Klikněte zde
Dobrý den, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 25. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Hnědý brouk zdržel ve Slaném změnu územního plánu o několik let

Kliknutím zvětšit
Tento brouk, či spíše liché obavy o něj, zdržely rozvoj území na severu města.

Až na konci letošního roku bude možno s konečnou platností projednat a schválit změnu územního plánu č. 20, která umožní, aby se Slaný pustilo do výstavby v rozsáhlé lokalitě u hřiště Slavoj na severu města. Rozhodlo o tom ukončené šetření odborníků, kteří uznali, že výhrady ekologických organizací proti tomuto záměru jsou neopodstatněné. Ty se týkaly toho, že bytovou výstavbou se naruší přirozené prostředí chráněných živočichů, konkrétně jednoho z druhů zlatohlávků - páchníka hnědého (osmoderma eremita), který prý na severu Slaného žije.

Odpůrci plánované výstavby, potažmo tedy změny územního plánu města Slaného, která by výstavbu přinesla, požádali dokonce o prošetření okolností vlivu stavby na životní prostředí podle strategického posuzování vlivů na životní prostředí tzv. SEA, což je ještě přísnější proces nežli běžnější EIA. Toto posuzování je především zaměřeno na posuzování plánů, programů, koncepcí, tedy materiálů s výhledem na určité období, a to takové, které jsou předkládané a schvalované na úrovní orgánů státní správy. Jak ale říká starosta města Slaného, ekologičtí aktivisté se ve svém názoru na území, které je situováno svým jižním okrajem nad lesoparkem Háje, sevřené na východě silnicí kolem hřiště Slavoj (ulice Politických vězňů), na severu parkovištěm Energie Kladno a na západě ulicí Olgy Scheinpflugové, spletli o několik kilometrů. Výskyt chráněného páchníka hnědého je sice registrován na severu Slaného, ale mnohem dále od tohoto místa.

Jak jsme zjistili, jde o lokalitu o rozloze přes 26 hektarů s názvem Slánsko - Byseňský potok, která se nachází sice, jak uvedeno „na s. okraji města Slaný“, ale její první část leží podél silnice č. 118 z centra města k obci Želevčice, druhá část pak vede podél Byseňského potoka až k silnici Slaný - Trpoměchy. Tedy z hlediska nejbližšího výskytu uvedeného brouka je to od území, o které ve změně územního plánu jde, drahně daleko. Až za kopcem v místní části Slaný - Otruby. Tam, kde je v údolí potoka ještě zachovalý porost lužního lesa se starými vrbami či vrbovitými křovinami či jde o alej starých listnatých stromů podél blízké místní komunikace.

V případě projednávání opodstatněnosti uvedených výhrad ale je nutné, aby vše prošetřili odborníci. Na místě, kde město chce v budoucnu ve vlastní režii iniciovat bytovou výstavbu, se tak prováděla šetření, hledání chráněného páchníka i posuzování vhodnosti této lokality pro jeho výskyt. „To zdrželo velice výrazně naše plány, které jsme nastartovali již na koncepční radě v roce 2005,“ připomíná starosta.

Na posledním veřejném projednávání ale už žádné připomínky nebyly a město tedy může pokračovat v krocích vedoucích k rozvoji tohoto území. Městská rada bude změnu územního plánu projednávat znovu 14. října a poté by chtěla přikročit k zasíťování území a následně k prodeji pozemků na bytovou či rodinnou výstavbu. To už bude ale na rozhodnutí zastupitelstva města.

Třícentimetrový brouk (jeho larvy ale dosahují délky až 10 cm) z čeledi zlatohlávkovitých, který se na kmenech stromů rád a často na sluníčku vyhřívá a poměrně charakteristicky páchne, či spíše liché obavy ekologických aktivistů, by už neměly novým domkům a modernímu bydlení vadit.

Sláva Pilík
13. 10. 2009, 08:26


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 6 bodů. Průměrný počet bodů: 3

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Anna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.05%

Spíše ano
graf

17.76%

Spíše ne
graf

15.30%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3131
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát