Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je sobota 25. května 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Obchodní akademie Slaný zavádí nový maturitní obor: Ekonomické lyceum

foto
Digitální panel s informacemi o školních akcích

Obchodní akademie ve Slaném rozšiřuje nabídku studijních oborů, a nově se uchazeči o studium na této škole mohou přihlásit i na ekonomické lyceum. Nejen o tomto novém oboru jsem hovořil s ředitelem školy Mgr. Martinem Štorkem.

Jaké studijní obory vaše škola nabízí, a o jaké druhy vzdělání se vůbec jedná?

Naše škola nabízí střední vzdělání s maturitou a od nového školního roku již ve dvou oborech. Základním oborem je obchodní akademie a zcela novým oborem je ekonomické lyceum.

Můžete tento nový obor uchazečům o studium na vaší škole představit, či ho stručně popsat?

Ekonomické lyceum je obor, který spojuje prvky gymnaziálního i odborného studia. Jeho cílem je připravit absolventy na další studium, zejména na ekonomických fakultách vysokých škol nebo na vyšších odborných školách, zaměřených na ekonomiku, podnikání, finančnictví, veřejnou správu ap. Důležitou součástí vzdělávacího programu je získání klíčových kompetencí a základů ekonomicko-právního vzdělání, což přispívá k lepšímu uplatnění na trhu práce, nebo při zahájení vlastního podnikání.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi obchodní akademií a ekonomickým lyceem?

Hlavní rozdíl je v uplatnění absolventů. Obchodní akademie cílí na přípravu do praxe, ekonomické lyceum na navazující studium na vysokých školách nebo vyšších odborných školách. Co se týče učebních plánů, tak ekonomické lyceum je více zaměřeno na všeobecné předměty, jako je matematika, společenskovědní základ, přírodovědné předměty, český jazyk a cizí jazyky, které jsou hodinově, oproti obchodní akademii, posíleny. Naopak odborné předměty se vyučují v menší míře, než na oboru obchodní akademie.

Pro jaké uchazeče je nově zavedený obor – ekonomické lyceum, nejvhodnější?

Ekonomické lyceum je vhodné pro ty uchazeče, kteří přemýšlejí o gymnáziu, ale zároveň chtějí získat odborné ekonomické a praktické dovednosti, a uvažují o studiu na vysoké škole.

Kolik uchazečů o studium na ekonomickém lyceu můžete přijmout?

Plánujeme přijmout 30 žáků, tj. jedna třída v ročníku.

Kde by absolventi ekonomického lycea měli najít své uplatnění, a je tento nový obor i vhodnou vstupní bránou na některou z vysokých škol?

Studium připraví absolventy na jakoukoliv vysokou školu, náskok budou mít hlavně na ekonomických, právnických a sociálních oborech. A pokud se po škole rozhodnou jít hned do praxe, uplatnění najdou v různých firmách, třeba jako úředník, bankéř, referent nebo analytik. Díky skvělé znalosti jazyků budou mít dveře do světa otevřené.

Co se týče stávajícího oboru obchodní akademie, tak jste přišli s několika novinkami. Můžete je prozradit?

Ano, rozhodli jsme se u tohoto oboru posílit odbornou složku vzdělání a nabízíme tří zaměření: podnikání a finance, personální management a informatiku v ekonomice. Zaměření si žáci volí od druhého ročníku. Dle požadavků zaměstnavatelů budeme nabídku těchto odborných zaměření průběžně rozšiřovat a aktualizovat.

Jak je škola vybavena a co je v ní nového?

Snažíme se, aby naše škola byla školou moderní, bezpečnou a otevřenou. V květnu minulého roku jsme pořídili novou digitální interaktivní nástěnku ÁMOS vision, kde žáci mohou sledovat rozvrhy, suplování, plánované akce, fotodokumentaci ze školních aktivit, školní dokumenty. Jsou zde i důležité informace, týkající se odborné pomoci v různých krizových situacích, fan zóna, 3D prohlídky českými památkami, vzdělávací aktivity, soutěže a spousty zajímavých informací. Letos se nám podařilo za téměř 2,5 mil. Kč zmodernizovat tři počítačové učebny, ve dvou lze díky elektronickému výsuvu monitorů variabilně učebnu upravit na běžnou učebnu. Změnili jsme logo školy a grafickou prezentaci, vč. brandového názvu Obchodka Slaný. Vytvořili jsme si i novou komunikační strategii, jak efektivně propagovat školu a komunikovat s cílovými skupinami. Máme školní psycholožku, která aktivně pracuje s žáky, kteří potřebují její pomoc a také je podporou pro ostatní učitele při práci s žáky a kolektivem.

Ve škole máme chill zóny, zrekonstruovanou školní zahradu a nový kávový koutek, kde učitelé a žáci mohou trávit čas během přestávek. Ti, kteří si chtějí zasportovat, využijí na chodbách stolní fotbálky nebo pingpongové stoly, po vyučování je žákům k dispozici posilovna. Máme zde školní bufet a nápojové automaty.

Všechny učebny jsou vybaveny projektorem a v šesti dalších jazykových učebnách jsou velkoplošné dotykové LCD panely.

Letos bychom chtěli žákům zprovoznit studovnu s knihovnou. Pro příští školní rok plánujeme zcela novou moderní přednáškovou aulu a polytechnickou učebnu.

Libor Pošta
15. 01. 2024, 09:48


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Filip
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.25%

Spíše ano
graf

17.61%

Spíše ne
graf

15.26%

V žádném případě
graf

23.87%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3066
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát