Klikněte zde
Dobrý večer, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je středa 24. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Nové vedení Slaného bude usilovat o to, aby severní obchvat se začal stavět dříve než v roce 2017

foto
Starosta Slaného Pavel Zálom. Foto Libor Pošta

Nové vedení města Slaného, včetně městské rady, se zatím rozkoukává ve svém novém rajónu, ale jak plyne čas, bude stále pod větším tlakem široké veřejnosti, která je plná očekávání. Do jaké míry budou naplněna, nohou již trochu napovědět odpovědi starosty Slaného, Pavla Záloma z ČSSD, na mé otázky:

- Několik volebních období stáli ve vedení města starosta a dva místostarostové. Nyní je ve vedení města – na plný úvazek, pouze jediný člověk – starosta. Do jaké míry hodláte v blízké budoucnosti „zaměstnávat“ neuvolněného místostarostu, Pavla Zlámala z ANO?

Místostarosta se své pozici věnuje zodpovědně. Převzal svoji funkci se všemi kompetencemi, já pravidelně využívám jeho odborných znalostí. To, že fyzicky nesedí „od – do“ na úřadě neznamená, že pro něj naplno nepracuje. Zúčastňuje se různých jednání, například dozorčích orgánů společností, které město zřizuje nebo v nich má majetkový podíl, dále také na úřadech a samozřejmě pravidelně zasedání rady a zastupitelstva.

- Domníváte se, že můžete ještě více zrychlit výkupy pozemků pro výstavbu severního obchvatu města Slaného?

Odkup pozemků je v režii ŘSD. Obce mohou odkup ovlivnit pouze zprostředkováním jednání mezi ŘSD a vlastníky pozemků. Dne 27. 1. 2014 se ve Slaném uskutečnilo jednání starostů dotčených obcí s ŘSD. S aktuálním stavem výkupu pozemků vás seznámíme v příštím vydání novin. Dále budeme jednat o možnosti zahájení stavby přeložky silnice I/16 dříve, než v roce 2017, jak plánuje ŘSD.

- Slaný se stále potýká s nepěknými vjezdy do města, což další případné investory může motivovat k tomu, že po vjezdu do tohoto města se rychle otočí a už sem nikdy nepřijedou. Co chce město dělat pro to, aby se vzhled periferie města začal zlepšovat?

Město nemá mnoho možností ovlivnit vzhled soukromých budov. Můžeme postupovat v rámci zákonných možností, spolupracovat s majiteli (město např. pravidelně vyhlašuje fond obnovy, kde si občané mohou podat žádost o příspěvek zaměřený na vnější vzhled staveb), nebo se pokusit zanedbané pozemky, či stavby odkoupit, nebo pro ně pomoci najít vhodného investora.

- Do srpna letošního roku platí provoz parkovacího domu, včetně jeho dalších případných oprav, zhotovitel stavby, firma Koma – Industry. Do té doby by firma měla představitele města přesvědčit, že parkovací dům již bez větších problémů funguje. Co budete dělat, když firma vás v tomto ohledu nepřesvědčí?

Váš dotaz je trochu v rámci úvah a předbíhání událostí. V první řadě se důslednou kontrolou prací a postupů budeme snažit zabránit tomu, aby k něčemu takovému došlo. Samozřejmě máme připravené kroky, které budeme podnikat v případě, na který se ptáte. Uděláme maximum pro uplatnění zájmů města.

- Máte již nějakého kandidáta či kandidáty, kteří by mohli obsadit křeslo tajemníka města po Petru Kolačkovském?

Na post tajemníka proběhlo již jedno výběrové řízení. Uspěl dlouholetý pracovník úřadu. My jsme se domnívali, že to bude pro atmosféru na úřadě dobře. Dne 7. 1. 2014 jsem ho pověřil funkcí tajemníka. Jeho e-mailová komunikace se spolupracovníky, spolu s jeho necitlivými vyjádřeními, vzbudila u řady lidí opačné pocity, mnohdy až paniku a zděšení. Proto jsem se rozhodl vzít zpět jak jeho pověření, tak žádost o jeho jmenování na krajském úřadě. Nyní je vypsáno nové výběrové řízení.

- V ulici Ouvalova, v mítě, kde proběhla demolice starého průmyslového komplexu, byla plánována výstavba OD Tesco. Ale možná, že dnes je situace trochu jiná…

Přesné informace v tomto směru nemám, ale každopádně lokalita, kde se mělo stavět, není majetkem města. Developer provedl demolici a vyklizení. Je už jen na něm, jak se svým pozemkem naloží. Samozřejmě v souladu s územním plánem města. V srpnu 2013 mu bylo vydáno územní rozhodnutí a uvidí se, zda požádá o jeho prodloužení nebo o stavební povolení.

- Jak město, jeho nové vedení, hodlá podporovat kulturu, respektive různé kulturní spolky a organizace, které se ve značné míře podílejí, pokud pro to mají prostor, na společenském životě města?

Stejně jako doposud. Budeme ji v rámci možností podporovat, můžeme pomoci žádat o granty. Neuvažujeme, že bychom cokoli měnili. Jen budeme více doporučovat jednotlivým spolkům a organizacím, aby hledaly peníze i v privátní sféře, případně ze svých zdrojů.

- Všiml jsem si, že renesanční sýpka v Palackého ulici za poslední léta povážlivě zchřadla. Máte s ní nějaké plány?

Renesanční sýpka v Palackého ulici je zabezpečená a nehrozí tam žádný problém z hlediska znehodnocení památky. Část přízemí využívají TS a město musí nejprve naplánovat využití budovy a pak hledat prostředky na další úpravy a opravy. V minulosti byl vytvořen projekt na to, jak se sýpkou naložit. K realizaci, bohužel, nedošlo, přednost dostaly jiné projekty.

Děkuji za rozhovor.


Libor Pošta
13. 02. 2015, 13:21


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Jakub
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát