Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 20. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Na počest 350. výročí založení slánského gymnázia byl vysazen vzácný strom

Kliknutím zvětšit
Vedení Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném, slánské radnice a dalšími hosty před vysazeným jinanem. Foto Vladimír Rogl.

Na počest 350. výročí založení slánského gymnázia byl vysazen vzácný strom

Sázení stromů při příležitosti nejrůznějších významných výročí má u nás dlouholetou tradici. Dokladem toho jsou v mnoha městech a obcích lípy svobody, zasazené při kulatých výročích vzniku republiky, z nichž mnohé už přesáhly důchodcovský věk.

Na tuto tradici navázalo i vedení Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném, které v červnu oslaví třistapadesát let svého trvaní. Skupina pedagogů, která připravuje důstojné oslavy tohoto výročí, přišla s nápadem na počest této události zasadit strom uprostřed parčíku před hudební školou. Nebyla však vybrána lípa, ale jinan dvoulaločný, který znalci díla Jaroslava Foglara znají jako posvátný strom „uctívačů ginga“ v tajemných Stínadlech. Léčivé účinky jinanu mají vliv na činnost lidského mozku a z hlediska přírodopisného je tento strom zajímavý i tím, že má na rozdíl od jiných stromů oddělená pohlaví.

K slavnostnímu aktu sázení se ve středu 19. března shromáždily všechny třídy gymnázia od malých primánů až po nastávající maturanty. V doprovodu kompletního profesorského sboru se na chodnících kolem parčíku tísnilo 450 studentů. Mezi přítomnými hosty nechyběli m.j. ani představitelé radnice – starosta Ivo Rubík s oběma místostarosty, Pavlem Bartoníčkem a Jaroslavem Hložkem, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ paní Mohylová, bývalí členové pedagogického sboru, prof. Hofman a prof. Šarboch, ředitel hudební školy, pan Carvan, a ředitel Technických služeb ve Slaném, pan Kučera.

Pár slov o významu a smyslu této akce pronesl ředitel gymnázia, Milan Dundr, a starosta města. Strom byl paní profesorkou Olgou Judlovou (která byla i autorkou nápadu strom zasadit) pokřtěn jménem „Jubilant“, byl opentlen a na jeho počest zazněla studentská hymna Gaudeamus Ingitur v podání několika set členného studentského sboru.

Vysazení jinanu jubilanta se tak stalo jednou z prvních akcí letošních oslav založení gymnázia i příchodu piaristů do Slaného před 350 lety.

Vladimír Rogl
14. 04. 2008, 19:24


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Článek ještě nebyl hodnocen

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Vítězslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát