Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

VIDEO: Boj o hospodu v Kokovicích zná vítěze, ale...

Kliknutím zvětšit
Boj o hospodu v Kokovicích zná vítěze, ale ...

Málokdy bývá v Kokovické hospodě tolik lidí, kolik se jich sešlo v pátek 4. prosince tohoto roku. Přítmí vesnického sálu i nálevny přivítalo přes sto lidí. Od 19 hodin večer se tady totiž konalo „hospodské referendum“, jak tomu mnozí začali již říkat. Od návštěvy hospody, kde se rozhodovalo, kdo bude roznášet po hospodě pivo, neodradil většinu návštěvníků ani fakt, že v televizi běžel přímý přenos z veledůležitého boje Čechů se Španěly o „salátovou mísu“ ve finále Davisova poháru v Barceloně. V Kokovicích se totiž „bojovalo“ o podstatnější záležitost - kdo bude šéfem zdejší hospody.

Jak připomněl v úvodu starosta Klobuk, pod které Kokovice správně patří, Vladimír Procházka, zastupitelstvo si se situací, kdy mnozí lidé v Kokovicích chtěli změnu hospodského, nevědělo rady. Současná nájemkyně Jana Dicková si totiž veškeré povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy plní a tak obecní úřad neměl důvod jí dávat výpověď, i když to smlouva samozřejmě umožňuje. Tlak, patrně převážně mladších obyvatelů Kokovic či těch, kteří jsou spřízněni s místními chalupáři - herci či umělci - byl ale tak veliký, že zastupitelstvo na nátlak osadního výboru Kokovic přistoupilo k nevšednímu rozlousknutí tohoto oříšku. Prostě vyhlásilo volby, o tom, koho si lidé přejí za hospodskou. O možnost provozování se totiž z druhé názorové skupiny přihlásila Věra Henselyová.

Starosta po úvodu, ve kterém smysluplně využil situace, kdy v sále bylo velké množství místních a seznámil je se současným stavem a budoucností v obci, rozpočtem či některými investičními akcemi, brzy přistoupil k debatě o volbách.

Na ty zvláště přespolní jistě netrpělivě čekali. Někteří totiž mají trvalé bydliště až v Praze. Právě osadní výbor Kokovic totiž, podle některých neoprávněně, v rozporu s rozhodnutím zastupitelstva, uvedl na pozvánku k volbám, že se jich mohou zúčastnit nejen občané Kokovic, ale také přátelé. Už to je velmi podivný přístup k volbám jako takovým. Nerozhodné klobucké zastupitelstvo zjevně nechtělo stranit nikomu, a tak upravilo volby tak, že zvlášť volili Kokovičtí a zvlášť ti ostatní s trvalým bydlištěm například v uvedené Praze, ale také Kladně, Vraném atd. To sklidilo z pléna určitou kritiku, o tom, jak se bude k těmto „cizím“ hlasům vlastně přihlížet.

Ve svém vystoupení Věra Henselyová - nová adeptka na provozování hospody - uvedla, že lidé do hospody neradi chodí a zvláště to, že za současného stavu není možné v hospodě organizovat mnohé akce, například ty pro děti, či konkrétně akci Otevírání studánek, či divadelní představení pro mládež i dospělé a podobně. Přitom se odvolávala na známosti mezi místními herci - chalupáři.

Současná provozovatelka Jana Dicková ve svém poněkud krátkém vystoupení, ze kterého bylo patrné její překvapení, že k volbám tohoto typu dochází, upozornila, že nikomu nebyly kladeny žádné překážky, když chtěl v hospodě něco pořádat. V rozhovoru pro Slánské listy pak řekla, že za vším je patrně jen získání práce pro zatím nezaměstnanou paní Henselyovou, která by, pokud by chtěla, mohla přece vést hospodu v Klobukách, kterou tam jen pronajímá její otec.

Kritika se snesla také na vedení obce, když zazněl názor, že osadní výbor se kdysi zvolil samozvaně bez řádné veřejné schůze. To patrně překvapilo i samotného starostu Procházku, který kritiku komentoval tím, že od příštího roku budou osadní výbory stejně zrušeny.

Názory a vyjádření i atmosféra voleb - nevoleb velice připomínala pasáže ze slavného a kdysi zakázaného Formanova filmu „Hoří, má panenko“ z roku 1967. Bodré a upřímné názory lidí, mnohdy nezkušenost, jak se vůbec volby mají dělat, určitá živelnost v projevech, kdy musel starosta nakonec používat megafon, to bylo koloritem kokovických hospodských voleb.

A jak to vše dopadlo? Po spočítání všech volebních lístků, které odevzdalo 93 přítomných, z nichž bylo 56 občanů Kokovic a 37 přespolních, takto: Kokovičtí se rozhodli dát ve 27 hlasech důvěru Janě Dickové, 29 lidí věří Věře Henselyové. U přespolních vyhrála zcela Věra Henselyová, které přivezlo hlas 28 přátel, Janě Dickové jen devět. Jak ale v závěru upozornil starosta, je výsledek hospodských voleb pro zastupitelstvo pouze vodítkem k jeho rozhodování (16. prosince a o jeho rozhodnutí budeme informovat - pozn. autora).

Pokud by se zastupitelé chtěli nechat vést pouze volbou občanů z Kokovic, bude rozhodování těžké, neboť názor místních je vlastně téměř totožný. Pokud by přidali také názor přátel, což je zcela určitě rozporuplné, neboť jde jen o to, kdo přesvědčí víc lidí, aby ho, třeba za jednoho paňáka, přijelo volit, pak by novou hospodskou byla Věra Henselyová.

Hledat pravdu a spravedlnost je obecně velmi obtížné a na vesnici je to patrně ještě těžší. Po rozporuplných názorech některých účastníků, proč se takové „divadlo“ vůbec dělá, možná skončily některé hlasovací lístky v kamnech, které stály a hřály jen metr od volební schránky. A původce toho aktu možná měl větší klid na duši než ti, kteří lístek do urny přece jen hodili.

Sláva Pilík
07. 12. 2009, 10:56


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 13. Čtenáři celkem udělili: 49 bodů. Průměrný počet bodů: 3.77

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát