Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Velvarští si mohou adoptovat strom

Kliknutím zvětšit
Starostka Jitka Linhartová se seznamem a plánem výsadby nových stromů, které si mohou lidé adoptovat. Foto Sláva Pilík

Se zajímavým nápadem přišli ve Velvarech. Aby získali potřebné finance na realizaci obnovy či posílení zeleně ve městě, obrátili se s výzvou o adopci stromu na občany města. Nápad to není nový, jde o využití dobrých zkušenosti, které mají s podobnou akcí ve Velkých Přílepích. Jaké jsou podrobnosti celé této akce, to pro Slánské listy prozradila starostka Jitka Linhartová, která nápad od své kolegyně starostky z Velkých Přílep do Velvar přinesla.

Proč jste se k této akci rozhodli?

Máme zájem o obnovu či rozšíření stromů i další zeleně ve městě, ale to stojí poměrně hodně peněz. Ve Velkých Přílepích proběhla tato akce velmi úspěšně před dvěma lety. Když ji tam tehdy vyhlásili, byl zájem takový, že někteří žadatelé už přišli pozdě. Myslím, že je to dobrý nápad nejen proto, že lidé pomohou městu finančně, ale také, že se k zeleni přirozeně lépe i chovají. Takže jsem možnost adopce stromu pro Velvary také vypsala a věřím, že se setká se stejným pochopením od občanů, jako tomu bylo tam.

Jak je možné adoptovat strom a kde budou ve městě vysázeny?

Máme nákres, návrh zahradní architektky, kde by stromy mohly být umístěny. Například je to v Tyršově, Komenského či v Čechově ulici, ale i na jiných místech. Každý si může ze seznamu vybrat ten „svůj“ strom, který tak zvaně „adoptuje“. Jen musí respektovat návrh zahradní architektky, protože ta odborně rozmístění nové zeleně vymyslela tak, aby stromy odpovídaly prostředí, kde budou léta žít. Výsadbu bychom chtěli provést v říjnu tohoto roku.

Kolik a jaké stromy máte v nabídce?

Stromy jsou různých druhů i vzrůstu a celkem jich je v seznamu 256 kusů. Smyslem akce není adoptovat již stávající strom. Jde o zabezpečení výsadby nové zeleně buď zcela na nové místo nebo k vyplnění mezer ve stávající zeleni. Například v Tyršově ulici by měl být vysazen hloh obecný, ale musíme si uvědomit, že to bude určitý kultivar. Jde samozřejmě o stromy, které jsou vhodné do městského prostředí, které nedorůstají velkých výšek ani rozložitých korun, což by se následně mohlo po létech stát pro město přítěží. Například na náměstí máme právě tento problém. Staré lípy, které byly v dobré víře vysázeny v roce 1908 s tím, že dál krásně porostou, jsou nyní blízko oken a po několika letech se musí vždy provést radikální řez. Letos dokonce velmi drastický a přitom bylo zjištěno, že zdravotní stav mnohých z nich je velmi špatný. A tak jsme hned přistoupili k tomu, že za ty lípy, které budou v nejbližší době pokáceny, vysadíme nové, ovšem už kultivar, který dorůstá maximálně do čtyř metrů a nikoliv do patnácti, jako vyrostly ty staré.

Kolik bude případná adopce stát a kde se k ní mohou občané přihlásit?

Každý strom má jinou cenu. Vybíráme menší, ale i ty vyrostlejší. Nejlevnější je za 300 korun a nejdražší dle seznamu za 2132 Kč. Pokud si to bude někdo přát, můžeme u stromu umístit i tabulku se jménem toho, kdo se svým vkladem přičinil o bohatší zeleň ve Velvarech. Přihlásit se lidé mohou jak u mne, tak na odboru výstavby a životního prostředí našeho úřadu.

Sláva Pilík
12. 08. 2010, 13:04


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát