Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 21. července 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Do pozice starosty nastoupil s touhou být Smečnu prospěšný a něco dokázat

Kliknutím zvětšit
Starosta Smečna Tomáš Burda: „Nastal čas jít dále a já se těším na nový kolektiv a na nové výzvy. Foto Libor Pošta

V podzimních komunálních volbách se stal novým starostou města Smečna, a i nadále zůstal v pozici vysokého policejního důstojníka na slánské kriminálce, s tím, že jeho policejní „mise“ skončí posledního února letošního roku. Nejen o tom, jak je těžké se stále pohybovat na těchto dvou „frontách“ a zvykat si na nové prostředí a úplně jiný styl práce v prostorách smečenské radnice, jsem hovořil se starostou města Smečna Tomášem Burdou.

Posledního února letošního roku definitivně ukončíte své dlouholeté působení na slánské kriminálce. S jakými pocity budete odcházet a plánujete, že se svými mnohdy dlouholetými kolegy se nějak rozloučíte?

Čím více se ten datum blíží, tím více si začínám uvědomovat, jak obrovské životní rozhodnutí jsem vlastně udělal. Přeci jen, je to 25 let života. To si rozhodně zaslouží velkou a stylovou rozlučku. A pocity? Asi smíšené. Z jisté židle na židli nejistou. Ze zaměstnání, kde jsem si byl jistý v kramflecích a důvěru jsem měl. Do funkce starosty města, volené na čtyři roky, kde se mám mnohému co učit a důvěru si musím teprve získat. Takže je v tom i trocha zdravé obavy s touhou být Smečnu prospěšný a něco dokázat. Samozřejmě, že se mi bude stýskat. Jak po práci samotné, tak zejména po kolektivu lidí, se kterými jsem měl možnost za ty dlouhé roky spolupracovat. V našem zaměstnání je to o maximální důvěře a kolegialitě. Proto je tam i tak velká kolegiální vazba. Já tu práci opravdu miloval. Vlastně to byl můj splněný dětský sen. Ale nastal čas jít dále a já se těším na nový kolektiv a na nové výzvy. Být starostou města, kde jsem se narodil, vyrostl, kde mne téměř každý zná, je obrovský závazek a především čest.

Ukápne nějaká slza?

Ale no tak, co je to za otázku? Vždyť jsme chlapi, tvrďáci, ne?! A já ještě k tomu starosta města a stále ještě vysoký policejní důstojník 😊. Teď vážně... to si piště, že ukápne. Až přijde to poslední otočení se a zaklapnou dveře od prázdné kanceláře, slza ukápne a třeba nebude jedna. Proč to nepřiznat.

Stát v čele oddělení kriminální policie a v čele města je asi úplně něco jiného, a tak předpokládám, že budete nucen možná i výrazným způsobem změnit styl vaší práce. V čem hlavně?

Je to samozřejmě diametrálně odlišné. Pro odlehčení například, jako pracovník kriminální služby se po mně chtělo spíše nebýt vidět. Ve funkci starosty je tomu přesně naopak. Já myslím, že si čtenář dokáže udělat úsudek sám o odlišnosti stylu práce. Spíše bych zmínil, v čem je to stejné. Obojí je služba veřejnosti. Být tu pro každého, kdo potřebuje nějakým způsobem pomoc. V jakoukoliv hodinu, denní či noční. Váš mobilní telefon je veřejně dostupný. Jen ty důvody jsou jiné. U Služby kriminální policie potíráme či cíleně vyhledáváme jakoukoliv formu závažné trestné činnosti. Od jednotlivců až po sofistikovaně organizované zločinecké skupiny. Úloha starosty je v řízení úřadu a obce, jejího financování a vytváření takových podmínek, aby se zde lidem dobře žilo. Kam se budou rádi vracet ze svých zaměstnání, vychovávat nové generace a kde budou pyšni na to, když řeknou, jdeme domů, do Smečna.

Dá se něco ze způsobu práce, ze způsobu uvažování na kriminálce přenést do práce starosty, a může to být pro práci starosty i velkým přínosem?

Zkusím vyjádřit jednotlivými slovy, co nesmí u způsobu práce a uvažování chybět ani u jedné či druhé pozice. Nepochybně čestnost, odpovědnost, plánování, rozhodování, předvídavost, pečlivost, hospodárnost, umět naslouchat, být mediátorem, hledání dalších možností, příležitostí a tak podobně. Slovo a podání ruky musí platit více, než nějaká písemná dohoda.

Nyní působíte na dvou „frontách“, ale v kanceláři starosty města ve Smečně trávíte stále více času. Co v tomto řekněme přechodném období ve Smečně řešíte, a s jakými výsledky?

V úvodu jsem mluvil o skvělém kolektivu, který opouštím, ale i zde na městě jsou prima kolegyně a kolegové, díky nim se nám daří řešit každodenní situace a plánovat nové věci. Od zaměstnanců úřadu po zastupitele samotné. Z těch závažnějších věcí jsme od mého nástupu do funkce řešili, či stále ještě řešíme například havárii kanalizační sítě v prostředním traktu ZŠ. Probíhá oprava střechy na ZŠ Kačická, kam nám zatéká. Havárii jsme měli na odpadovém potrubí na jednom obecním domě a také na rozvodu vody v malé škole, kde se ukázal katastrofální stav celého řadu vně budovy. Zde budeme muset přistoupit k rekonstrukci řadu. Vypsali jsme veřejnou soutěž na zhotovitele rekonstrukce obslužné cesty ke sběrnému dvoru a také na zhotovitele prováděcí, nebo chcete-li realizační projektové dokumentace na intenzifikaci čistírny odpadních vod tak, jak nám ukládá zákon. Hledáme projektanta na projektovou činnost k výstavbě zpevněné parkovací plochy v ulici Svinařovské. Myšlenka je část uličního prostoru geodeticky oddělit a získat od Středočeského kraje, abychom mohli stavbu realizovat. Jednali jsme se společností VEOLIA o rekonstrukci vodovodních přivaděčů a také jednáme ve spolupráci s dotčenými orgány veřejné moci se zástupci developerské společnosti, která má záměr stavět v lokalitě „za stodolami“. Iniciovali jsme schůzku se starosty okolních obcí, odkud k nám do škol dochází děti, se žádostí o spolupodílení se na financování prokazatelných nákladů na energie u našich školských zařízení. De facto 1/3 žáků z celkového počtu jsou děti s bydlištěm ve Smečně, 2/3 jsou tzv. přespolní. Přijde nám správné, aby finanční zátěž alespoň na energie byla spravedlivě rozdělena i na obce, odkud děti dojíždí.

Jakmile se posledního února „ odpoutáte “ od kriminální policie, co bude vaším prvním větším úkolem, a jaké další úkoly si kladete na letošní rok?

Nedá se říct, co bude prvním úkolem, protože od nástupu do funkce se každý den něco řeší a spousta úkolů není pro běžného občana vůbec vidět. Co vidět ale je a co nejen mne, ale snad všechny Smečeňáky opravdu trápí, je parkování kamionů na náměstí, špatné rozhledové podmínky u některých křižovatek a zejména chybějící přechod pro chodce u malé školy. Zřídili jsme komisi rady města, jejíž členové jsou po jednom z každého politického uskupení, které ve volbách kandidovalo a také jeden z řad občanů. Ti se zabývají všemi podněty, které dostáváme a současně hledají vhodná řešení jak o stránce realizační, tak i ekonomické.

Co bude vedení města Smečna muset nutně vyřešit do konce tohoto volebního období?

Jako naprosto zásadní je pro nás intenzifikace čistírny odpadních vod. Jak jsem již zmiňoval, aktuálně probíhá veřejná soutěž na projektanta prováděcí dokumentace. Stavební povolení nás již hřeje v kapse. Klíčovým úkolem bude hledání a zvolení vodného financování. Dle mých zjištění po konzultacích je aktuální realizační cena tohoto projektu na trhu práce, ale především materiálů v celku aktuálně určitě někde kolem 60 – 65 milionů korun.

Věřím, že bývalá starostka Pavla Štrobachová vás v tom nenechá samotného...

Ne, to by ani nešlo. A já jsem vděčný, že tomu tak není. Jsem opravdu rád za jakoukoliv pomoc, názor či nápad z řad zastupitelů či občanů. Zkušenost je to nejcennější. Jen blázen si myslí, že může naskočit do řízení města čistě z ulice.

Chcete ještě v závěru tohoto rozhovoru něco říci, a to nejen obyvatelům města, v jehož čele nyní stojíte?

V době, kdy vyjde tento článek, bude už po prezidentských volbách a já chci věřit, že to bude moment, kdy zase lidé najdou k sobě cestu a úctu, a nebudou se hádat pro takové malichernosti, jako je jiný názor. Jaké si totiž uděláme prostředí pro život, v takovém budeme žít. Tak rozum do hrsti.

Libor Pošta
25. 01. 2023, 18:15


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Magdaléna
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.08%

Spíše ano
graf

17.75%

Spíše ne
graf

15.29%

V žádném případě
graf

23.89%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3127
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát