Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Ukradli vám zloději nářadí? Třeba právě tohle je to vaše

Kliknutím zvětšit
Ukradené nářadí. Najdete si v něm to svoje?

Krádeže aut nebo jejich vykrádání patří k nejčastějším trestným činům, se kterými se zvláště v poslední době setkáváme na území celé České republiky. Výjimkou není bohužel ani náš region, kde shodou okolností došlo k enormnímu nárůstu této nebohumilé činnosti zvláště v prvních měsících letošního roku.

S „čerstvým“ případem vykrádání aut seznámil naše čtenáře pracovník kriminální policie v Kladně – vrchní inspektor nadpraporčík K.

Malí živnostníci

Od měsíce ledna až do současné doby docházelo v Kladně, ve Slaném a v nejbližším okolí obou těchto měst k celé řadě vloupání do užitkových a nákladních vozidel. Pachatelé se do těchto vozů vloupávali přes dvéře zavazadlového prostoru, buď rozbili okénko nebo poškodili zámek. Výjimkou nebyly ovšem ani případy, kdy majitel vozu právě tato dvířka zapomněl zamknout a zlodějům tak usnadnil „práci“. Mezi poškozenými převládali vesměs „malí“ živnostníci a řemeslníci. Ze zavazadlového prostoru jejich vozidel pachatelé následně odcizili různé ruční – většinou elektrické - nářadí nebo přímo kufříky ve kterých nosí své nářadí elektrikáři, topenáři nebo instalatéři. Pachatelé si auta vytipovávali většinou na parkovištích, ale často zcela náhodně a řekněme rovnou, že úspěšně, vyzkoušeli i auta stojící zaparkovaná u chodníku před domem. K vloupání docházelo v denních i nočních hodinách – a to v docela běžném provozu v centru města.

Svobody si dlouho neužili

Pachatele jsme měli vytipované i díky tomu, že nárůst této činnosti byl zaznamenán krátce po Novém roce a těsně před vánoční mi svátky se z výkonu trestu vrátily některé známé firmy. Díky určitému kriminalistickému štěstíčku byli odchyceni přímo při vloupání do firemní dodávky hlídkou pořádkové služby. Všichni pachatelé nám byli dobře známí, protože měli za sebou už docela pestrou kriminální minulost. K předchozímu pobytu v nápravném zařízení byli všichni odsouzeni za dřívější majetkovou trestnou činnost. I tady vykrádání aut patřilo k jejich oblíbené činnosti. Zadržení pachatelé jsou momentálně ve vyšetřovací vazbě. Život za mřížemi je zřejmě čeká i teď, podle očekávání by se mohl protáhnout na další čtyři roky. Všichni tři zadržení muži jsou z Kladna – čtyřicetiletý Jozef Molnár, o rok starší Miloš Balíček a nejmladší z trojlístku čtyřiatřicetiletý Luboš Kabourek. Nikdo z nich nebyl zaměstnán, všichni byli závislí na pervitinu. Všichni byli svobodní a protože ani podle Bible není člověku dobře býti samotnému - žili s náhodnými přítelkyněmi, často pochybné pověsti..

Nářadí za babku

Ukradené nářadí buď rovnou zájemcům výhodně prodávali po hospodách nebo dávali do zastaváren a bazarů. Je třeba říci, že se vždy našlo dost koupěchtivých, kteří nezkoumali původ podezřele levného zboží. Navíc měli i své stálé odběratele, kteří zajišťovali další prodej kradených předmětů. Při realizaci bylo zajištěno větší množství nářadí u pětatřicetiletého překupníka Jindřicha Janečka ve Slaném, který je v současnosti vyšetřován na svobodě a je podezřelý i ze šíření toxikomanie. Za utržené peníze pachatelé ihned nakupovali pervitin, na kterém byli závislí.

Spousta případů nebyla ani nahlášena, protože někteří z poškozených ztrátu nářadí neřešili a krádeže na policii neoznámili.

Bezprizorné nářadí

Na Krajském ředitelství Policie ČR v Kladně je v současnosti uloženo před padesát kusů různého – vesměs elektrického – nářadí a přenosných montážních kufříků s nářadím i autorádia. Těmto vrtačkám, pilám i dalším předmětům schází jediné – jejich majitelé.

Zajištěné věci, které s největší pravděpodobností pocházejí z vloupání do užitkových vozidel výdělečně činných osob. Policie ČR proto vyzývá občany, kterým se z jejich aut počátkem tohoto roku nějaké nářadí ztratilo, aby se zašli podívat na některé z příslušných obvodních oddělení Policie ČR – buď do Slaného, Kročehlav, Stochova, Kralup, Libčic, Hostivice kde jsou k nahlédnutí fotografie odcizených předmětů. Fyzicky pak jsou tyto věci uloženy - jak už bylo řečeno - na Krajském ředitelství Policie ČR v Kladně, kde se na ně jejich potenciální majitelé mohou přijít podívat.

Kontakt na Krajské ředitelství Policie ČR v Kladně – 974 873 375 případně 974 873 423. Zájemci se na těchto číslech mohou obrátit na nadpraporčíka Kasnera, poručíka Zahrádku či nadpraporčíka Sobotu a domluvit si prohlídku odcizených věcí.

(pozn. red.: jména pachatelů byla díky „náhubkovému“ zákonu změněna.)

Vladimír Rogl
12. 05. 2010, 12:09


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 3. Čtenáři celkem udělili: 15 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát