Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 30. května 2023 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

V čele Slaného stanul opět Martin Hrabánek

foto
Staronový starosta Slaného Martin Hrabánek. Foto Libor Pošta

Starostou Slaného se na posledním zasedání městského zastupitelstva stal Martin Hrabánek, který tuto funkci již zastával, a to do podzimu 2014. Abychom zjistili, jaký pohled má nový starosta na zásadní problémy královského města, oslovili jsme jej a požádali o rozhovor:

- S jakými pocity jste odcházel z funkce ředitele 3. ZŠ ve Slaném a opětně usedal do křesla starosty?

Po pravdě řečeno, odcházel jsem se smíšenými pocity. Práci ředitele školy mám rád a díky výbornému kolektivu spolupracovníků se dařilo školu rozvíjet podle mých představ. I proto mé rozhodování o návratu do vedení města nebylo snadné. Před volbami jsem ale veřejně prezentoval, že jsem připraven ucházet se o post starosty a své úsilí věnovat řízení našeho města. Kdybych nabídku odmítl, považoval bych to za nedodržení svých slov.

- Do křesla místostarosty usedl Váš předchůdce, Pavel Zálom. Jak se Vám s ním spolupracuje při řešení stávajících problémů, či kauz, které musí představitelé města neodkladně řešit?

Na nějaké hodnocení je po 14 dnech příliš brzo. Navíc, důležitější je, jak nás budou hodnotit ostatní. Myslím tím především obyvatelé města a pracovníci úřadu. Každopádně naše spojení vnímám jako zachování kontinuity. Já mohu prezentovat své názory a zkušenosti z předešlého období a pan místostarosta z poslední doby. I tak se setkáváme u některých problémů s tím, že jejich vývoj nám není plně znám a jde jiným směrem, než bychom si představovali.

- Nová rada města je poměrně pestrá. Jsou názory představitelů vrcholného orgánu města na to, jak postupovat v jednotlivých kauzách, podobné, což by mohlo vést k jejich rychlému a kvalitnímu rozřešení, nebo natolik rozdílné, že to může být vážný problém?

Upřímně řečeno, největší problémy bude třeba řešit celkově v zastupitelstvu města. Spolu s kolegy jsem příznivcem předložení veškerých argumentů, variant řešení problémů a jejich prodiskutování. Následovat by měl výběr nejlepšího možného řešení. Hlasování jen na základě prosté většiny, bez předložení faktů, nepovažuji za dobré.

- Jste stále zastáncem dohody s dodavatelskou firmou v kauze parkovací dům, a vůbec, jak ji chcete v této fázi řešit?

Za dobu, kdy jsem ve vedení města nepůsobil, se kauza výrazně posunula směrem k soudnímu řešení. V tuto chvíli nejsem schopen říct, zda je nějaká forma mimosoudní dohody vůbec možná. Považuji ale za nutné, dát všem zastupitelům dostatek informací pro jejich rozhodování. Myslím si, že v minulosti se osvědčilo zřízení výboru pro parkovací dům a osobně bych podobný model přivítal i nyní.

- Ať dopadne kauza parkovacího domu jakkoliv – třeba i v neprospěch města, parkovací dům s určitými technologickými nedokonalostmi tu již stojí, a o tom, jakým způsobem bude provozován dále, a zda vůbec, by se mělo co nejdříve rozhodnout. K jakému řešení se  přikláníte Vy?

Přikláním se právě k výše zmíněnému. Stavba stojí, a pokud systém bude „bezporuchový“ bylo by dobré, aby sloužil občanům a návštěvníkům města. Dopravní situace ve městě je složitá, počet parkovacích míst není dostatečný. I v budoucnu lze předpokládat, že bude počet aut růst. S tím nutně poroste zájem o parkovací plochy. Dle mého názoru bychom měli aktuálně soustředit své úsilí na propagaci, zvýšení příjmů a snížení provozních nákladů parkovacího domu.

- Jaký máte názor na předčasné ukončení smlouvy s Vodárnami Kladno a s tím související platbu tomuto subjektu za vzniklou „škodu“? Je to pro město skutečně to nejlepší řešení?

Mám rád, když pro své rozhodování mám dostatek informací a možnost výběru z více variant. Na toto jsem společně s kolegy upozorňoval od počátku tohoto volebního období. Za tímto názorem si stojím i nadále. Měli bychom vědět, jestli není částka za odškodnění příliš vysoká. A nejen to. Také bychom měli znát, kolik financí budeme potřebovat, abychom si mohli vodohospodářskou infrastrukturu provozovat sami. V neposlední řadě je pro mě důležité, aby nedošlo k výraznému zvýšení ceny „vody“ a nezhoršily se služby poskytované občanům. V tomto případě nelze experimentovat, ale je třeba vše řádně připravit.

- Zvládne město rekonstrukci ČOV i v případě, že na ni neobdrží dotaci?

Bez případné dotace bychom byli nuceni postupovat po etapách. V rozpočtu města máme připravenu částku více než 30 milionů, která by stačila na dílčí etapu rekonstrukce. Takto bychom pokračovali pří tvorbě rozpočtu pro rok následující.

- Jak chcete dále postupovat v případě nedokončených bytových domů v Třebízského ulici, které již řadu let královské město neskutečně „krášlí“?

Bohužel, tato stavba je v majetku soukromého investora a dle vyjádření stavebního úřadu neexistuje zákonná možnost tento neutěšený stav řešit „z moci úřední“. Jedinou možností je dohoda s majitelem.

- Vedle problémů s výkupy některých pozemků může zahájení stavby severního obchvatu Slaného dosti zpozdit nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EJA. Jak je tato varianta pravděpodobná?

V tuto chvíli bych nerad spekuloval o dalším vývoji. Příští týden proběhnou jednání s ředitelem ŘSD a starosty dotčených oblastí, kde se domluvíme na dalším postupu a koordinaci naší činnosti. Při osobním jednání s hejtmanem Středočeského kraje mi bylo potvrzeno, že i on vnímá tuto stavbu za prioritní.


Libor Pošta
14. 05. 2016, 11:45


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Ferdinand
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.40%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.23%

V žádném případě
graf

23.62%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 2765
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát