Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 18. června 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Dva myslivci ze Slánska ulovili načerno 200 ks zvěře, následně je dali vycpat

foto
Že se z pytláka stane myslivec není nic tak zvláštního. Píše se o tom v zamilovaných knížkách, hraje ve filmech; obvykle majitel panství, nevědíc si rady s nenapravitelným pytlákem, udělá ho myslivcem a má v revíru klid. Že se ale z myslivce stane pytlák, to už je zvláštnost. Na jednu takovou proměněnu se přišlo na sklonku minulého roku na Slánsku.

Že se z pytláka stane myslivec není nic tak zvláštního. Píše se o tom v zamilovaných knížkách, hraje ve filmech; obvykle majitel panství, nevědíc si rady s nenapravitelným pytlákem, udělá ho myslivcem a má v revíru klid. Že se ale z myslivce stane pytlák, to už je zvláštnost. Na jednu takovou proměněnu se přišlo na sklonku minulého roku na Slánsku.

Dva myslivci, jeden z Podlešína a druhý ze Žižic, se shodli na tom, že vycpaní ptáci, eventuálně i jiná zvířata mohou vypadat lépe než živá. Legálně drženými mysliveckými zbraněmi a otrávenými návnadami začali zákonem chráněné živočichy zbavovat života. „Ulovili“ jich takhle zhruba 200. Následně k preparaci je vozili třeba až na Moravu. Vycpaných zvířat měli tolik, že některá mohli i prodat.

Samozřejmě šlo o trestný čin. Jedno pravdivé přísloví říká, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se uchu utrhne. To se stalo, před domy obou výtečníků zastavilo policejní auto. Pytláky se podařilo odhalit v souvislosti s vyšetřováním jiné trestné činnosti; odposloucháním jejich telefonů se kriminalisté dozvěděli, že se chystají k dalšímu útoku na chráněnou zvěř. Policisté již nemohli čekat, bylo nutné zasáhnout.

V zasedací místnosti budovy policejního ředitelství v Kladně jsme viděli co pytláci „ulovili“. Ze dvou dlouhých plných stolů na nás nepohnutým okem shlíželo na 150 především ptáků různých druhů a velikostí. Jmenujme namátkou: káně lesní, jestřáb lesní, krahujec obecný, moták pochop, výr velký, sova pálená, strakapoud velký, žluva hajní, žluva zelená, datel černý, brkoslav severní. Vycpané byly zde vydry říční, veverky, volavky a desítky dalších.

Zdaleka ne všechny upytlačené kusy pochází z našich luk a hájů. Pytláci vyjížděli třeba za vydrami říčními až na Šumavu. Vzácné výry velké stříleli v křivoklátských lesích. Způsobenou škodu jsme se nedozvěděli, nicméně podle odborníků je nevyčíslitelná. „Oba muži se k trestnému činu přiznali,“ uvedl Miroslav Linhart, zástupce vedoucího oddělení kriminální policie v Kladně. „Za trestný čin pytláctví a neoprávněného nakládání s chráněnými živočichy mohou jít do vězení až na pět roků. Samozřejmě přijdou na delší dobu o lovecký lístek a zbraň.“

Mezi myslivci regionu vzbudil čin jejich kolegů značné rozhořčení. Předseda okresních myslivců Vladimír Moravec zdůraznil, že se od něj plně distancují. „Na Slánsku a Kladensku je na 700 myslivců“, uvedl, „z nich naprostá většina jsou obětavci, kteří zvěř chrání, opatrují. Takovýto úlet nemůže zkazit vizitku mužů v zeleném, kteří zvláště nyní v zimě mají práce nad hlavu. Za každého počasí vyrážejí s krmením k zásypům a krmelcům, starají se aby zvířata netrpěla hlady“. Hospodáře honebního společenstva, jehož jsou oba muži členy, jsme se zeptali, jak plnili svoje myslivecké povinnosti? „Toho prvního ani moc neznám“, odpověděl. „Pokud jde o druhého je našim dlouholetým členem. Jde o myslivce tělem i duší. Svoje povinnosti vždycky řádně plnil. Moc mě překvapilo, že provedl takovouhle hloupost.“

Zajímalo nás také, jaký bude osud zabavených exponátů? „Teoreticky by se měly stát majetkem státu“, na to kriminalista Miroslav Linhart. „My bychom ale rádi celou kompletní sbírku viděli ve Středisku ekologické výchovy Na Čabárně u Brandýska. Moc by se tam hodila“.

Zdeněk Tvrdek
11. 01. 2010, 07:59


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 1. Čtenáři celkem udělili: 5 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Leoš
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.12%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.27%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3098
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát