Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zprůjezdní Švehlovu ulici, majitel domu má platit vše

Kliknutím zvětšit
Odtud ze Švehlovy by měla vést nová zpevněná komunikace k jedinému objektu (v pozadí). Foto Sláva Pilík

Nová ulice Švehlova, která vznikla po ukončení výstavby rodinných a bytových domů na severozápadě Slaného blízko lokality Na Hrášku, přestane být slepá. Rozhodla o tom městská rada revokací svého bývalého usnesení ze září tohoto roku. Tehdy ještě neschválila prodloužení této ulice směrem k zahrádkářské kolonii, o něž požádal jeden slánský podnikatel, který právě na Hrášku přestavěl starou stodolu k podnikání. Nyní mu to město povolilo, ale netají se tím, že chce, aby na nové městské komunikaci prováděl opravy a údržby právě žadatel.

Jak vyplynulo z dalších jednání, v polovině příštího roku přestane být možné využívat současnou přístupovou panelovou cestu směrem od ulice Dukelských hrdinů, po které se zatím k prašné cestě (v majetku města) vedoucí do uvedené lokality jezdí. Panelka totiž stojí na soukromém pozemku a ani není vedena jako cesta (neexistuje ani věcné břemeno). Majitel tohoto pozemku má se svým majetkem v příštím roce jiné úmysly, a tak již nyní deklaroval, že zakáže na panelovou cestu přístup a přestože je tato plocha v územním plánu vedená jako zeleň, nehodlá ji městu ani odprodat. Ve světle této hrozby si město uvědomilo, že by v blízké budoucnosti nebylo možné žádným jiným způsobem se do této lokality dostat, a tak rada schválila protažení Švehlovy ulice dále směrem západním a posvětila vybudování zpevněné komunikace v délce asi 150 metrů až k nově budovanému obytnému objektu, kde údajně mají být i menší prostory pro podnikání. Zpevněný povrch totiž vyžadují hasiči kvůli bezproblémové obslužnosti pro záchranné sbory. Třicetimetrovou spojku k prašné cestě, která vede přes pozemky města ze Švehlovy ulice a následnou zpevněnou komunikaci musí žadatel vybudovat na své náklady s tím, že by ji po ukončení stavby předal za 1 Kč do majetku města.

Švehlova ulice se tak stane částečně průjezdnou a dosavadní klid zde bydlících obyvatel chce rada zajistit dopravními značkami omezující vjezd pouze pro účely zmíněné firmy a příjezdu k zahrádkám.

Řešení to má být navíc jen dočasné. Podle územního plánu se v této lokalitě předpokládá využití území jako smíšené, což jinými slovy znamená, že tu lze stavět a mohou tu být i určité služby. Nejvíce se hovoří o zastavění ve formě obchodní zóny s tím, že přístup do této zóny by byl v budoucnu proveden nově z ulice Dukelských hrdinů. Pak chce město propojení ze Švehlovy ulice zrušit a v tomto místě vysázet ochrannou zeleň, která by oddělovala stávající obytnou zónu od té připravované obchodní. To je ale ještě otázka několika let.

O převodu budoucí stavby účelové komunikace na pozemkových parcelách města jednalo listopadové městské zastupitelstvo. V důvodové zprávě bylo uvedeno, že město je s majitelem nového objektu panem Hořejším dohodnuto tak, že nejen vybuduje 150 m komunikaci vedoucí k jeho domu na vlastní náklady, ale po předání městu, že se bude také starat o její opravy a údržbu. Proti tomuto požadavku vystoupil na zastupitelstvu Lubomír Šmehlík, který se nad tímto nestandardním postupem ze strany města velmi podivil. Zpravidla totiž ten, kdo vybuduje komunikaci například v obytné zóně či ke svému domu, předá majetek za korunu městu a to se logicky následně stará o údržbu cesty včetně úklidu a oprav. Oproti tomu stálo tvrzení městské rady, že s takovým postupem druhá strana souhlasí.

Jak řekl pro Slánské listy Lubomír Šmehlík, nenavrhl při hlasování zastupitelstva žádný protinávrh, jelikož v prvotním návrhu na usnesení podmínka údržby komunikace jako povinnosti pro majitele objektu nebyla uvedena. Otázkou ale je, jaké bude znění případné kupní smlouvy. Její podmínky samozřejmě v usnesení z listopadového zastupitelstva uvedeny nejsou.

Složitá situace, která vznikla tím, že si v místě na samém okraji města, vlastně v polích, vybudoval jeden z občanů obytný dům částečně k využití také k podnikání, je poměrně nepřehledná a rozhodování městské rady o tom, že Švehlova ulice již nebude slepá, ale průjezdná bylo jistě složité. Byli jsme také na místě a celá lokalita jeví velké znaky nedokončení. Nejenže část příjezdové komunikace, tedy panelka, nebude brzy průjezdná, ale také směr od nového obytného domu (zatím ve výstavbě) k zahrádkám, které jsou ještě dále, je omezován. Na místě jsme objevili zátaras s neuměle vytvořenou „dopravní značkou“ Zákaz vjezdu všech vozidel. Proč je další průjezd po městské prašné cestě takto omezen, jsme se chtěli zeptat pan Hořejšího z obytného domu, ale nezastihli jsme jej na stavbě. Jisté ale je, že město by přímo na místě mělo prověřit zodpovědně situaci, volit standardní přístup ke všem, kterých se potřeba dopravit se tam, kam potřebují, týká.

Ať už zákaz vjezdu na místo dal kdokoliv, město naopak vjezd do této lokality, i když se „skřípěním zubů“, v městské radě a pak na zastupitelstvu otevřelo. Ovšem, a zde je třeba se zastupitelem Šmehlíkem souhlasit, by mělo měřit všem stejným metrem. Mělo by mu totiž stačit, že žadatel něco udělá na své náklady a nemělo by jej zatěžovat podivným „věcným břemenem“ v podobě povinnosti následné údržby a oprav. Ono to totiž poměrně dosti připomíná povinnost, jak byla popsána například v Jiráskově Lucerně. A jelikož veřejné osvětlení, myslím, tak brzy na nové komunikaci vybudováno nebude, mohlo by se třeba stát, že majitel domu, ke kterému cesta v temnotách zarostlými poli vede, s lampičkou by v noci musel kolemjdoucí doprovázet.

Sláva Pilík
09. 12. 2009, 11:45


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 6 bodů. Průměrný počet bodů: 3

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát