Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

"Mexiko" čeká trojnásobné zvýšení nájmu

Kliknutím zvětšit
Na nechvalně známé „Mexiko“ v Ouvalové ulici a jeho ošklivou vizáž narazí návštěvníci přímo u hlavní příjezdové trasy do města. Foto Sláva Pilík

Město Slaný už nechce doplácet ročně tolik peněz na provoz své ubytovny v Ouvalové ulici, jinak zvané „Mexiko“. Podle informací ze slánské radnice to bylo ročně kolem 400 tisíc korun, ale s tím by měl být konec. Městská rada totiž již projednala návrh zvýšení poplatků za ubytování, a to nejen o 9% DPH, kterou musí k nim město, jako plátce DPH, přičíst. A sazby se zvýšily téměř trojnásobně.

V místnosti vytápěné uhlím obývané 1-2 osobami byl dosud denní poplatek za místnost 24 korun, v případě plynového vytápění pak 37 korun. Kromě toho lidé bydlící v ubytovně platí za použití prádelny či sprch. Slaný ale provedlo analýzu, která pro město vyšla zřetelně do mínusu. A deficit 415 tisíc korun v hospodaření ubytovny chce nyní město razantně změnit tak, aby „dotace“ nebyla buď žádná, nebo mnohem menší. Jak řekl místostarosta Jaroslav Hložek, původní návrh byl o maximálním zvýšení na úrovni 70 % a k tomu ještě 9 % DPH.

Naposledy se cenová úprava dělala v ubytovacích poplatcích před více než pěti lety, na rozdíl od městských bytů, kde se nájemné postupně zvyšuje každoročně. Květnová rada města ale ještě nerozhodla, o kolik se poplatky zvýší. Uvažovalo se totiž také o tom, že právě díky provozování městské ubytovny je jinde ve městě větší klid, a proto by se k maximálnímu navýšení plateb přistupovat nemuselo. A to i proto, aby ubytovaní měli šanci vůbec poplatky hradit. Nemají totiž možnost získat příspěvek na bydlení, protože ubytovna za bydlení není považována. Zpravidla ale mohou na druhé straně tito lidé dostat sociální dávku hmotné nouze.

O kolik se poplatky zvýší, o tom tedy rozhodovalo jednání rady dne 17. června. Na tomto jednání odsouhlasila městská rada tvrdší opatření, než měla ještě před měsícem v plánu. Jak informoval jeden z radních, místostarosta Bartoníček, město se rozhodlo pro tzv. „nulovou variantu“, tedy, že spočítá platby tak, aby na provoz ubytovny nemuselo vydávat již žádné prostředky. To znamená, že současná denní platba například v hodnotě 24 korun byla zvýšena na 62,30, tam kde dosud dvě osoby za místnost vytápěnou plynem platily 37, nově budou muset denně dát 101. Na druhé straně městská rada rovněž rozhodla, že současné paušální sazby na používání prádelny a umývárny sníží asi o třetinu.

Téměř trojnásobné zvýšení plateb město ale doprovodilo šalamounským rozhodnutím o tom, že sazby budou změněny z denních na měsíční nájem. V tomto případě pak ti ubytovaní, kteří budou mít s placením nájmu problémy, mohou požádat odbor sociálních věcí o příspěvek na doplatek nákladů spojených s provozem domácností. To dosud nebylo možné právě proto, že „Mexiko“ mělo stanovené denní sazby, čímž bylo považováno za ubytovnu. Toto opatření ve svém důsledku vlastně znamená, že náklady s tím, když nájemce nebude mít na nájem, nyní ponese stát a nikoli díky ztrátovému provozu ubytovny město.

Slaný na ubytovnu hodně doplácelo, a tak neprovádělo na objektu žádnou větší či nákladnější údržbu, spíše drobné nejnutnější opravy zařízení, případně úpravy okolí. Pokud by město vybralo více peněz, mohlo by se v budoucnu uvažovat například také o nové fasádě tohoto nevzhledného objektu, situovaného přímo vedle jedné z hlavních příjezdových tras do královského města. Možnou změnu kabátu „strašidelného“ objektu města připustil i radní Hložek.

Sláva Pilík
08. 07. 2009, 11:37


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 19 bodů. Průměrný počet bodů: 3.8

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát