Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je pátek 19. dubna 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Hrozí části lesoparku v bývalém Benaru zánik?

Kliknutím zvětšit
Poslední varianta výstavby v lesoparku bývalého Benaru. Reprofoto Sláva Pilík

Slaný jako historické město má mnoho lokalit, na které jsou jeho rodáci z mnoha důvodů pyšní či niterně prožívají jejich osud jako součást svého života. I když historická textilka již neexistuje, když se řekne „Benar“, většina Slaňáků ví, o co jde. Že jde mimo jiné také o rozsáhlý lesopark s krásnými vzrostlými stromy, jedny z vnitřních plic města. A lidé také jeho osud niterně prožívají. Nyní ale hrozí, že část tohoto lesoparku o rozloze téměř 1,5 hektaru bude roztříštěn výstavbou.

Soukromí majitelé totiž chtějí plochu lesoparku co nejlépe využít obchodně, což znamená například pronájmem či prodejem nových rodinných domů. Územní plán města totiž v lesoparku, zvláště pak v jeho dolní části poblíž tak zvaného „zámečku“ výstavbu povoluje. Lidé jsou ale proti záměrům soukromé turecké firmy, která areál Benaru po revoluci vlastní a dokonce existuje petice občanů proti této výstavbě. Ta ale s ohledem na okolnosti nemůže mít příliš velkou sílu. Město Slaný se přesto snaží, aby zásah do lesoparku byl co nejcitlivější. K dispozici má svůj stavební odbor a odbor životního prostředí, které případné žádosti o výstavbu posuzují a vydávají případná opatření.

Na druhé straně je pravda, že město mohlo mít tuto záležitost poměrně elegantně vyřešenu a kritizující veřejnosti jít tak naproti. To když už v listopadu loňského roku turecký majitel areálu bývalého Benaru nabídl lesopark městu k odkoupení za jednu korunu. Přestože v únoru městská rada, i když těsnou většinou, převzetí lesoparku posvětila, na březnovém jednání Zastupitelstva města Slaného převážil názor, že převzít lesopark pod křídla města je nevýhodné. Zazněly nejen názory typu, že jde o důležitou městskou zeleň, kterou by město mělo převzetím zachránit, že lesopark je historicky s tamními obyvateli spjat, ale i takové, že se tím velmi zvýší nároky na údržbu a že i blízkost soukromých objektů, které by kvůli bezpečnosti případných návštěvníků městského lesoparku bylo nutno plotem oddělit, je problematická a na řešení nákladná. Zaznělo více než 20 diskusních příspěvků, a to i z řad veřejnosti - například pan Richtr dokonce na podporu převzetí nabídl městu bezplatné sekání trávy jejich firmou. Rozhodování ale nakonec skončilo na „mrtvém bodě“ a nerozhodnost znamenala, že nebylo přijato žádné usnesení, takže ke koupi lesoparku nedošlo.

V současné době existuje další návrh na výstavbu rodinných domů ve spodní části lesoparku a jak se ukazuje, investor příliš nehledí na to, aby citlivě domy zakomponoval do zeleně. Městu ani stavebnímu odboru se nelíbí jak by měly být domy situovány, kdy hlavně příjezdové cesty k jednotlivým domům prakticky zcela zruší celé území vzrostlé zeleně lesoparku, která by se tak změnila jen v pár bezcenných ploch trávníků.

Jak ale bohužel uvedl místostarosta Slaného Jaroslav Hložek, který byl v březnu jedním ze zastánců převzít lesopark do majetku města, nemá nyní město příliš dobré vyjednávací možnosti, jak výstavbu ovlivnit. „Je to v souladu s územním plánem a investorovi nic nebrání, aby to postavil. A my nemáme právní legální možnost jak tomu zabránit,“ potvrdil Hložek. Samozřejmě, že tu je znovu stavební úřad, který může dávat výstavbě nějaké podmínky, ale ani on stavbě domů nakonec nezabrání. „V okamžiku, kdybychom lesopark převzali, měli bychom jako majitel a soused lepší vyjednávací možnosti právě k výstavbě na vedlejších pozemcích,“ smutně poznamenal Hložek. Přesto pro Slánské listy uvedl, že se rýsují náznaky, že by majitel - investor přece jen přistoupil na nějaké lepší řešení, než je to dosavadní, které by třeba více zachovalo charakter parku.

Podle slov místostarosty je zatím přerušeno stavební řízení, je dohodnuto, že obě strany budou dále jednat. Slanému se líbí nejvíce varianta, kdy by rodinné domy byly postaveny podélně a dotvořily by tak pod „zámečkem“ uliční frontu. V tom případě by výstavba ale patrně přešla až přes potok a musel by se měnit nový územní plán.

Sláva Pilík
11. 10. 2012, 14:01


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Marcela
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.33%

Spíše ano
graf

17.58%

Spíše ne
graf

15.16%

V žádném případě
graf

23.93%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3021
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát