Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 26. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Bývalé vojenské baráky i po létech dál straší v Tomanově ulici

Kliknutím zvětšit
Dva nevyužité bývalé vojenské baráky straší v Tomanově ulici. Soukromá firma zatím neví, co s nimi. Foto Sláva Pilík

Přestože se město Slaný čas od času chlubí tím, jak se mu na rozdíl od blízkých Loun podařilo dobře naložit s Kyjevskými kasárnami, které kdysi dostalo převodem od státu a jež jsou po prodeji společnosti společnosti Linet Invest změněny v krásnou lokalitu rodinných domků, právě v této lokalitě stále zůstávají jiné domy, s nimiž si nikdo neví rady. Jde o dva domy určené původně pro vojáky, které od města koupila stejná společnost jako zbývající kasárna, ale dosud si s nimi neporadila. A přesto, že existují smlouva s termíny i způsobem, jak je možné s objekty naložit, tyto nebyly splněny a majitel nyní žádá vedení města o strpení. Jinak mu hrozí miliónová pokuta.

Rada města Slaného totiž v lednu projednávala žádost firmy Linet Invest o prodloužení lhůty smlouvy na dokončení rekonstrukce zmíněných dvou budov bývalých Kyjevských kasáren v Tomanově ulici. „Oba domy jsme před lety prodali společnosti Linet Invest s tím, že je využije pro čtyři navrhované účely - pro účely školství (zřízení vysoké školy), domov důchodců, trvalé středně podlažní bydlení či ubytovnu pro firmy poskytující personální leasing,“ osvětluje nedávnou historii starosta Slaného Ivo Rubík. Smluvně bylo dohodnuto, že pokud se tyto budovy nepodaří využít ani pro první dva účely do 17. dubna 2012, musí kupující zaplatit pokutu milión korun. Splnit smlouvu se skutečně dosud nepodařilo, budovy byly jen zakonzervovány, aby dál nechátraly. Jak vysvětluje starosta, využít se je nepodařilo, protože se zcela změnily možnosti ve státě. Majitel objektů tedy nyní požádal o prodloužení lhůty o dalších pět let, aby získal čas a přeměnu ošklivých objektů ve smysluplné a perspektivní využití mohl přece jen dokončit. Podobně, jako se to stejné firmě povedlo v případě další větší části Kyjevských kasáren, které od města také odkoupila a kde nyní stojí krásné rodinné domy.

Lokalitu „Na Hrášku“, jak se nové čtvrti obytných domů říká, nehyzdí jen zmíněné dvě ošklivé budovy, ale další „hrůzou“ je asi třetina původních kasáren na severozápadě, která patří Ministerstvu vnitra ČR. Ministerstvo tu mělo sklad policejních vozidel, ale už toto využití opustilo, auta převezlo do Kutné Hory a plochy i budovy zarůstají hustými nálety a plevelem a rozbitými tabulemi oken se prohání vítr. Dalo by se populárně říci, že stát bývá mnohem horší hospodář než soukromá firma, ale proč tedy také dva baráky (jak se na vojně objektům pro mužstvo říkalo) v Tomanově ulici, byť jsou již soukromým majetkem, vypadají jako ty státní? Přitom vedle nich stojí další dva a ty jsou v pořádku. V prvním dokonce bydlí třináct rodin, auta mají kde parkovat, protože tu byly vybudovány podzemní garáže a nepostaral se o to nikdo jiný, než město Slaný. Další rekonstruovaný vojenský barák zase dostalo od státu Ministerstvo školství a kultury ČR, které zde tehdy okamžitě vytvořilo Dětský domov se školou.

Proč tehdy město podobně nerekonstruovalo oba další domy? „Přesvědčili jsme se tehdy, že město tohle prostě neumí. Vycvičilo nás to a další dva domy jsme raději nabídli k prodeji,“ naráží starosta na problém, který tehdy mělo město s rentabilitou své investice a na to, jaké při její realizaci byly organizační potíže a velká úskalí právě proto, že investorem celé akce bylo město a nikoliv soukromý developer.

Tehdy zastupitelstvo rozhodlo, že další dvě budovy raději prodá, ale s určitými podmínkami, které měly zajistit dobré, pro město prospěšné využití. Však nestalo se a na městě znovu je, aby zvážilo, zdali je cenné trvat na dodržování smluv, či bude lepší ponechat další čas, aby se mohlo přece jen dosáhnout renovace objektů a tyto nezůstaly na pospas osudu, jako jiný chátrající soukromý majetek ve městě.

Rada města většinou hlasů doporučila prodloužit firmě Linet Invest smlouvu, čímž by samozřejmě byla oddálena také hrozba milionové pokuty. O tom, jak se zachovat při hlasování, ale může mít mnohý zastupitel pochybnosti. Vždyť před časem podobnou žádost firmy Jacomelli, která na severu Slaného měla mít již ukončenou realizaci objektu a smlouvu nesplnila, město odmítlo a trvalo na jednomiliónové smluvní pokutě, kterou firma musí splatit ve třech splátkách. Zdali se naopak přikloní k podobnému řešení jako před dvěma lety v případě teplického investora, který nedodržel termín ukončení výstavby osmi villadomů v Kybalově ulici a dvoumilionová pokuta mu byla odpuštěna s tím, že firma místo toho věnovala částku 350 tisíc na husitské slavnosti, to je také otázka. Jasno bude až po jednání březnového zastupitelstva, na jehož programu žádost firmy Linet Invest bude projednávána.

Sláva Pilík
08. 03. 2012, 16:01


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jaroslav
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.31%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.16%

V žádném případě
graf

23.95%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3027
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát