozmezí se ve Slaném pohybuje zhruba mezi 800.000,- až 1.100.000,-Kč.

- O malometrážní byty by měl být - vzhledem k cenové dostupnosti, asi větší zájem než o větší byty. Jsou takové byty ve Slaném nabízeny?

Malometrážní byty – to znamená garsonky, byty 1+kk, byty 1+1 ve Slaném v nabídce jsou. U těchto velikostí bytů hodně záleží na nastavení plateb za služby, někdy jsou vysoké poplatky u malých bytů srovnatelné s velikostí 2+kk a můžou být i překážkou rychlého prodeje. Na druhou stranu jsou malé byty nejvíce vyhledávané investory, pro které je nižší vstupní vklad zárukou rychlejší návratnosti investice.

- Odkud nejčastěji pocházejí zájemci o byty, ale i o nemovitosti ve Slaném a jaké procento představují samotní Slaňáci?

Po více než třech letech je to i pro nás trochu překvapením, ale cca 80% prodeje bytů řešíme se Slaňáky. Co se týká klientů z Prahy, ti kupují na Slánsku spíše domy a pozemky.

- Jaké jsou nejčastější požadavky klientů, co se týče slánské lokality, velikosti bytu (metráže), vybavení, cenové hranice, kterou jsou ochotni akceptovat, maximálního stáří domu, a zda preferují spíše cihlový nebo panelový dům?

Na to se nedá úplně jednoznačně odpovědět, požadavky klientů jsou opravdu velmi široké a závisí na potřebách každého konkrétního klienta. Někdo preferuje levnější byt před rekonstrukcí a udělá si vše podle svých představ, jiný chce už zase přijít „do hotového“. Všeobecně je ve Slaném větší zájem o cihlové byty – a to hodně i díky lokalitám, kde se cihlové byty nacházejí.

- Do jaké míry ovlivňuje cenu bytu jeho vybavení a lokalita, ve které se bytový či panelový dům nachází? Která čtvrť Slaného je v tomto smyslu nejdražší a naopak?

Cenu bytů nejvíce ovlivňuje lokalita a stav jak bytu, tak domu, v kterém se byt nachází. Mezi nejvyhledávanější lokality patří ve Slaném asi již tradičně centrum Slaného, V ráji a lokalita u zimního stadionu. Vzhledem k tomu, že v těchto lokalitách není až tak velká nabídka bytů na prodej, většinou se prodají i za vyšší cenu než v ostatních lokalitách.

- Jsou ceny bytů ve Slaném reálné, je slánský trh specifický?

Dnes je velmi důležité byty nabízet za reálnou cenu, jinak se může stát, že bude byt v nabídce opravdu dlouho a tím získá jakoby nálepku „neprodejný“. V tomto je náš relativně malý slánský region daleko citlivější než třeba Praha.

- Jak má prodávající správně určit reálnou prodejní cenu bytu?

K určení takzvané „tržní ceny bytu“ je potřeba posoudit hned několik parametrů, jako je velikost, dispozice, stav, lokalita, podlaží, vybavenost v pěší dostupnosti, dopravní dostupnost bytu atd… My našim klientům v počátku spolupráce vypracujeme Srovnávací tržní analýzu, na základě které stanovíme reálné cenové pásmo, kde bychom měli najít kupujícího klienta.

- Myslíte si, že případní zájemci o bydlení ve Slaném stále vyčkávají, zda ceny nepůjdou ještě o něco dolů, nebo spíše očekávají, že napjatá ekonomická situace se alespoň zmírní?

Možná, že někteří klienti vyčkávají, ale vzhledem k tomu, že tato ekonomická situace v České republice stagnuje už čtvrtý rok, řeší klienti svou bytovou situaci podle aktuálních potřeb. Takže pokud některá rodina potřebuje větší byt, nečeká, co bude, ale prostě svůj menší byt prodá a koupí si větší.

- Máte zjištěno, alespoň přibližně, jaký je procentický poměr mezi těmi, kteří si prodávají své byty sami a majiteli bytů, kteří se rozhodnou využít služeb nějaké realitní společnosti? A co je nečastěji vede k tomu, že se rozhodnou obrátit se na určitou realitku?

Zdá se mi, že velké procentu majitelů se v první fázi snaží prodat byt sami, ale po uplynutí cca 2-3 měsíců prodej nakonec zrealizují přes realitní kancelář. Důvodem je skutečnost, že v dnešní době kupující klienti nechtějí z důvodu bezpečnosti kupovat nemovitosti od přímých vlastníků a také fakt, že v dnešní velké nabídce má byt větší šanci zaujmout kupující klienty, pokud je profesionálně nafocený, odprezentovaný a je nabízen na velkém počtu inzertních míst.

- Jak dlouho trvá prodat byt ve Slaném?

Pokud od počátku nastavíme s majitelem bytu dobré prodejní podmínky, většinou se nám podaří byt prodat v horizontu tří měsíců.

- Je ve Slaném ještě prostor pro nějaké nové developerské projekty?

Ano, určitě je a v tomto směru také jednáme s developery, které bychom na slánský trh mohli přivést, na slánském trhu chybí např. kvalitní projekt bytových domů s velikostí bytů 1+kk až 3+1, kdy by byty měly předzahrádky nebo pěkné terasy a zároveň byly za rozumné ceny.

- V souvislosti s touto informací mě napadá, proč tedy nejsou prodané byty v bytových domech u Billy?

Tam je situace úplně jiná, tento projekt vznikal v době „realitního boomu“ a v té době byly ceny nemovitostí daleko vyšší. Tudíž jsou v tomto projektu ceny dnes nad prodejním pásmem a pro developera, vzhledem ke smlouvě s bankou, která je z doby realizace projektu, není snadné projekt „prolevnit“.

- Jak nejčastěji klienti financují nákup nového bytu?

V dnešní době klienti převážně své bydlení financují hypotékou ( kdy 10-20% skládají z vlastních zdrojů), takže jsou rádi, že pro ně naši finanční poradci připraví řešení přesně na míru. Je naším standardem, že v okamžiku, kdy klienti rezervují svůj vysněný byt, mají už financování předběžně bankou schválené.

Libor Pošta
07. 11. 2012, 15:04


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát