Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slaný chce vytvořit model města

Kliknutím zvětšit
Modletický dům má být předlohou pro první část modelu historického města Slaného. Na snímku ještě před rekonstrukcí, po níž nese mimo jiné nápis Pivovar Antoš. Foto Sláva Pilík

Městští slánští představitelé chtějí vytvořit model města. Kvůli záměru zařadit se mezi ta města, která svým modelem disponují, se v polovině srpna sešel starosta a místostarosta města s vedením slánského muzea a vedoucím kultury, aby rozvinuli nápad vytvořit model Slaného. První schůzka se týkala hlavně otázek, jaký by měl model města být, zdali historický či současný, případně jestli udělat modely dokonce dva. Otázkou je také v jakém by měl být model měřítku, nejvíce se přiklání představitelé města k měřítku 1:200. I v takovém měřítku by model historického jádra města včetně dalších slánských dominant, jako jsou například Slánská hora, Boží hrob, Vinařský sloup, kostel Nejsvětější Trojice a další, byl velký zhruba 6 x 9 metrů.

V současné době začaly přípravy k tomu, aby mohl být model města zhotoven. Muzeum a odbor kultury by měly připravit historické podklady potřebné pro vytvoření modelu, vedení města zase připraví ekonomiku celé záležitosti tak, aby bylo možné zjistit předpokládané náklady. S těmi pak předstoupí před zastupitelstvo tak, aby po případném schválení mohly být nutné finanční prostředky zařazeny do rozpočtu roku 2012. Jak budou náklady na model vysoké, to nebylo zatím ani odhadnuto.

Jako příklad toho, jak by mohly stavby v modelu vypadat, bude zhotoven model jedné budovy v historické části města v měřítku 1:200. Pro tento účel byl zvolen Modletický dům.

„Výsledkem našeho jednání bylo, že nebudeme připravovat modely dva - historický a současný, ale pouze jeden s tím, že zbytek města by byl představen audiovizuálně. Pokud by se podařilo finance dát do rozpočtu roku 2012, odhaduji přípravné práce téměř na rok a věřím, že po roce a půl by již mohl model našeho krásného města někde být návštěvníkům k dispozici,“ řekl k novému nápadu města Slaného jeho místostarosta Jaroslav Hložek.

Tak velkou plochu pro vystavení modelu ale dle jeho slov nebude lehké najít. Tato starost byla tedy přenesena na ředitele slánského muzea.

Sláva Pilík
13. 09. 2011, 17:33


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát