Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 18. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Kvůli nemoderní čističce odpadních vod nemá město Slaný na větší investice

Kliknutím zvětšit
Modernizace pěší zóny v Husově ulici musí znovu počkat, nebudou peníze. Foto Sláva Pilík

Město Slaný musí letos odložit některé větší investice, které jsou pro občany důležité. Na vině je stále ještě nevyřešená situace ohledně povinné modernizace čistírny odpadních vod v Blahoticích. Bez ní by se totiž rozvoj města zcela zastavil, a tak je tato stavba pro město životní prioritou. Při realizaci investice do ČOV, která se předpokládá ve výši 173 milionu korun, ale městu letos nezbudou peníze na financování jiných velkých akcí.

O všem jednalo také včerejší zastupitelstvo města (středa 20.3.), které mělo na programu několik návrhů na prodloužení harmonogramů velkých investičních akcí, na které jsou již dotace schváleny. Město sice díky dotacím hradí jen menší, často jen čtvrtinový podíl, ale protože vše musí zpravidla nejdříve předfinancovat, nemohlo by kvůli nedostatkům financí stávající harmonogramy dodržet, což často znamená povinnost dotaci vrátit.

A tak by o rok měla být odložena akce modernizace prostor vlastivědného muzea, na které shání město dotaci již od roku 2010. Se žádostí na akci za zhruba 13 milionů (podíl města 3,9 mil.) uspělo, ale rekonstrukce stávajících výstavních prostor, nakoupení potřebné výpočetní a prezentační techniky, rekonstrukce atria historické piaristické koleje a také vybudování bezbariérového přístupu, to vše musí být odloženo o rok.

Dalším a ještě jasnějším případem, na které dosáhl problém kolem čistírny odpadních vod, je občany možná ještě více očekávaná investice, jíž je rekonstrukce pěší zóny „Londy“ v Husově ulici. Tato akce za bezmála 43 milionů by měla na rozpočet města letos zdrcující vliv a to město nemůže připustit. Jen podíl vlastních prostředků do této akce, která již byla jednou odložena a znovu měla být realizována letos, je 27 milionů korun. Také zde prodloužení časového harmonogramu do roku 2014 jako podmínku pro schválení v regionálním operačním programu poskytujícím dotaci projednávalo březnové zastupitelstvo.

Třetí potíží v realizaci investic, která se občanů možná dotýká nejcitlivěji, je modernizace gynekologicko-porodnického a pediatrického oddělení. Ta se totiž musí také posunout do roku 2014, i když v tomto případě tomu není jen proto, aby byly peníze na „čovku“. Zde je důvodem také to, že město se časově zdrželo, když ještě od bývalého hejtmana Ratha dostalo podmínku pro přijetí dotace, a to povinnost nejdříve uzavřít smlouvy s pojišťovnami na plných pět let dopředu. Podařilo se, ale došlo k časovému skluzu. „Pomocí dalších stavebních úprav ve stávajících prostorách dojde k začlenění již vybudované nové přístavby do objektu, ve kterém jen první patro částečně funguje a další nikoliv. Modernizace znamená mimo jiné také navýšení lůžkové kapacity pro ženy o čtyři lůžka a dvě novorozenecká a v pediatrickém oddělení také o dvě dětská lůžka. To je také základní předpoklad pro další rozvoj nejen tohoto oddělení, ale celé naší nemocnice, která má pět primariátů,“ vysvětlil důležitost této investice slánský starosta Ivo Rubík.

A jaká je tedy vlastně situace s čističkou odpadních vod? Jak už jsme informovali, v současné době se na ni už nemůže nikdo připojit a modernizace je tak zcela nezbytná. Podle informací ze slánské radnice je vše na dobré cestě a jak říká starosta cit. „musíme to prostě udělat“.

Pro připomenutí nutno říci, že potíž Slaného začala tím, když bylo vyřazeno z první výzvy k podání žádostí o dotace na tento mnohamilionový projekt, který by si Slaný samo nemohlo dovolit. Vyřazeno bylo proto, že s provozovatelem čističky mělo příliš dlouhodobou smlouvu a nepodařilo se mu ji rychle změnit. Nyní je město přihlášeno do druhé výzvy, která měla být vyřízena již v březnu, později v dubnu, následně v květnu tohoto roku. Podle sdělení slánského starosty by vyřízení žádosti mělo být jasné na konci června. Tehdy také bude jasné jak velkou dotaci město Slaný obdrží. Zatím se hovoří o tom, že podíl města by měl být kolem 67 milionů korun, což by řešilo úvěrem. V případě poskytnutí dotace by stavba začala ještě letos, aby mohla být v příštím roce dokončena a tím by rozvoj města mohl pokračovat.

Sláva Pilík
08. 04. 2013, 13:30


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Čeněk
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát